ماجرای تلاش استیو جابز برای خرید شرکت یک جوان ایرانی

خورنا: مجله “فوربس” داستان شگفت انگیزی از تلاش بی‌ثمر “استیو جابز” برای خرید شرکتی که یک جوان ایرانی بنیانگذار آن است منتشر کرد. شرکتی که امروز یکی از مهمترین رقبای سرویس iCloud اپل به شمار می‌رود.

مجله “فوربس” داستان شگفت انگیزی از تلاش بی‌ثمر “استیو جابز” برای خرید شرکتی که یک جوان ایرانی بنیانگذار آن است منتشر کرد.
شرکتی که امروز یکی از مهمترین رقبای سرویس iCloud اپل به شمار می‌رود.

این یک داستان کمیاب از “استیو جابز” و شرکت IT یک جوان ایرانی در سانفرانسیسکو است.

این ماجرا از سال ۲۰۰۷ و زمانی آغاز شد که دو جوان فارغ‌التحصیل “ام. آی. تی” (موسسه تکنولوژی ماساچوست) به نام‌های “دریو هاستون” و “آرش فردوسی” پس از پایان تحصیلات خود شرکتی به نام “دراپباکس” (Dropbox) را راه‌اندازی کردند.

این شرکت که با یک ایده ساده رشد کرد بر روی وب به کاربران سرویس ذخیره اطلاعات برپایه ابرهای محاسباتی را ارائه می‌کند.

شرکت آرش فردوسی و “دریو هاستون” تاحدی نوآورانه بود که به سرعت مورد توجه استیو جابز قرار گرفت به طوریکه در دسامبر ۲۰۰۹ جابز، هاستون و فردوسی را فرا خواند و آن دو را به دفتر خود در شرکت اپل واقع در کوپرتینو دعوت کرد.

هاستون که امروز ۲۸ سال دارد در گفت‌وگویی که با مجله “فوربس” داشت، گفت: “جابز با همان شلوار جین و تی شرت یقه ۳ سانتی همیشگی حاضر بود و زمانی که لپ تاپم را بیرون آوردم تا یک نمونه نمایشی از فعالیت شرکت را به وی نشان دهم به ملایمت دستش را تکان داد و گفت: می‌دانم می‌‌خواهی چه کار کنی.”

“دراپباکس” یک سرویس ذخیره‌سازی اطلاعات دیجیتال است که در آن زمان بیش از ۵۰ میلیون کاربر داشت و به همین دلیل جابز به “هاستون” و “فردوسی” برای خرید این شرکت، یک مبلغ با ۸ صفر را پیشنهاد کرد.

جابز، فردوسی و هاستون باهم چای خوردند و جابز موثرانه گفت که به خرید این شرکت تمایل دارد. اما هاستون گفت: “من مصمم هستم که شرکت بزرگی را بسازم و بنابراین آن را نمی‌فروشم. برایم اهمیت ندارد که پیشنهاد دهنده‌ام کیست.” (هاستون تاکید کرد که جابز برایش یک قهرمان بود باوجود این، پیشنهاد خرید را نپذیرفت).

جابز نیز به گرمی تبسم کرد و به این دو جوان گفت: “دراپباکس یک محصول نیست، بلکه یک مشخصه کاربردی است.”

تلاش بی‌ثمر استیو جابز در متقاعد کردن “دریو هاستون” و “آرش فردوسی” نیم‌ساعت به طول انجامید.

چند ماه بعد، جابز به آنها پیشنهاد داد که این دو بنیانگذار جوان را در عوض دیدار مجدد در “سیلیکون ولی” در دفتر کار آنها در شرکت “دراپباکس” در سانفرانسیسکو ملاقات کند، اما آن دو خواستند که این ملاقات در “سیلیکون ولی” انجام شود که این بار رئیس اپل از این دیدار خودداری کرد و پس از مدتی از سرویس iCloud رونمایی کرد.

پس از رونمایی از iCloud هاستون اینگونه واکنش نشان داد: “اه… لعنت!” و روز بعد اطلاعیه‌ای را برای تمام کارمندانش ارسال کرد: “ما یکی از شرکت‌هایی را در اختیار داریم که برخلاف نام‌هایی چون مای- اسپیس، پالم و یاهو سریع‌ترین رشد را در دنیا داشته است.”

در سال ۲۰۰۸ دارایی هاستون معادل ۷.۲ میلیون دلار بود. در آگوست ۲۰۱۱ هاستون و فردوسی ۷ نفر از بزرگان سیلیکون ولی را به منظور مشارکت با “دراپباکس” به سانفرانسیسکو دعوت کردند.

شرکت “دراپباکس” همانند سایر سرویس‌های دسترسی آزاد اولیه به کاربران اجازه می‌دهد که با یک حجم محدود به این سرویس ملحق شوند و از ۲ گیگابایت فضای رایگان ذخیره‌‌سازی اطلاعات لذت ببرند.

این فضا برای بسیاری از کاربرانی که می‌خواهند مدارک خود را ذخیره کنند کافی است، اما در صورتی‌که مشتری به فضای بیشتری نیاز داشته باشد برمبنای نیاز بین ۱۰ تا ۲۰ دلار در ماه باید حق اشتراک پرداخت کند.

زمانی که جابز در سال ۲۰۰۹ هاستون و آرش فردوسی را در دفتر کار خود ملاقات کرد تنها دو سال از تاسیس “دراپباکس” می‌گذشت و با وجود این ۵۰ میلیون کاربر داشت. امروز این شرکت بیش از ۱۵۰ میلیون کاربر دارد و علیرغم اینکه ۹۶ درصد از کاربران تنها از فضای رایگان این سرویس استفاده می‌کنند درآمد Dropbox به ۲۴۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۱ رسید، تا جاییکه درحال حاضر یکی از رقبای جدی iCloud اپل به شمار می‌رود.

شرکتی که جوان ۲۶ ساله ایرانی “ام. آی. تی” به همراه دوست آمریکایی خود در سال ۲۰۰۷ تاسیس کردند در سال ۲۰۰۸ فینالیست رقابت TechCrunch50 شد و در سال ۲۰۱۱ مجله Inc. Magazine نام آرش فردوسی را در فهرست سالانه ۳۰ کارگزار اقتصادی زیر ۳۰ سال وارد کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *