چند پرسش از نمایندگان خوزستان/ از نوارهای ضبط شده احمدی نژاد تا لایحه بودجه روحانی

رفتار عجیب برخی نمایندگان مجلس طی روزهای اخیر و استعفای عده‌ای از آنان به بهانه آنچه اعتراض به لایحه بودجه سال ۹۳ عنوان می‌کنند، انبوهی از پرسش‌ها و ابهامات را برای افکار عمومی بوجود آورده است.

یکی از پرسش‌های مطرح در مورد عملکرد نمایندگان، تناقضی است که میان وظایف قانونی و استعفای آنان در اعتراض به لایحه پیشنهادی دولت وجود دارد. به نظر می‌رسد نمایندگان مستعفی باید به این پرسش اساسی پاسخ دهند که اگر قرار باشد در صورت موافق نبودن با لوایح یا اساساً پیشنهادهای دولت و حتی طرح‌های سایر نمایندگان، استعفا دهند، تکلیف اختیار قانونی رأی دادن به لوایح، طرح‌ها و… چه می‌شود؟ قانون اساسی جمهوری اسلامی، حق قانونی مخالفت، رأی مخالف، سؤال، استیضاح و… را به این خاطر برای نمایندگان مجلس تعریف و تعیین کرده است که در صورت نامناسب تشخیص دادن لایحه پیشنهادی دولت، فاقد صلاحیت دانستن فرد پیشنهاد شده از سوی رئیس‌جمهور به عنوان وزیر و… نمایندگان با دادن رأی مخالف و استفاده از حق قانونی خود، به قدر سهمی که از کل آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی دارند، وظیفه خود را ایفا کنند. از این رو استعفای برخی نمایندگان به دلیل مخالفت با بودجه پیشنهادی دولت در واقع نادیده گرفتن حقوق قانونی تعریف شده در قانون اساسی است.

این رفتار دقیقاً مشابه این است که نمایندگان در مخالفت با گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای کسب رأی اعتماد به جای دادن رأی منفی به آن گزینه، استعفا دهند! جا دارد نمایندگان مستعفی به این پرسش نیز پاسخ دهند که اگر قرار بود نماینده‌ای به علت مخالفت با لوایح و… استعفا دهد چرا قانون اساسی چنین گزینه‌ای را پیش‌بینی نکرده است؟! البته پاسخ روشن است؛ قانون راه‌های منطقی و عقلایی رأی منفی، سؤال و… را پیش‌بینی کرده است نه استعفا را.

پرسش کلیدی بعدی، علت تناقض آشکار عکس العمل نمایندگان مستعفی نسبت به رفتار دولت‌های نهم و دهم و دولت یازدهم در شیوه و زمان ارائه لایحه بودجه است.

شایسته است نمایندگان مستعفی به افکار عمومی پاسخ دهند چرا در دولت‌های نهم و دهم که لایحه بودجه با تأخیرهای چندین ماهه به مجلس ارائه می‌شد و به بهانه‌هایی مانند باز نشدن فایل‌های ضبط شده بر روی لوح‌های فشرده، نمایندگان مجلس مدت‌ها از سوی دولت معطل گذاشته می‌شدند، واکنش‌هایی حتی کمرنگ‌تر از این نیز نسبت به این رفتارهای نادرست و غیرقانونی دولت نشان نمی‌دادند؟

