عکس/ حرفهای درگوشی ابتکار و استاندار اصفهان در جلسه شورای عالی آب

خورنا: جلسه شورای عالی آب به ریاست معاون اول رئیس جمهور امروز سه شنبه برگزار شد.
اسحاق جهانگیری در این جلسه با بیان اینکه بحران آب و موضوع محیط زیست به دو مسئله کلیدی و مهم در کشور تبدیل شده است، گفت: برای حل مشکلات و نگرانی‌ها در این موارد، ضمن پیگیری کارهای در دست اجرا، باید برنامه و راهکاری جدی تر و فراتر از موضوعات جاری را در دستور کار قرار دهیم.24319_807
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به طرح‌های پیشنهادی برای حل بحران آب کشور، اظهار داشت: باید بررسی‌های دقیقی انجام شود تا مشخص گردد که آیا انتقال آب از کشورهای دیگر قابل تحقق است یا خیر.
وی افزود: باید طرح‌هایی قابل اجرا و قابل تحقق تدوین شود تا بتوان برای آن سرمایه گذاری کرد و در بودجه سالانه به آن اعتبار تخصیص داد.
جهانگیری با اشاره به اینکه کمبود آب و بحران این مایه حیاتی موجب برخی فشارها و مشکلات در جامعه و به خصوص در استان‌های مبتلا به این بحران می شود، گفت: باید برای رفع این معضلات و برای انسجام ملی تدبیری اندیشیده شود تا میزان بروز این گونه مسائل به حداقل ممکن کاهش یابد.
در این جلسه که وزرای نیرو و جهاد کشاورزی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران اصفهان، چهارمحال بختیاری،یزد و خوزستان نیز حضور داشتند، گزارشی از وضعیت منابع و مصارف زاینده رود، مسائل و چالش‌های آن و همچنین انتظارات و اقدامات مورد نیاز برای آینده ارائه شد.
در این نشست همچنین مشکل و معضلات زاینده رود از زوایای مختلف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پیشنهادات و راهکارهایی برای برون رفت از شرایط بحران پیشنهاد شد.
گفتنی است معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست پس از این نشست در فیسبوک خود نوشت : قرار شد کلا در مورد استان چهار محال بختیاری، اصفهان و فلات مرکزی ایران و رودخانه کارون، نگاهی ملی و یکپارچه حاکم شود تا هیچکدام از این رودخانه ها، تالاب ها و منابع طبیعی آن آسیبی بیش از این نبینند. از نگاه قومی و منطقه ای در این مصوبات به شدت باید پرهیز کرد. در ضمن به کسانی که موضع گیری های منطقه ای و قومی دارند باید گفت که تنها توجیه هر گونه انتقال آب که مورد توافق همه اعضای شورایعالی آب هست فقط بحث آب شرب است.