مدیرکل مدیریت بحران خوزستان:

۱۸۰ روستای خوزستان نیاز به ایمن‌سازی دارند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: ۱۸۰ روستا در استان خوزستان بر اساس مطالعات صورت گرفته در خصوص میزان ایمن ‌سازی در مقابل سیلاب، نیازمند ایمن‌سازی هستند.

به گزارش خورنا امید بن‌عباس عصر امروز شنبه ۲۲ شهریور ۹۹ در نشست بازسازی مناطق سیل زده خوزستان بیان کرد: ترمیم و احداث دایک‌های حفاظتی در ۱۶ روستای خوزستان در حال انجام است که در برخی روستاها کار تا حدود زیادی پیش رفته اما به دلیل وجود یک معارض کار در برخی روستاها متوقف شده لذا فرمانداران موظف به برطرف کردن مشکل هستند و باید این کار را هر چه سریعتر انجام دهند چرا که از نظر زمان و اعتبارات با محدودیت رو به رو هستیم.

وی گفت: نمی‌توان سرنوشت و سلامت افراد زیادی را به خاطر وجود یک معارض به خطر انداخت؛ باید مشکل معارضان با تعامل اجتماعی یا اجرای قانون، حل شود.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به پرونده‌ خسارات کشاورزی ناشی از سیل در خوزستان توضیح داد: حدود ۲۷ هزار فقره پرونده در این زمینه تشکیل و از این تعداد بیش از ۵۰ درصد کمک بدون عوض پرداخت شد؛ تعدادی نیز به نتایج ارزیابی پرونده‌ها معترض بودند و تعدادی نیز موفق به ثبت پرونده خود در سامانه ثبت خسارات نشدند از این رو با نامه‌نگاری صورت گرفته قرار شد برای آخرین بار پرونده‌ها در اختیار پژوهشگاه فضایی قرار گیرند و چنانچه اعتراضاشان وارد بود خسارت به آنها پرداخت شود.

بن عباس، با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد تسهیلات در اختیار کشاورزان خسارت دیده از سیل قرار گرفت افزود: عملکرد بانک‌های سپه، رفاه، کشاورزی، صادرات و ملی در پرداخت خسارات بالای ۸۵ درصد و برخی دیگر بالای ۹۰ درصد است اما بانک‌ ملت با ۶۵ درصد و بانک تجارت با ۵۰ درصد پرداخت، عملکرد ضعیفی نسبت به دیگر بانک‌ها داشتند که تذکر لازم به این بانک‌ها داده شد.

وی گفت: تمام پروژه‌های حوزه زیرساخت کشاورزی از طریق ماده ۱۰ به صورت صددرصد عملیاتی شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان ادامه داد: در حوزه بنیاد مسکن نیز تعمیرات ۱۹ هزار و ۸۵۰ واحد آسیب دیده از سیل در خوزستان به طور کامل به پایان رسیده است و از پنج هزار و ۶۴۱ واحد احداثی بخش عمده‌ای به سقف رسیده و در حدود ۲۰۰ واحد باقی مانده که با اتمام این میزان نیز پرونده واحدهای احداثی بسته می‌شود.

وی عنوان کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته در خصوص میزان ایمن ‌سازی در مقابل سیلاب، ۱۸۰ روستای استان نیازمند ایمن‌سازی هستند.

بن‌عباس در پایان یادآوری کرد: طبق قانون، هر چیزی که در راستای پیشگیری در ستاد مدیریت بحران مصوب می‌شود لازم اجرا است و مجریان موظف به اجرای آن هستند.