بدون هاشمی و اصلاح‌طلبان برنده انتخابات مشایی است

خورنا: یک تحلیل‌گر مسائل سیاسی با بیان اینکه تنها عاملی که از پیروزی جریان احمدی نژاد جلوگیری می کند حضور جدی هاشمی و اصلاح‌طلبان در انتخابات است، تاکید کرد: به فرض گرفتن تایید صلاحیت برای مشائی از سوی احمدی نژاد و دولتی ها، اگر اصلاح‌طلبان و هاشمی در انتخابات سال آینده حضور نداشته باشند، قطعا مشائی در این انتخابات پیروز خواهد شد.

صادق زیباکلام در گفتگو با مهر درباره ایجاد اخلال در سخنرانی رئیس مجلس در قم اظهار کرد: آنچه در قم اتفاق افتاد قابل انتظار و تصور بود چون مشابه این داستان در ۱۴ خرداد ۸۹ برای سیدحسن خمینی و به شکلی دیگر در نماز جمعه برای آقای هاشمی رفسنجانی اتفاق افتاده بود. کار به جایی رسیده بود که حتی عده ای تهدید کردند که اگر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به نماز جمعه بیاید، نماز جمعه برهم خواهد خورد.

وی افزود: اصولگرایان واقعا نمی توانند احمدی نژاد را محکوم کنند چون آنها بعد از خرداد ۸۸ در قبال برخی بی حرمتی ها سکوت کردند و اجازه دادند این گونه اتفاقات از سوی رئیس جمهور و حامیان وی اتفاق بیفتد، لذا امروز چوب این سکوتشان را می خورند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: حتی اگر خود لاریجانی و یا به عبارت بهتر لاریجانی ها بعد از ۲۲ خرداد ۸۸ در قبال برخی اتفاقات ایستادگی و آن رویدادها را محکوم می کردند، سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی آن هم در ۲۲ بهمن و در شهر قم به هم نمی خورد.

احمدی نژاد به سادگی قدرت را رها نمی‌کند

زیباکلام درباره سخنرانی رئیس جمهور و سردادن شعار زنده باد بهار در راهپیمایی روز ۲۲ بهمن تصریح کرد: خیلی اتفاق شگفت انگیزی رخ نداده است چون از مدت ها قبل احمدی نژاد عزمش را برای چنین اقداماتی جزم کرده بود و بنده نیز این موضوع را پیش‌تر اشاره کرده بودم که وی به این سادگی قدرت را رها نمی کند.

وی ادامه داد: بنده همچنان معتقدم که احمدی نژاد بنا ندارد که از قطار قدرت به این سادگی پیاده شود و تا آنجایی که بتواند برای اینکه قدرت را از دست ندهد، ایستادگی خواهد کرد. لذا اصولگرایان اگر بخواهند احمدی نژاد را کنار بگذارند باید به زور وی را از قطار قدرت پیاده کنند.

احمدی نژاد جریان سوم را تشکیل داده است

استادعلوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه احمدی نژاد اکنون جریان سومی را در برابر اصولگرایان و اصلاح طلبان مطرح کرده است، گفت: نامزد این جریان اسفندیار رحیم مشائی است و احمدی نژاد تمام قدرتش را بکار خواهد بست که او را وارد صحنه انتخابات کند.

زیباکلام افزود: البته احمدی نژاد می داند که قطعا شورای نگهبان مشائی را رد صلاحیت خواهد کرد؛ چراکه پیش‌تر در انتخابات سال ۸۴ دکتر مصطفی معین از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده بود. امید احمدی نژاد این است که بتوانند به استناد حکم حکومتی از سوی رهبر معظم انقلاب برای مشائی تایید صلاحیت بگیرد.

به گفته وی اینکه در نهایت شورای نگهبان صلاحیت مشائی را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری تایید کند یا خیر، مشخص نیست و آینده این موضوع را نشان خواهد داد.

احمدی نژاد می داند استراتژی اش در ۸۴ و ۸۸ دیگر کارساز نیست

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره شعار برگزیده شده از سوی جریان انحرافی و اینکه این شعار با رویکردهای گذشته دولت و تیم احمدی نژاد تفاوت دارد اظهار کرد: احمدی نژاد و تیمش آنقدر آگاهی دارند و می دانند که استراتژی آنها در انتخابات ۸۴ و ۸۸ دیگر کارساز نیست.

احمدی نژاد سال ۸۴ به عنوان نماد تقابل با اشرافیت هاشمی به قدرت رسید

وی اضافه کرد: استراتژی احمدی نژاد و تمیش در انتخابات سال ۸۴ این بود که هاشمی نماد اشرافیت و اشرافیت گرایی است که حق مردم را خورده و برده است و احمدی نژاد هم رابین هود اسلامی است که برای محرومان و مستضعفان آمده است تا حق و حقوق آنها را بگیرد. او توانست با این شعار و استراتژی بخشی از آراء سال ۸۴ را به خود اختصاص دهد.

زیباکلام با بیان اینکه احمدی نژاد و تیم او در سال ۸۸ هم چیزی شبیه به استراتژی انتخاباتیشان در سال ۸۴ را در پیش گرفتند که البته خیلی هم جواب نداد، خاطر نشان کرد: آنها به خوبی می دانند که در انتخابات سال ۹۲ اصلا نمی توانند بر مبنای چنین استراتژی حرکت کنند و رأی بدست آورند.

اصولگرایان حریف مشایی نیستند

وی تاکید کرد که به فرض گرفتن تایید صلاحیت برای مشائی از سوی احمدی نژاد و دولتی ها اگر اصلاح‌طلبان و هاشمی در انتخابات سال آینده حضور نداشته باشند، قطعا مشائی در این انتخابات پیروز خواهد شد. تنها عاملی که از پیروزی این جریان جلوگیری می کند حضور جدی هاشمی و اصلاح‌طلبان در انتخابات است، در غیر اینصورت آقایان ولایتی، حدادعادل، جلیلی و… قادر نخواهند بود جلوی مشائی را بگیرند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه اگر هاشمی وارد انتخابات سال آینده شود، بعد می دانم که احمدی نژاد و تیمش به دنبال استراتژی های سال های ۸۴ و ۸۸ برای تخریب وی بروند، یادآوری کرد: چون آنها می دانند که این حنایشان دیگر رنگی ندارد، لذا تلاش می کنند که شعارهای جدید و مبتنی بر شرایط روز ارائه کنند.

شعارهای انتخاباتی احمدی نژاد، جریان انحرافی و جبهه پایداری

وی درباره شعارهای احتمالی احمدی نژاد و جریان انحرافی در انتخابات سال آینده گفت: شعارهایی مثل «زنده باد بهار»، «زنده باد ایران» و «درود بر مردم آزاده ایران» ابزار و شعارهای جدیدی است که از سوی احمدی نژاد، جریان انحرافی و جبهه پایداری برای انتخابات آینده برگزیده می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.