چندین پتروشیمی ماهشهر در جمع غول های پتروشیمی ایران قرار گرفتند

خورنا: پرفروش‌ترین شرکت‌های پتروشیمی کشور در سال ۱۳۹۰ معرفی شدند که براین اساس شرکت پتروشیمی نوری با فروش نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد ریالی رده نخست را به خود اختصاص داد.

براساس تازه‌ترین رده‌بندی اعلام شده از سوی سازمان مدیریت صنعتی شرکت پتروشیمی نوری با فروش ۴۰۹۶۱.۲ میلیارد ریال عنوان پرفروش‌ترین شرکت پتروشیمی کشور را در سال گذشته به خود اختصاص داد.

پتروشیمی بندر امام در ماهشهر با ۳۰۷۶۱.۹ میلیارد ریال و شرکت بازرگانی پتروشیمی با ۲۹۹۲۱.۹ میلیارد ریال نیز در رده‌های دوم و سوم پرفروش‌ترین شرکت‌های پتروشیمی ایران قرار گرفتند.

همچنین شرکت‌های پتروشیمی پارس، جم، مارون، بوعلی سینا، زاگرس، شرکت طراحی و مهندسی و تامین قطعات و مواد شیمیایی صنایع پتروشیمی، شازند،‌ امیرکبیر، مبین، پردیس، شهید تندگویان، خارگ، رازی، تبریز، فن‌آوران، مروارید، شیراز، اصفهان، خراسان، کرمانشاه، اروند، غدیر و آبادان نیز از نظر فروش در رده‌های بعدی جای گرفتند.

کمترین میزان فروش در بین شرکت‌های پتروشیمی کشور متعلق به پتروشیمی آبادان به میزان ۱۱۵۸.۳ میلیارد ریال بوده است.

به گزارش ایسنا،همچنین آمار نشان می‌دهد که در سال گذشته فروش تمامی شرکت‌های پتروشیمی کشور با رشد مواجه شده است. همچنین جمع فروش ۲۶ شرکت پرفروش پتروشیمی کشور در سال گذشته به بیش از ۳۰۳ هزار میلیارد ریال رسید.

رشد فروش شرکت‌های پتروشیمی در سال گذشته در حالی بدست آمده که وزارت صنعت، معدن و تجارت از چندی پیش صادرات محصولات پتروشیمی را با هدف تامین نیاز صنایع داخلی ممنوع کرد، اقدامی که با اعتراض پتروشیمی‌ها مواجه شد.

با این وجود وزیر صنعت در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد که “شرکت‌های پتروشیمی بدون تامین نیاز صنایع داخلی حق صادرات محصولاتشان را ندارند.”

از سوی دیگر رئیس سازمان توسعه تجارت نیز در گفت‌وگو با ایسنا با انتقاد از عملکرد شرکت‌های پتروشیمی در زمینه عرضه ارزشان در مرکز مبادلات ارزی عنوان کرد که “هنوز بخشی از ارز صندوق توسعه ملی و پتروشیمی‌ها در مرکز مبادلات ارزی عرضه نشده است و اگر ارز این بخش‌ها وارد مرکز مبادلات ارزی شود بازار ارز شاهد ثبات بیشتری خواهد بود.”

در تازه‌ترین اظهارنظر نیز سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور خبر داده که “هماهنگی‌های لازم توسط بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها با پتروشیمی‌ها برای عرضه منابع ارزی آن‌ها در مرکز مبادلات انجام شده و آن‌ها نیز از این موضوع استقبال کردند.” البته هنوز این کار اجرایی نشده است.

میزان فروش شرکت‌های پتروشیمی کشور در سال ۱۳۹۰ به شرح زیر است:

(اعداد به میلیارد ریال است)

۱- نوری (برزویه)، ۴۰۹۶۱.۲

۲- بندر امام، ۳۰۷۶۱.۹

۳- شرکت بازرگانی پتروشیمی، ۲۹۹۲۱.۹

۴- پارس، ۲۲۱۸۰.۸

۵- جم، ۲۱۱۱۰.۶

۶- مارون، ۱۷۲۱۲.۰

۷- بوعلی سینا، ۱۵۸۰۵.۰

۸- زاگرس، ۱۴۴۱۵.۹

۹- شرکت طراحی و مهندسی و تامین قطعات و مواد شیمیایی صنایع پتروشیمی، ۱۴۱۸۲.۰

۱۰- شازند، ۱۲۹۱۶.۱

۱۱- امیرکبیر، ۱۱۸۶۵.۳

۱۲- مبین، ۸۷۹۵.۶

۱۳- پردیس، ۸۶۹۵.۹

۱۴- شهید تندگویان، ۸۵۶۴.۷

۱۵- خارگ، ۷۶۰۲.۳

۱۶- رازی، ۶۸۱۲.۰

۱۷- تبریز، ۵۵۷۹.۳

۱۸- فن‌آوران، ۴۳۶۷.۶

۱۹- مروارید، ۴۰۴۷.۳

۲۰- شیراز، ۳۷۳۲.۵

۲۱- اصفهان، ۳۱۶۰.۳

۲۲- خراسان، ۳۰۴۹.۶

۲۳- صنایع پتروشیمی کرمانشاه، ۲۵۵۷.۷

۲۴- اروند، ۲۴۴۹.۳

۲۵- غدیر، ۱۵۴۷.۰

۲۶- آبادان، ۱۱۵۸.۳

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.