قیصر امین پور قیصر شعر انقلاب

در ۲ اردیبهشت ۱۳۳۸ در شهرستان گتوند خوزستان متولد شد دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش گذراند و برای ادامه تحصیل به دزفول رفت .

قیصر امین پور در سال ۱۳۵۷ دیپلم تجربی گرفت و سپس تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته دامپزشکی در دانشگاه تهران آغاز کرد . وی در سال ۱۳۵۸ با انصراف از رشته دامپزشکی ، به جمع دانشجویان علوم اجتماعی پیوست . قیصر امین پور مجددا در سال ۱۳۶۳ تغییر رشته داد و تحصیلات خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران دنبال کرد .

وی در بهمن ماه سال ۱۳۷۶ با دریافت مدرک دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد .

دکتر قیصر امین پور از زمره شاعرانی بود که از همان آغاز فعالیت های حوزه هنری به جمع گروه شعر انجا پیوست و همگام با سایر شاعران فعال حوزه هنری در بسیاری از شب های شعر برگزار شده در جبهه های دفاع مقدس شرکت کرد و در مناطق مختلف عملیاتی به شعر خوانی پرداخت .

دکتر امین پور عضو شورای شعر و ادبیات حوزه بود و در تشکیل جلسات شعر خوانی و نقد و بررسی شعر و تشویق و ترغیب شاعران جوان انقلاب نقش موثر و ارزنده ای داشت . سپس به جمع نویسندگان و شورای سردبیری مجله سروش نوجوان پیوست .

 

همچنین دکتر امین پور به تدریس زبان وادبیات فارسی در دانشگاه اشتغال داشت . وی در آخرین روزهای سال ۱۳۷۷ دچار سانحه تصاددف در کنار جاده شمال گردید و به شدت مجروح شد .

 

شدت جراحات وارده به دکتر امین پور به حدی بود که وی به دفعات تحت عمل های مختلف جراحی قرار گرفت

دکتر امین پور در سال ۱۳۶۷ از موسسه گسترش هنر ، جایزه ویژه نیما یوشیج را دریافت کرد . همچنین در سال ۱۳۷۸ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از شاعران برتر دفاع مقدس در دهه های ۶۰ و ۷۰ برگزیده شد .

دکتر قیصر امین پور سرانجام در ابان ماه ۱۳۸۶ دار فانی را وداع گفت . اثار بجای مانده از او عبارتند از

طوفان در پرانتز

منظومه ظهر روز دهم

مثل چشمه ، مثل رود

بی بال پریدن

مجموعه شعر اینه های ناگهان

به قول پرستو

گزینه اشعار

مجموعه شعر گل ها همه آفتاب گردان اند

دستور زبان عشق

قطعه شعر زیبایی از دکتر قیصر امین پور:

حسرت  همیشگی :

حرف های ما هنوز ناتمام ….

تا نگاه می کنی :

وقت رفتن است باز هم همان حکایت همیشگی

پیش از انکه با خبر شوی

لحظه عزیمت تو ناگزیر می شود

آی …..

ای دریغ و حسرت همیشگی

ناگهان

چقدر زود

دیر می شود .

 

 

 

منبع