خانه تاریخی «نقشینه» اهواز صاحب پلاک شد

پلاک خانه نقشینه اهواز موسوم به "خانه خانوم‌ بزرگ" امروز چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ طی مراسمی بر سر در این بنای تاریخی نصب شد.

به گزارش خورنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان سید حکمت‌اله موسوی مدیرکل میراث‌فرهنگی استان در تشریح جزئیات این خبر گفت: باتوجه به علاقه‌مندی خانواده نقشینه به حفظ، نگهداری و مرمت بنای خانوادگی خود و به‌منظور ارج نهادن و تقدیر از تلاش‌های فرهنگی که طی سال‌های متمادی در راستای میراث‌بانی این اثر ارزشمند توسط اعضای این خانواده صورت گرفت، پلاک خانه تاریخی موسوم به خانه خانوم بزرگ باحضور مالکان بنا نصب شد.
 
او افزود: گام بزرگ مالکان این اثر برای ثبت بنای خانوادگی خود در فهرست آثار ملی واجد ارزش‌های تاریخی قابل تقدیر است؛ خانواده‌ای فرهنگ‌دوست که به خاطر علاقه‌مندی به مواریث فرهنگی، اقدامات مرمتی در گذشته و امروز و در چندین مرحله روی بنا صورت داده‌اند.
 
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان با اشاره به ابنیه تاریخی موجود در بافت‌های قدیمی شهرهای مختلف استان و از جمله اهواز گفت: تک بناهای ارزشمندی مانند خانه نقشینه در اهواز باعث حفظ اصالت و افتخار به گذشته شهر می‌شود و به منظور شناسایی و معرفی چنین خانه‌هایی است که پلاک‌هایی بر سردر این ابنیه نصب می‌شوند تا مردم با گذشته و نوع معماری تاریخی شهرهای خود ارتباط بیشتری برقرار کنند.
 
او ضمن انتقاد از نگاه برخی از مالکان بناهای تاریخی در بی‌مهری با چنین آثاری عنوان کرد: یکی از مشکلات عدیده ما درخصوص نگهداری و مرمت آثار تاریخی و خانه‌های موجود در بافت قدیم برخی از شهرها، نگاه منفی و تلاش مالکان برای ساخت و سازهای جدید است که باتوجه به تلاش‌های خانواده‌هایی مانند خانواده نقشینه، امیدواریم که تفکر بازپیرایی و نگهداری در دیگر مالکان خصوصی بناهای تاریخی استان خوزستان نیز تقویت و به حفظ و نگهداری از این‌گونه بناها که میراث بزرگ ایران اسلامی است کمک شود.

موسوی تصریح کرد: از خانواده نقشینه می‌توان به عنوان الگوی برخوردی با مواریث فرهنگی خانوادگی در کلانشهری مثل اهواز یاد کرد؛ شهری که بالغ بر ۳۷۷ هکتار بافت تاریخی دارد، موضوعی مهم که اداره‌کل میراث فرهنگی استان خوزستان در راستای حفظ و نگهداری چنین بناهایی، آمادگی هرگونه همکاری و همفکری با مالکان خصوصی را داشته و دارد.
 
در همین خصوص داریوش نقشینه یکی از مالکان خانه تاریخی نقشینه‌ با بیان این‌که بنای خانوادگی نقشینه، حدود ۹۰ سال پیش توسط میرزامحمد نقشینه فرزند حاج‌میرزاعلی نقشینه ادیب‌التجار در مساحتی بالغ بر ۶۵۰۰ متر مربع با پلاک ثبتی ۱۹۴۴ واقع در بخش ۲ اهواز در سال‌های۱۳۱۰ تا ۱۳۱۱هجری شمسی ساخته شد افزود: به دلیل علاقه‌مندی خانواده به حفظ و نگهداری بنای موسوم به “خانه خانوم‌بزرگ”، بخش‌هایی از ساختمان در سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۴ توسط سیروس نقشینه فرزند ارشد خانواده و با هزینه شخصی بازسازی و مرمت شد.
 
او تأکید کرد: بخاطر عشق و علاقه‌ای که به این بنا در سایر افراد خانواده وجود دارد، تلاش داریم که با همکاری کارشناسان و همراهی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان بنا را به مرکزی برای گردشگری و اقامت‌گاه عمومی تبدیل کنیم.