مرغ کیلویی ۶۳۰۰ تومان شد

خورنا: گزارش میدانی حاکی است قیمت مرغ طی چند روز اخیر با جهش از ۴ هزار و ۸۰۰ تومان به ۶ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است این در حالی است که طی هفته گذشته مسئولان از توزیع مرغ ۵ هزار و ۱۰۰ تومانی و کاهش قیمت خبر داده بودند.

براساس این گزارش هر کیلوگرم مرغ آماده طبخ در میدان فردوسی تهران ۶ هزار و ۳۰۰ تومان و در منطقه جنوب تهران ۶ هزار و ۲۰۰ تومان عرضه می‌شود. هفته گذشته قیمت مرغ کیلویی ۴ هزار و ۸۰۰ تومان بود.

در حال حاضر تولید مازاد مرغ در کشور وجود دارد و براساس تفاهمنامه‌ای که اخیرا بین وزارتخانه‌های صنعت، جهاد کشاورزی و اتحادیه سراسری مرغداران به امضا رسید قرار است تا آخر سال ۲۰ هزار تن مرغ صادر شود و این صادرات در سال آینده هم ادامه داشته باشد.

به گفته رئیس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی خوراک طیور شامل ذرت و سویا نیز به وفور وجود دارد، بدون اینکه بازار سیاه هم در افزایش قیمت نقشی داشته باشد.

یوسفی قیمت کیلویی ۵ هزار و ۷۰۰ تا ۵ هزار و ۸۰۰ تومان را با لحاظ سود مناسب برای مرغ مناسب خواند و گفت: توزیع مرغ ۵ هزار و ۱۰۰ تومانی که دولت قول آن را داده بود از امروز توزیع می‌شود و تاکنون در میادین میوه و تره‌بار تهران این مرغ‌ها وجود نداشت تا باعث کاهش قیمت هم شود.

وی پیش‌بینی کرد که طی هفته آینده قیمت مرغ ۵۰۰ تومان در هر کیلو کاهش داشته باشد.

یوسفی دلیل افزایش قیمت مرغ طی چند روز اخیر را بالا بودن قیمت سایر محصولات پروتئینی مانند گوشت و حبوبات عنوان کرد که به گفته وی سبد مصرف کالا به سمت مرغ سنگینی کرده است.

رئیس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی تصریح کرد: شرکت پشتیبانی امور دام ۱۲۰ هزار تن مرغ گوشتی ذخیره‌سازی کرده و مشکلی از نظر تأمین وجود ندارد. این در حالی است که براساس مشاهدات خبرنگار فارس مرغ منجمد برزیلی در بازار فراوان و قیمت ۵ هزار و ۶۰۰ تومان عرضه می‌شد.

یوسفی درباره دلیل وجود مرغ برزیلی در بازار گفت: این واردات مربوط به ثبت سفارش‌های قبلی است که در ماه رمضان گذشته بازار با مشکل مواجه شد و اقدام به واردات شد.

طی سال‌های گذشته نبودن تناسب بین واردات و تولید داخل همواره برای تولیدکنندگان مشکل‌ساز بوده است، در حالی که از چندین ماه گذشته دولت برنامه صادرات دارد و اخیراً تفاهمنامه‌ای برای صادرات به امضاء رسیده اما در بازار مرغ‌های منجمد برزیلی همچنان خودنمایی می‌کند.

به گزارش فارس، گزارش میدانی حاکی است قیمت یک کیلوگرم گوشت بوقلمون ۸ هزار و ۲۰۰ تومان، گوشت شترمرغ ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان و گوشت شتر ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان در بازار عرضه می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.