بان کی مون: مذاکرات آلماتی سازنده بود

خورنا: بان کی مون در تازه ترین مصاحبه خود با یک مجله اتریشی، دبیرکل سازمان ملل مذاکرات آلماتی بین ایران و گروه ۱+۵ را مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی، دبیرکل سازمان ملل مذاکرات آلماتی بین ایران و گروه ۱+۵ را مثبت ارزیابی کرد.

بان کی مون در مصاحبه با مجله اتریشی “پروفایل” گفت: مذاکرات بین ایران و گروه ۱+۵ (روسیه، چین، فرانسه، آمریکا، انگلیس به علاوه آلمان) مفید بوده است.

وی تاکید کرد تلاش‌های ایران در راستای اعتماد سازی به حل ‌و فصل اختلافات بر سر برنامه انرژی هسته‌ای این کشور کمک خواهد کرد.

آخرین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵، ۲۶ و ۲۷ فوریه در آلماتی قزاقستان برگزار شد.

دو طرف در پایان این مذاکرات توافق کردند پس از برگزاری مذاکرات در سطح کارشناسان در استانبول ترکیه در تاریخ ۱۷ و ۱۸ مارس، بار دیگر در ۵ و ۶ آوریل برای برگزاری دور بعدی گفتگوها با یکدیگر دیدار کنند.

آمریکا، اسرائیل و برخی متحدان‌ آنها بارها ایران را به دنبال کردن اهداف نظامی‌در برنامه انرژی هسته‌ای‌اش متهم کرده‌اند. واشنگتن و اتحادیه اروپا بر پایه این ادعاهای بی پایه و اساس، تاکنون چندین دور تحریم‌های یک‌جانبه غیر قانونی علیه جمهوری اسلامی ‌وضع کرده‌اند.

این در حالی است که ایران ضمن رد این ادعاها، همواره تاکید کرده است که به عنوان یکی از امضاکنندگان متعهد پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) و یکی از اعضای آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی، از حق استفاده از فنآوری هسته‌‌ای برای دستیابی به اهداف صلح ‌آمیز برخوردار است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران،علاوه بر این، بازرسان آژانس بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که حاکی از انحراف برنامه انرژی هسته‌ای این کشور به سمت تولید سلاح‌های اتمی باشد پیدا نکرده‌اند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.