معاون اداره کل محیط زیست خوزستان خبر داد:

کشف سه راس آهو در اهواز؛ آهوها به محیط زیست خوزستان تحویل داده شد

معاون محیط طبیعی اداره کل محیط زیست خوزستان از کشف سه راس آهو از یک منزل مسکونی در اهواز و تحویل آنها به اداره کل متبوع خود خبر داد.

به گزارش خورنا و به نقل از اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان سید عادل مولا در بیان جزئیات این خبر گفت: به دنبال تماس یکی از شهروندان اهوازی، یگان حفاظت محیط زیست شهرستان اهواز از این منازل ۳ راس آهو با جنسیت دو راس ماده و یک راس نر تحویل گرفتند.

وی ادامه داد: برای تعیین تکلیف با توجه به شرایط دست‌آموز بودن این آهوان که توان بازگشت به طبیعت را نداشتند و همچنین مشخص شدن زیستگاه این آهوان، کار نمونه برداری ژنتیک ،خون ، بافت و سرگین آنها در حال بررسی است.

مولا یادآوری کرد: خوشبختانه درخت ژنتیک گونه آهوی میشداغ تهیه شده و کد ژنتیک این گونه هم اکنون در این اداره کل موجود است و در صورت مطابقت این گونه بعد از انجام کارهای ویژه و توان بازگشت به طبیعت توسط اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان به طبیعت بازگردانده خواهد شد.

وی گفت: این آهوان هم اکنون در سلامت کامل بسر می برند و برای بازگشت به طبیعت باید حداقل دو ماه دور از انسان و در شرایط طبیعی نگهداری شوند تا توان بازگشت و خلق و خوی وحشی خود را باز یابند.

مولا ادامه داد : احتمال اینکه این آهوان باردار باشند، زیاد است و اگر نسلی از آنها ایجاد شود با شیوه نگهداری دوباره خلق و خوی طبیعی و وحشی خود را حفظ خواهند نمود.

وی عنوان کرد: برای شناسایی ژنتیک کارشناسان اداره کل با اساتید دانشگاه چمران دانشگاه شهید چمران و حتی تماس کارشناسی با محققان خارجی برای شناسایی ژنتیک و زیستگاه طبیعی در حال انجام است. وی دلیل مشخص شدن ژنتیک را جلوگیری از اختلال ژنتیک آهوان با سایر گونه های موجود در منطقه عنوان نمود.

این مقام مسئول در پایان ضمن قدردانی از از فعالان و دوستداران طبیعت گفت: امروز شاهد این هستیم که افرادی داوطلبانه گونه‌های حیات وحش که در اختیار دارند را جهت بازگشت به طبیعت به اداره کل حفاظت محیط زیست تحویل می دهند و این امر باید گسترش یابد چرا که جایگاه حیات وحش در طبیعت است.
لازم به ذکر است، وضعیت جسمانی گونه‌ها خوب است و در شرایط قرنطینه در یکی از زیستگاه های طبیعی نگهداری می‌شوند.