سهمیه‌های بنزین امشب واریز می‌شود/ جزئیات قیمت بنزین و گازوئیل اروپایی

خورنا: سهمیه های بنزین خودروهای شخصی، عمومی و خدماتی تا ساعت ۲۴ امشب بدون تغییر به کارت های هوشمند سوخت واریز می شود ضمن آنکه وزارت نفت قیمت بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو ۴ و ۵ اتحادیه اروپا را اعلام کرد.

به گزارش مهر برای سومین سال متوالی سهمیه و قیمت بنزین خودروهای شخصی، خدماتی و عمومی خودروها در اسفند ماه سالجاری تثبیت شده است و این سهمیه با قیمت ۴۰۰ تومانی تا ساعت ۲۴ امشب دوشنبه ۳۰ بهمن ماه سالجاری به کارت هوشمند سوخت خودروها واریز خواهد شد.

از این رو برای اسفند ماه سالجاری هر لیتر بنزین نیمه یارانه ای با قیمت ۴۰۰ تومان و بنزین آزاد با نرخ ۷۰۰ تومان عرضه می شود ضمن آنکه آمارهای رسمی نشان می دهد که در بهمن ماه امسال به طور متوسط روزانه ۱۰ تا ۱۲ میلیون لیتر بنزین با قیمت آزاد ۷۰۰ تومانی در جایگاه‌ها به فروش رسیده است.

برای سومین ماه فصل زمستان و در آستانه نوروز ۲۵ لیتر سهمیه بنزین به کارت سوخت موتورسیکلت‌ها با نرخ نیمه یارانه ای اختصاص یافته است، این در حالی است که برای اسفند ماه هیچگونه تغییری در سهمیه خودروهای عمومی و خدماتی حاصل نشده است.

از سوی دیگر برای اسفند ماه سالجاری سهمیه بنزین آزاد خودروهای شخصی بدون محدودیت، در صورت اتمام سهمیه بنزین نیمه یارانه ای ۴۰۰ تومانی خودروها از طریق کارت هوشمند سوخت خودرو قابل برداشت است.

جزئیات قیمت بنزین و گازوئیل اروپایی

همزمان با ورود به دوازدهمین ماه سال، عرضه و توزیع بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو ۴ و ۵ اتحادیه اروپا در تهران آغاز شده است و پیش بینی می شود به زودی این نسل جدید فرآورده‌های نفتی در هفت کلانشهر دیگر همچون کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، اراک، شیراز و اهواز هم عرضه شود.

بر اساس آخرین تصمیم ستاد هدفمندی یارانه ها در شرایط فعلی بنزین به صورت ۲ نرخی شامل بنزین معمولی یارانه ای ۴۰۰ تومان، بنزین معمولی آزاد ۷۰۰ تومان، بنزین سوپر نیمه یارانه ای ۵۰۰ تومان و بنزین سوپر آزاد ۸۰۰ تومان در سطح جایگاه های کشور عرضه می شود.

این در حالی است که با توزیع و عرضه بنزین با استاندارد یورو ۴ و ۵ اروپا عدد اکتان و درجه آرام سوزی این فرآورده بیش از بنزین معمولی فعلی عرضه شده در جایگاه های سوخت است.

از این رو برای اسفند ماه سالجاری با وجود افزایش هزینه های تولید بنزین و گازوئیل یورو ۴ و ۵ اتحادیه اروپا با موافقت دولت قیمت این دو فرآورده نفتی با قیمت های مصوب آذر ماه سال ۱۳۸۹ عرضه خواهد شد.

به عبارت دیگر هم اکنون قیمت نیمه یارانه‌ای هر لیتر بنزین یورو ۴ و ۵ در جایگاه‌های سوخت استان تهران ۴۰۰ تومان و بهای آزاد این فرآورده نفتی جدید ۷۰۰ تومان است. همچنین قیمت نیمه یارانه ای هر لیتر گازوئیل با استاندارد یورو ۴ اروپا ۱۵۰ تومان و بهای آزاد آن در جایگاه های سوخت ۳۵۰ تومان خواهد بود.

از سوی دیگر در اسفند ماه سالجاری همچون ماه گذشته به خودروهایی همچون زانتیا، هیوندا آوانته، پژو ۴۰۷، مزدا سه با ۲۰۰۰ سی.سی قدرت موتور، خودروهایی همچون مگان ۲۰۰۰، سمند سریر، قشقائی، وانت مزدای دوکابین و تک کابینه، ام.وی.ام ۵۳۰ و x۳۳ که دارای توان بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ سی.سی قدرت موتور هستند، سهمیه بنزین ۴۰۰ تومانی اختصاص نمی یابد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.