واقعیت این است که شیوه برخورد نمایندگان مستعفی با لایحه پیشنهادی دولت، آنچنان عجیب است که شائبه برخی رفتارهای تبلیغاتی را دامن زده است؛ این نمایندگان بدون آنکه اجازه دهند لایحه بودجه در کمیسیون‌ها بررسی شود و بدون آنکه به ماهیت انقباضی اعتبارات عمرانی در لایحه بودجه توجه کنند، دست به استعفاء زده‌اند و همین رفتار آنان ابهاماتی را پدید آورده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • علی برادر نوشتی ،خوب هم نوشتی . این رو هم اضافه کنم واقعأ حتی یک نفر هم میشه پیدا کرد که ندونه این استعفا دادن یعنی چه ؟ تا حالا ما مردم خوزستان داخل پر قو بودیم ؟ ریزگرد نیومده بود؟ آب همه ی شهرها تصفیه شون خوب بود؟ فاضلاب ها مشکل نداشتن ؟ جاده ها تنگ نبودن ؟ خیابون ها چمن نبودن ؟ بلوارها آسفالت نبودن ؟ بودجه شسته و روفته سر موقع داده نمی شد تا نیاز به تصویب یک دوازدهم و دو دوازدهم باشه ؟ خوب دیگه ،نماینده ها محترمند . منتخب مردمند . استعفا هم بدهند کارشون درسته .الان هم که نه تنها اکثریت که اکثریت مطلق اند .پس حق با اکثریت است و کارشان درسته . مردم هم حتمأ می دانند .انشاءالله موفق باشند .آنوقت از حق قانونی استعفا استفاده نشد ،حالا برای احقاق حق مردم استفاده می شه . دستشون درد نکنه .
    • سپهسالار بقول معروف که می گویداهل البیت ادرای بمافی البیت نماینده هادقیقامی دونن که درمجلس چه خبره آرایش وصف آرایی هاچگونه است ازاین گذشته لایحه بودجه ای که اعتبارات عمرانی استان را70درصدکاهش داده ودرآمدحاصل ازفروش تولیدات شرکت فولادروبرای پروژه آزادراه تهران شمال درنظرگرفته وازهمه بدتربودجه قابل توجهی برای انتقال آب کارون درآن پیش بینی شده ضمن اینکه توهین محض به مردم استان است ارزش استعفاکه هیچ ارزش خودکشی هم داره استانی که خط مقدم جنگ وبیشترین آماربیکاری روداره ومرکزنفتی ایران وقطب صنعت آن و.........وهمیشه محروم است اذااصابتکم مصیبه قولوا انالله واناالیه راجعون
  • ناشناس بنطر من خوزستان تو اون مجلس کذایی ک هیچ اهمیتی برای خوزستان و خوزستانی قائل نیست احتیاجی به نماینده نداره ، به امید آزادی خوزستان از دست کفار ظالم نژاد پرست از خدا بی خبر................
  • من دوست من شما با غرض این مطلب رو نوشتی و فقط میخواهی از لایحه دفاع کنی ... این بودجه فقط برای این استان اینگونه ضعیف در نظر گرفته شده خب معلوم است که نمایندگان دیگر استان ها به هیچ وجه این موضوع برایشان مهم نیست ... شما دوست من ماهیتت مشخصه الان که دوست خوبت روحانی اومده و داره گند میزنه بهتره واقع بین باشی چون تمام این ها رو از قبل به شما اطلاع دادیم ... حالا شما بیا ماله بکش ... بهتره که بخاطر اون نامردا خوزستان رو نفروشی ... امیدوارمممممممم
  • اهوازی به جای اینکه از نماینده ها دفاع کنی مثل بقیه سایت های مرکز کشور تخریب میکنی. آخه رای مخالف 18 نفر تو مجلس به چه درد می وره؟ استیضاح چقدر کارایی داره؟؟ اکثریتاً که دارن مجلسو میچرخونند و حق خوزستانو میخورند. مشکل فقط این هم نیست مشکل اون نگاه تحقیر آمیزیه که دولت با این بودجه بندی به خوزستان داره؟ متاسفم برای خوزستانی ها که سایت هاشونو امثال شما میگردونند. به جای تحسین نماینده ها که برای اولین بار یک کار مثبت کردند و اعتراض شدید خودشونو نشون دادن و تشویق نماینده ها به ایستادگی بر این موضع هم صدا شدی با سایتهای مرکز نشینان که به سخره گرفتند مردمتو