درخشش نوجوانان خوزستانی در بخش ادبی مهرواره «ستاره‌های بی‌نشان»

نوجوانان خوزستانی عضو کانون پرورش فکری در بخش ادبی مهرواره کشوری «ستاره‌های بی‌نشان» برگزیده شدند.

به گزارش خورنا و به نقل از روابط عمومی کانون خوزستان، جعفر توزنده‌جانی نویسنده، دبیر و عضو هیئت ‌مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، شراره هاشم‌دباغیان و هما اجتهادی کارشناسان مدیریت آفرینش‌های ادبی و هنری کانون هیئت‌داوران مرحله پایانی بخش «داستانک»، در گروه سنی نوجوان (بالای ۱۵ سال)، مهرواره کشوری «ستاره‌های بی‌نشان»، فاطمه عبد سعیدی عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خوزستان در شهرستان اهواز را به‌عنوان برگزیده معرفی کردند.
فاطمه عبد سعیدی عضو مجازی مرکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شماره یک اهواز است که در این رویداد کشوری موفق به این مهم شد.
بر اساس این گزارش، در بخش شعر این مهرواره نیز در گروه سنی نونگاه (بالای ۱۲ سال)، آروین حیدری عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خوزستان در شهر بندر امام خمینی (ره) از سوی حسین دهلوی شاعر، حسین تولایی و مریم اسلامی از شاعران و کارشناسان ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان داوران مرحله‌ی پایانی بخش «شعر» این مهرواره به‌عنوان نفر برگزیده معرفی شد.
آروین حیدری نیز از اعضا فعال ادبی کانون استان خوزستان است که زیر نظر لیلا سپهری مربی فرهنگی و رابط ادبی کانون استان خوزستان پرورش‌یافته و با شرکت در این مهرواره به این موفقیت دست یافت.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای قدردانی از زحمت‌های مدافعان سلامت و کادر درمان، فراخوان مهرواره هنری و ادبی «ستاره‌های بی‌نشان» را در قالب آثار نقاشی، عکس، شعر و داستانک برای کودکان و نوجوانان در پاییز سال ۹۹ منتشر کرد و آثار ارسالی تا ۱۰ بهمن به دبیرخانه مهرواره رسید.
بخش ادبی این مهرواره در دو قالب «شعر» و «داستانک» (Flash Fiction) برای دو گروه سنی «نونگاه» بالای ۱۲ سال و «نوجوان» ۱۵ تا ۱۸ سال برگزار شد.
در بخش «داستانک» ۴۸۳ اثر به دبیرخانه مهرواره رسید که بعد از انتخاب اولیه در دو گروه سنی اعلام شده، تعداد ۶۰ اثر به مرحله‌ی پایانی راه یافتند. در مرحله‌ی نهایی، در بخش نوجوان ۳ اثر برگزیده و ۲ اثر شایسته‌ی تقدیر و در بخش «نونگاه» ۳ اثر برگزیده و ۴ اثر شایسته‌ی تقدیر شناخته شد.
توجه به ساختار داستانک، سادگی، جذابیت اثر، توجه به گفت‌وگو و پایان‌بندی اثر و ارتباط اثر با موضوع‌های اعلام شده در فراخوان، از جمله ملاک‌های داوری در بخش داستانک بود.
بر اساس این خبر در فراخوان مهرواره حداکثر ۲۵۰ کلمه برای «داستانک» اعلام شده بود ولی با توجه به کیفیت خوب آثار و بنا به تصمیم هیئت داوران، آثاری که تا ۳۵۰ کلمه بودند نیز در انتخاب پایانی قرار گرفتند.
در بخش «شعر» نیز در دو گروه سنی «نونگاه» بالای ۱۲ سال و «نوجوان» ۱۵ تا ۱۸ سال در مرحله‌ی اول داوری از میان ۳۰۷ اثر رسیده به دبیرخانه، ۱۸۰ اثر انتخاب شد و به مرحله‌ی پایانی راه یافت. در مرحله‌ی نهایی داوری در گروه سنی «نونگاه» ۵ اثر به‌عنوان برگزیده و ۴ اثر به‌عنوان شایسته‌ی تقدیر معرفی شدند. همچنین در گروه سنی «نوجوان» ۴ اثر برگزیده و ۵ اثر شایسته‌ی تقدیر معرفی شد.
ملاک‌های انتخاب آثار نگاه تازه به موضوع، خلاقیت در پرداخت، زبان سالم، پرداختن به مقوله‌ی امید و توجه به ارتباط اثر با موضوع‌های اعلام شده در فراخوان بود.