تکذیب تخریب جداره غربی سازه های آبی تاریخی شوشتر

مدیر پایگاه میراث جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر هرگونه تخریب در جداره غربی این اثر را تکذیب کرد.

به گزارش خورنا و به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، محمدرضا بهادری روز شنبه ۲۲ آبان‌ماه ۱۴۰۰ با بیان این‌که هیچ‌گونه تخریب تازه‌ای در جداره غربی مجموعه آسیاب‌های آبی‌تاریخی شوشتر صورت نگرفته است افزود: داربستی که در محل جداره درحال حاضر نصب شده، در راستای اجرای تعهدات محول از سوی ستاد مدیریت بحران استانداری به پایگاه میراث‌جهانی شوشتر است که طی جلسه ستاد مدیریت بحران در ۲۰ مهر ۱۴۰۰ که در محل فرمانداری شوشتر باحضور مدیرکل مدیریت بحران و سایر مسوولان ذی‌ربط برگزار شد، ابلاغ شد.

او ادامه داد: بر همین اساس، یک سری اقدامات را ما در پایگاه باید انجام می‌دادیم که ایجاد سپر حفاظتی برای کاهش عوارض ریزش جداره‌ای که قبلاً رخ داده بود و همچنین سبک‌سازی مدیریت‌شده (لقه‌گیری) براساس طرح ارائه‌شده از سوی مشاور، بخشی از این اقدامات است.

مدیر پایگاه میراث‌جهانی سازه‌های آبی‌تاریخی شوشتر با اشاره به این‌که اقدامات در حال اجرا هستند و هیچ اتفاق و ریزش جدیدی اتفاق نیفتاده است افزود: وضعیت جداره از قبل بحرانی بود که متأسفانه به دلیل نشت رطوبت بحرانی‌تر شده است؛ اما طی هفته‌های گذشته پس از جلسه ستاد مدیریت بحران، نشتی‌هایی که در دو سه نقطه دیگر وجود داشت را نیز پیدا کردیم و درحال حاضر میزان رطوبت جداره کمتر شده است.

بهادری بیان کرد: در مجموع باید گفت اتفاق جدیدی در وضعیت جداره رخ نداده و این عارضه از پیش از ثبت‌جهانی آبشارها وجود داشته است که امیدوار هستیم با یاری و درایت دستگاه‌های متولی، این عارضه مرتفع شود.

وی تصریح کرد: مقرر شده است تا مشاور معرفی‌شده از سوی سازمان آب و برق خوزستان تا ۱۵ آذرماه آتی طرح خود در این خصوص را ارائه دهد و شهرداری نیز در صدد است تا نسبت به تخلیه املاکی که در محوطه فوقانی محل عارضه وجود دارند اقدام کند و ما نیز اقدامات حفاظتی خود را همانند قبل ادامه می‌دهیم.

این مقام مسئول در پایان با تأکید دوباره بر این‌که اتفاق خطرناک جدیدی برای جداره رخ نداده است افزود: تخریب جداره غربی سازه های آبی تاریخی شوشتر قویا تکذیب می شود و انتشار چنین خبری از سوی برخی خبرگزاری ها بی پایه و اساس است که قطعاً حق پیگیری این موضوع برای پایگاه میراث‌جهانی سازه‌های آبی‌تاریخی شوشتر محفوظ خواهد بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.