تاکنون موارد کرونا دلتا در دزفول مشاهده نشده است

 

، علی قمیشی صبح امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در ۳ هفته اخیر روند کاهشی شیوع کرونا در دزفول و شمال خوزستان متوقف شده و اکنون روند این بیماری به صورت ملایم افزایش یافته است.

وی افزود: شرایط فعلی بحرانی نیست اما اگر موازین بهداشتی به صورت کامل رعایت نشود و دورهمی ها و برنامه های تجمعی همچنان تداوم یابد قطعا بیماری گسترش می یابد و در نتیجه وضعیت شهرستان بحرانی می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول از افزایش آمار مبتلایان سرپایی و بستری های کرونایی در این شهرستان خبر داد و گفت: باید شرایط به گونه ای مدیریت شود که وضعیت بحرانی و بغرنج پیکی که تا ۳ ماه گذشته درگیر آن بودیم تکرار نشود.

قمیشی با بیان اینکه تاکنون موردی از ابتلا به کرونای دلتا در دزفول مشاهده نشده است، افزود: موارد مشکوک به واریانت دلتا باید برای بررسی به تهران ارسال شوند که تاکنون ابتلای فردی در دزفول به این نوع ویروس به ما گزارش نشده است.

وی یادآور شد: تشخیص واریانت ویروس تاثیر چندانی در روند بیماری ندارد، چون دلتا نیز همچون سایر واریانت ها است و صرفا قدرت سرایت بیشتری دارد اما به طور کلی اقدامات درمان و راه های پیشگیری و مقابله با این واریانت نیز همچون سایر واریانت ها است.

قمیشی در ادامه با بیان اینکه واکسیناسیون کرونا با جدیت در دزفول در حال انجام است، عنوان کرد: دو مرکز تجمیعی، یک مرکز خودرویی و چند مرکز خدمات جامع سلامت شهری در حال انجام واکسیناسیون در دزفول هستند.

وی با اشاره به آغاز واکسیناسیون افراد بالای ۵۰ سال در استان های جنوبی از جمله خوزستان، اضافه کرد: در راستای جلوگیری از تجمع و تسریع در امر واکسیناسیون، طی روزهای آینده یک یا دو مرکز تجمیعی جدید در دزفول راه اندازی شود ضمن اینکه برخی از مراکز جامع سلامت شهری نیز در امر واکسیناسیون وارد مدار خواهند شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: با پیگیری های صورت گرفته از طریق وزارت بهداشت، خوشبختانه موفق به افزایش میزان سهمیه واکسن دانشگاه علوم پزشکی دزفول شده ایم به طوریکه در هفته جاری میزان واکسن های تحویلی به این دانشگاه افزایش یافته است که امیدوار هستیم با تداوم این امر همه گیری کرونا در دزفول طی ماه های اخیر محدود شود.

قمیشی در ادامه با بیان اینکه افرادی که واکسیناسیون می شوند نیز باید همچون گذشته پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند، خاطرنشان کرد: حتی زمانی که ۷۵ تا ۸۰ درصد از افراد واکسینه شدند چرخه ویروس به طور کامل متوقف نمی شود بلکه صرفا محدود می شود. تعداد زیادی از افراد بعد از واکسینه شدن نیز دچار نوع خفیف کرونا شده اند و یا ممکن است بدون آنکه از ابتلای خود با خبر باشند افراد زیادی را مبتلا کنند بنابراین موازین بهداشتی در هر شرایطی باید رعایت شوند.

وی توضیح داد: آنچه واکسیناسیون را برای ما مهم کرده این است که واکسن شدت بیماری را کاهش می دهد و از سویی مرگ و میرها را نیز کاهش داده و یا به صفر می رساند.

قمیشی در پایان ابراز امیدواری کرد که با همکاری مردم چرخه انتقال ویروس در دزفول کاهش یابد.