زمین‌های غیر فعال در شهرک‌های صنعتی خلع ید می‌شوند

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: زمین‌های واگذار شده در شهرک های صنعتی اگر منجر به بهره برداری و تولید نشود، خلع ید می‌شود.

علی رسولیان با اعلام این خبر افزود: با توجه به سیاست‌های وزارت صنعت به ویژه توازن بخشی صنعتی در سطح کشور، امسال رویکرد متفاوتی اتخاد کردیم که یکی از آنها واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی است؛ بر این اساس زمین در شهرک‌های تقاضا محور به افرادی که اهلیت دارند، واگذار می‌شود.

وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته تنها مسیر واگذاری زمین، داشتن مجوز تاسیس بود. یعنی هر کسی که مجوز تاسیس داشت، می‌توانست در شهرک ها زمین در اختیار بگیرد، اما امسال در شهرک‌هایی که تقاضا محور است، ارزیابی کیفی مبتنی بر شاخص‌های قابل اندازه گیری وجود دارد. یعنی اراضی عملا به فعالان اقتصادی موجود که توان کار اقتصادی دارند، تحویل می‌شود؛ البته در چارچوب سامانه الکترونیک، نحوه واگذاری، قیمت ها، محل ها، همچنین نحوه پرداخت اقساط مشخص است و فعال اقتصادی هم می‌تواند با استفاده از سامانه، زمین را در اختیار بگیرد این کار خیلی کمک می‌کند تا کسانی که زمین در اختیار می‌گیرند، افراد اقتصادی، توانمند و عملا کسانی باشند که بتوانند تولید را رقم زنند.

رسولیان گفت: اما درخصوص اراضی که در سال‌های گذشته واگذار شده، هم اکنون مسیر جدی خلع ید را پیش می‌بریم و زمین‌هایی که زمان زیادی از واگذاری آنها گذشته و همچنان راکد و غیر فعال هستند، برای آن‌ها تقسیم بندی مناسبی انجام شده است.وی افزود: پارسال بیش از هزار و ۸۰۰ پرونده به مراجع قضایی ارجاع شد و حداقل ۹۰۰ هکتار زمین در دو روش استفاده از محاکم قضایی و تفاهم نامه با دولت برگشت داده شد.

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با اشاره به اینکه در شش ماه نخست امسال تقریبا ۲۲۵ هکتار زمین را در دادگاه خلع ید کردیم، گفت: در یک اتفاق بسیار خوب، بیشتر فعالان اقتصادی که زمین گرفتند، مقدمات اجرایی کار را فراهم کردند. یعنی مسیر ایجاد واحد تولیدی و تکمیل طرح‌ها را پیگیری می‌کنند و ما هم در این زمینه به جد پیگیر هستیم البته کسانی که به هر علتی طرح را به بهره برداری نرسانند، خلع ید می‌شوند.

وی در مورد زیر ساخت‌های شهرک‌های صنعتی هم افزود: دو زیر ساخت بسیار مهم در شهرک‌ها مدنظر است؛ نخست اینکه در طول یک سال گذشته با تاکید وزیر صنعت برای تامین زیر ساخت‌های برق، برای ساخت بیش از ۹۳ پست برق مشارکت کردیم که از این تعداد، بخشی از آنها مصوبات دولت است که امیدواریم تا ۲ سال آینده زیرساخت تامین برق در شهرک‌ها را کامل کنیم.

رسولیان ادامه داد: اقدام دوم را در زمینه آب به صورت جدی پیش می‌بریم که در این خصوص بازچرخانی آب صنعت را هم در حوزه صنعت و هم در حوزه آب شرب در پیش گرفتیم که امیدواریم بتوانیم از مسیر تحویل تسویه پساب‌های شهری، آب دراز مدت و مفید را برای صنایع تامین کنیم.

وی گفت: با توجه به برآور‌دهایی که انجام شده، حدود یک میلیارد متر مکعب پساب شهری در سطح کشور وجود دارد که نسبت به میزان آبی که هم اکنون در صنایع استفاده می‌شود، حجم بسیار خوبی است و امیدواریم بتوانیم حدود ۵۰۰ میلیون متر مکعب از این میزان را استفاده کنیم.