مغایرت ۱۳۸۵ نمونه از کالاهای صادراتی و وارداتی خوزستان با استانداردهای ملی

خورنا: مدیر کل استاندارد خوزستان از مغایرت ۱۳۸۵ نمونه از کالاهای وارداتی و صادراتی استان با استانداردهای ملی در ۱۱ ماهه امسال خبر داد.

رضا دهدشتی‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار داشت: در ۱۱ ماهه امسال تعداد ۲۵ هزار و ۹۸۵ نمونه از بخش‌های مختلفی همچون واحدهای تولیدی، واحدهای صنفی (در راستای طرح اجرای هماهنگ استاندارد) و محموله‌های صادراتی و وارداتی توسط کارشناسان این اداره کل و شرکت‌های بازرسی تائید صلاحیت شده اخذ شده است.

وی اضافه کرد: ۱۹۱ هزار و ۷۷ مورد آزمون توسط آزمایشگاه‌های همکار مورد تایید صلاحیت این اداره کل و آزمایشگاه‌های اداره کل استاندارد خوزستان بر روی نمونه‌های فوق انجام شده است.

مدیر کل استاندارد خوزستان افزود: نمونه‌های فوق در زمینه‌های مختلف از جمله لوازم خانگی، صوتی و تصویری، صنایع غذایی و کشاورزی، شیمیایی، مصالح ساختمانی، مکانیک و فلزشناسی، برق و الکترونیک، نساجی و سلولزی و… هستند که آزمون‌های مختلفی از جمله معیار مصرف انرژی، نشانه گذاری، توان، نوع مواد به کار رفته، آزمون‌های ابعادی، فیزیکی، مکانیکی، مقاومت در برابر حرارت، مقاومت فشاری، استحکام، چگالی، فلزات سنگین، بسته بندی، رنگ، طعم، باقیمانده سموم، بافت شناسی و… بر روی آنها انجام می‌شود.

این مسئول در پایان خاطرنشان کرد: بر اساس نتایج آزمون اعلام شده ۲۴ هزار و ۶۰۰ نمونه با استانداردهای ملی مربوطه مطابقت داشته و یک هزار و ۳۸۵ نمونه نیز مردود و مغایر با استانداردهای ملی مربوطه اعلام شده است.