امکان حذف ۱۲میلیون‌نفر از دریافت‌ یارانه

خورنا: عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: با توجه به شناسایی افراد پردرآمد، قابلیت حذف ۱۲ میلیون نفر از دریافت یارانه و افزایش کمک به سایر مردم وجود دارد.

محمد قسیم عثمانی درمورد طرح مشترک دولت و مجلس برای حمایت از مردم در دو ماه آخرسال گفت: هنوز توافقی در این جلسات مشترک انجام نشده است، اما هر روشی که منجر به تزریق نقدینگی شود، اثر کمک‌های دولت را از بین برده و باعث تشدید تورم می‌شود.

وی تأکید کرد: باید اقشار کم درآمد و با درآمد ثابت به جای نقدینگی از کمک‌های کالایی برخوردار شوند که ضد تورم باشد و یکی از معمول‌ترین و ساده‌ترین روشها کارت هوشمند کالا و ارزاق است که هم بتواند قیمت کالاها را کاهش دهد و هم نقدینگی به جامعه تزریق نشود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به این پرسش که باید به چند دهک جامعه یارانه کمک کالایی بدهند، گفت: نباید همه مردم یارانه بگیرند و در هیچ جای دنیا این گونه نیست که هرکس ثبت نام و تقاضا کرد، یارانه دریافت کند، در آمریکا که از نظر اقتصادی وضع مناسبی دارند از ۳۰۰ میلیون نفر تنها ۴۷ میلیون نفر در حد ۱۵ درصد سبد غذایی و کارت کالایی دریافت می‌کنند، ما هم باید چنین کاری انجام دهیم.

نماینده بوکان در مجلس افزود: هدفی که در طرح مشترک دولت و مجلس دنبال می‌شود، این است که شب عید به کام مردم تلخ نشود و الان زمان مناسبی نیست که تعداد زیادی از مردم از کارت هوشمند کالایی محروم شوند، بلکه باید پرداخت یارانه‌ها را اصلاح کنیم و دهک‌های پر درآمد به درستی شناسایی شده و یارانه از آنها قطع و به دهک‌های کم درآمد سهم بیشتری بپردازیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در مورد شناسایی اقشار پردرآمد گفت: تاکنون ۷ تا ۱۲ میلیون نفر از پردرآمد‌ها شناسایی شده که نیازی به یارانه ندارند و دولت به راحتی می‌تواند ۱۲ میلیون نفر را از دریافت یارانه حذف کند و باقیمانده آن یعنی ۶۰ میلیون نفر در قالب ۱۵ میلیون خانوار می‌توانند سبد کالایی دریافت کنند و البته این طرح نقش مسکّن و کوتاه‌مدت دارد.

عثمانی افزود: قدرت خرید یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی که از دو سال قبل پرداخت می‌شود، بر اثر تورم ایجاد شده، یک سوم ارزش روز اول را دارد و قابلیت اثر بخشی موثر در معیشت مردم ندارد.

وی تأکید کرد: به راحتی می‌توان یارانه از اقشار پر درآمد را قطع کرده و به کم درآمدها سهم بیشتری پرداخت کنیم.

این نماینده مجلس تأکید کرد: حذف ۱۲ میلیون نفر از یارانه، کار سختی نیست، ولی در عوض می‌توان به بقیه مردم سبد غذایی پرداخت کرد.

عثمانی در پاسخ به اینکه چگونه می‌توان پردرآمدها را شناسایی کرد، گفت: از طریق حسابهای بانکی، حجم مبادلات، دریافت‌ها و قراردادها می‌توان شناسایی کرد؛ مثلاً خودروهای خارجی به اسم چه کسانی ثبت سند شده است و یا املاک گران‌قیمت در اختیار چه کسانی است و در دو سال گذشته که یارانه‌ها اجرا شده، این افراد باید شناسایی شوند، پس به راحتی می‌توان بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون از افراد پردرآمد را از دریافت یارانه حذف کرد.

وی گفت: دولت باید بداند که هرکس در کدام دهک قرار دارد و اگر کسی اعتراض کرد، رسیدگی شود و کالاهای اساسی به ۵ یا ۷ دهک کم درآمد پرداخت شود.

استادیار دانشکده مدیریت و حسابداری شهید بهشتی گفت: در قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز پیش‌بینی شده است که یارانه کمکی است که به افراد نیازمند و مستحق پرداخت شود و در عبارت سوبسید یا یارانه نیز این مفهوم نهفته است که باید به کسانی پرداخت شود که نیازمند دریافت کمک هستند.

به گزارش فارس،وی افزود: یارانه مانند کالای عمومی امنیت نیست که دولت بخواهد برای همه افراد جامعه فراهم کند، بلکه آنهایی که نیازمند هستند، باید این کالا را دریافت کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.