اینترنت ۵۶ کیلوبایتی دربرابر اینترنت ۴۴۸ گیگابایتی!

خورنا: به گزارش مهر، کندی سرعت اینترنت در ایران موضوع تازه ای نیست و آخرین بررسی های موسسه “نت ایندکس” نشان می دهد که کشورمان از نظر میزان سرعت بارگذاری در ۱۷۰ کشور دنیا با سرعت دانلود ۰.۵۳ مگابیت بر ثانیه در رتبه صد و هفتادم ایستاده است. همچنین موسسه آکامای نیز در آخرین گزارش خود ایران را به عنوان یکی از کم سرعت ترین کشورهای جهان در زمینه اینترنت معرفی کرده و رتبه ششم پایین ترین سرعت اتصال به اینترنت را به ایران اختصاص داده است.

هم اکنون ایران در ردیف کشورهای ازبکستان، لیبی، بولیوی، نیجریه، اندونزی، نپال، هند و سوریه کم سرعت ترین اتصال به اینترنت را برای کاربران خود فراهم کرده است اما همین اینترنت کم سرعت هم چندی است که مختل است و با وجودی که دیگر کوسه ها و لنگرهای کشتی نیز کاری به کار کابلهای اینترنت ایران ندارند باز هم شاهد قطع و وصلی های مکرری در شبکه اینترنت هستیم.

کندی سرعت اینترنت در ایران طی چند هفته اخیر به حدی است که کاربران اینترنت دایل آپ امکان استفاده از رایج ترین سایت های اینترنتی را ندارند و اوضاع کاربران اینترنت پرسرعت ADSL و و ایمکس نیز چندان تفاوتی ندارد.

این در حالی است که تمامی دستگاههای اجرایی بر استفاده شهروندان بر خدمات الکترونیکی تاکید دارند و دولت الکترونیک نیز یکی از شعارهایی است که قرار است در دولت دهم به صورت کامل اجرایی شود ؛ اما عدم دسترسی مناسب حتی به سایتهای دستگاههای اجرایی، مردم را با سردرگمی مواجه کرده و بسیاری از امور مربوطه به کندی انجام می پذیرد.

قطع و وصلی در اینترنت کشور و پایین آمدن سرعت دسترسی کاربران در حالی طی چند هفته اخیر شدت بیشتری یافته که تاکنون هیچگونه دلیل و توضیحی از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان متولی این بخش اعلام نشده و حتی اگر مشکل فنی در این بخش وجود دارد نیز تاکنون اطلاع رسانی نشده است.

این وزارتخانه شمار کاربران اینترنت در ایران را بیش از ۳۶.۵ میلیون نفر اعلام کرده که اکثر آنها از اینترنت دایل آپ با سرعت ۵۶ کیلوبیت بر ثانیه استفاده می کنند و به جرات می توان گفت که همین تعداد کاربر نیز از ابتدایی ترین ابزار ارتباطی هزاره سوم بهره مناسبی نمی برند.

ثبات کیفیت ارائه خدمات با اینترنت ۵۶ کیلوبیتی در ایران در حالی همچنان یکی از پرچالش ترین موضوعات بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورمان محسوب می شود که گروهی از دانشمندان ایتالیایی با استفاده از فیبرنوری موفق شدند سریعترین اینترنت دنیا را با سرعت ۴۴۸ گیگابیت بر ثانیه ایجاد کنند!

پیگیری ها از شرکت ارتباطات زیرساخت در مورد دلایل این اختلال تاکنون به نتیجه نرسیده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.