آنچه هفته پیش در مجلس دیدیم، شمه کوچکی از آن چیزی است که در آینده روی خواهد داد

خورنا: لس آنجلس تایمز طی گزارشی از شرایط این روزهای تهران نوشت: چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری درگیری میان جناح‌ها تشدید شده است.

به گزارش انتخاب؛ این روزنامه آمریکایی می‌نویسد که حتی قبل از اعلام رسمی اسامی نامزدهای این انتخابات حمله جناح‌های رقیب به یکدیگر حالت علنی پیدا کرده و هر یک با انواع و اقسام اتهام ها و القاب به یکدیگر حمله می‌کنند.

هفته گذشته اقدام احمدی نژاد در جلسه مجلس و پخش نواری که به گفته وی فساد فاضل لاریجانی را ثابت می‌کند فضای سیاسی و مطبوعاتی ایران را به حیرت واداشت.

احمدی نژاد می‌گوید در شرایطی که دشمنان خارجی در حال اعمال فشار به ایران هستند فساد مالی و سیاسی برخی از محافل قدرتمند اقتدار دولت وی را زیر سئوال برده و تضعیف می‌کنند.

علی لاریجانی رییس مجلس در پایان سخنان رییس جمهور به وی گفت که شئونات جمهوری اسلامی را رعایت نکرده و وی را متهم کرد که با این روش‌ها قصد دارد از دیگران حق حساب بگیرد.

به نوشته لس آنجلس تایمز، این درحالی است که آیت‌الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران از چند هفته پیش هشدار داده و درگیری های جناحی در آستانه انتخابات را «غیر اخلاقی» و «خیانت به کشور» دانسته و از همه جناح‌ها خواسته اند که شمشیرهای خود را غلاف کنند.

این روزنامه می افزاید: اما هر کدام از جناح‌ها مدعی‌اند که ورود آنها به این کشمکش به معنای عدم تبعیت از رهبری و یا مصلحت اسلام و نظام نیست!

کانون بحران کیست؟

روزنامه لس آنجلس تایمز می‌افزاید که به اعتقاد اکثر کارشناسان مسائل سیاسی ایران این گونه کشمکش‌ها تا زمان انتخابات تشدید خواهند شد و آنچه که در هفته‌های اخیر دیده‌ایم فقط شمه کوچکی از آن چیزی است که در آینده روی خواهد داد!

روزنامه لس آنجلس تایمز می‌نویسد که کانون اصلی بحران حکومتی ، رییس جمهور و اطرافیانش است که در دور اول و آغاز دور دوم ریاست جمهوری خود از حمایت وسیع همه جناح‌های محافظه‌کار برخوردار بود.

به نوشته این روزنامه آمریکایی ، احمدی نژاد در دو سال گذشته بخش زیادی از حامیان خود را در میان روحانیون با نفوذ و فرماندهان سپاه پاسداران از دست داده است. از سوی دیگر تشدید شرایط اقتصادی کشور نیز باعث شده است که بخشی از هواداران و رای دهندگان به وی، او را تنها بگذارند.

لس آنجلس تامیز مدعی شده که «وی تحت فشار مجبور شده که تعدادی از وزرای کابینه‌اش را تغییر دهد» این روزنامه اشاره ای به مصادیق این تغییرات نکرده است.

این روزنامه می افزاید: مشاور رسانه‌ای او به اتهام توهین به رهبری بازداشت شد و تعدادی از افراد نزدیک به حلقه مشاوران و دفتر ریاست جمهوری بازداشت شده و یا منتظر دادگاه هستند.

انتخابات و گزینه احمدی نژاد

با وجودی که دوره ریاست جمهوری وی چند ماه دیگر به پایان خواهد رسید احمدی نژاد کماکان می خواهد نقش خود را به عنوان یک بازیگر مهم در سیاست جمهوری اسلامی ایران حفظ کند. او مدعی است که سیاست های به اصطلاح مردمی وی هنوز طرفداران بسیار زیادی دارد.

اما این بار به نظر می‌رسد که ائتلاف محافظه‌کاران یا اصولگرایان کاملا مشخص کرده‌اند که خواستار خروج کامل احمدی نژاد و حامیان وی هستند.

روزنامه لس آنجلس تایمز یادآوری می‌کند که برنامه احمدی نژاد و پیروان وی معرفی اسفندیار رحیم مشایی رییس دفتر و مشاور ارشد رییس جمهور به عنوان نامزد این جناح برای انتخابات است. اما مشخص نیست که وی و یا هر فرد دیگری از جناح احمدی نژاد بتواند از صافی شورای نگهبان بگذرد و برای نامزدی خود صلاحیت بگیرد.

کارشناسان پیش بینی می‌کنند که افرادی نظیر علی لاریجانی، علی اکبر ولایتی از جناح اصولگرا و احتمالا محمد رضا عارف از معاونان ریاست جمهوری در دولت محمد خاتمی و شاید حسن خمینی نوه آیت‌الله خمینی خود را برای انتخابات کاندیدا کنند.

با وجودی که کشمکش‌های جناحی هر روز داغ تر می‌شود به نظر می‌رسد که بخش وسیعی از مردم ایران علاقه و توجه چندانی به این مباحث ندارند.

به نوشته این روزنامه، اکثریت شهروندانی که با آنها در مورد انتخابات صحبت شده می‌گویند آنها فردی را ترجیح می‌دهند که بتواند حداقل قیمت ها را ثابت نگاه دارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.