زاد‌روز فارابی را روز ملی موسیقی نام‌گذاری کنید

۳۰ تن از بزرگان و پیشکسوتان موسیقی ایران با انتشار نامه‌ای سرگشاده از وزیر ارشاد درخواست کردند که چهارم آبان زادروز ابونصر فارابی، به عنوان روز ملی موسیقی در تقویم کشور نام‌گذاری شود.

به گزارش خورنا در این نامه آمده است:
ریاست محترم شورای فرهنگ عمومی کشور جناب آقای «سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و‌ ارشاد اسلامی
با سلام
همان‌طور که آگاهی دارید موسیقی ایران به درازنای تاریخ این سرزمین پیشینه دارد و در قوانین ایران و جهان این هنر به عنوان یک میراث ناملموس شناخته می‌شود.
با توجه به غنای موسیقی ایران و نقش پر رنگ موسیقی‌دانان کهن این مرز و بوم در پاسداشت دانش و هنر نیاکان و تاثیرگذاری آنان بر موسیقی سایر کشورهای پیرامون و همچنین موسیقی جهان، شایسته است یک روز از سال به نام یکی از مفاخر کهن موسیقی این سرزمین در گاه‌شمار رسمی کشور به ثبت برسد..
موسیقی‌دانانی که در تاریخ پر فراز و نشیب این سرزمین به تنهایی در برابر موج ناملایمات ایستادگی کرده، فرهنگ و ‌هنر خنیاگری ایران را از خطر تخریب و نابودی، رهایی بخشیدند.
از این روی ما امضا کنندگان این نامه درخواست می‌کنیم که روز «چهارم آذر» که بنا بر مستندات تاریخی زادروز «فارابی» موسیقی دان بزرگ ایرانی و صاحب کتاب «،موسیقی کبیر» می باشد ،در تقویم کشور به نام «روز موسیقی» درج گردد.
به گفته کارشناسان تاریخ موسیقی، «فارابی» بزرگترین موسیقی‌دان ایرانی پس از اسلام است، و اثر وی بنام
« موسیقی کبیر» بزرگترین اثری است که درباره ی موسیقی چه عملی و چه نظری و فلسفه موسیقی و چگونگی پیدایی آن و نیز صوت و آهنگ و شعر و وزن ، همچنین پرده‌بندی و ساخت ساز و اختراع سازی بنام شاهرود( که گستره آوای آن با پیانوی امروزی اروپا برابری داشت)، نوشته شده که در این یادداشت نمیتوان به شرح همه نکات ارزشمند این کتاب که راه گشای بسیاری از موسیقیدانان ایران و جهان بوده و همچنین جنبه های مختلف هنر این موسیقیدان برجسته پرداخت.
امید است با ثبت «روز موسیقی» به نام «فارابی» ضمن گرامیداشت هنر موسیقی و‌ قدردانی از این موسیقی‌دان بزرگ و زنده نگاه داشتن یاد او نزد ایرانیان، بتوان مقدمه‌ای را فراهم آورد تا هیچ‌ کشوری نتواند با استفاده از اسناد جعلی به مفاخر ایران دست‌اندازی کرده، آنان را به نام میراث خود به ثبت جهانی برساند.
این کار میسر نگردد مگر با کوشش و تلاش مسئولان .امیدواریم این مهم که چندین سال است از سوی دوستداران فرهنگ و‌هنر ایران مطرح شده است ،هر چه زودتر انجام پذیرد و شاهد ثبت روز موسیقی به نام «فارابی» در سالنامه رسمی کشور باشیم.
توفیق تان روز افزون

اسامی امضا کنندگان این درخواست به شرح زیر است:
۱- اردشیر کامکار ۲-بهمن رجبی (تنبک نواز) ۳-بیژن کامکار ۴-شهرام ناظری ۵-داریوش طلایی ۶-مجید کیانی ۷-عبدالوهاب شهیدی ۸-جلیل عندلیبی ۹-محمد علی کیانی نژاد ۱۰-هوشنگ جاوید ۱۱-هادی منتظری ۱۲-رامبد صدیف ۱۳-حسین پرنیا ۱۴- مجید انتظامی۱۵-کیوان ساکت، ۱۶-محمود فرهمند ۱۷-ساسان فاطمی ۱۸ -سوسن اصلانی ۱۹ -نجمه تجدد ۲۰- -ملیحه سعیدی ۲۱-مسعود حبیبی ۲۲-صابر نظرگاهی۲۳-شروین مهاجر ۲۴-سامان احتشامی ۲۵ -جمشید عزیر خانی ۲۶–فاضل جمشیدی ۲۷- -بهنام وادانی ۲۸-عبدالرسول کارگشا ۲۹- مرتضی صنایعی ۳۰- علیرضا جواهری