در نشست مشترک مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان و نماینده دشت آزادگان و هویزه صورت گرفت:

رایزنی برای فعال کردن موزه مردم‌شناسی دشت‌آزادگان و احداث کمپ گردشگری هورالعظیم

در نشست مشترک مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان با نماینده مردم دشت‌آزادگان و هویزه در مجلس مسائل و مشکلات فراروی توسعه این دو شهرستان بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری خورنا و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، در این نشست که در این اداره‌کل تشکیل شد، ضمن بررسی مسائل و مشکلات شهرستان، راه‌کارهای مرتبط با حوزه‌های کاری مختلف اداره‌کل ارائه شد.

در ابتدای نشست، قاسم ساعدی نماینده دشت آزادگان و هویزه با تبیین اهمیت این دو شهرستان و هم‌مرز بودن آنها با عراق و نیز وجود آثار باستانی، تاریخی و صنایع دستی، بر لزوم ثبت‌ملی و حفاظت از آثار باستانی و تاریخی و ظرفیت‌های گردشگری و صنایع دستی هویزه و دشت آزادگان تأکید کرد.

سیدحکمت‌الله موسوی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان هم در این جلسه گزارشی از اقدامات اداره‌کل در حوزه ترویج و آموزش صنایع دستی و ایجاد زمینه احداث مجتمع‌های گردشگری و نیز ثبت ملی تعدادی از آثار تاریخی و دفاع مقدس ارائه داد و افزود: با توجه به ظرفیت‌های این دو شهرستان نیاز است اقدامات بیشتری به خصوص در حوزه ثبت میراث فرهنگی انجام شود.

در پایان این جلسه مقرر شد تکمیل فاز اول تعمیرات اداره میراث فرهنگی دشت‌آزادگان، انجام اقدامات لازم برای فعال کردن موزه مردم‌شناسی، راه‌اندازی دفتر ثبت جهانی شهرستان هویزه به عنوان شهرستان بوریابافی باتوجه به ثبت ملی شهر رفیع، تأمین هزینه‌های جانبی اداره شهرستان، پیگیری گرفتن مجوز احداث کمپ گردشگری هورالعظیم و پیگیری احداث نمایشگاه صنایع دستی چذابه در دستورکار قرار گیرد.

همچنین بنا شد باستان‌شناسان اداره‌کل استان به منظور آموزش برای تشکیل پرونده‌های ثبت ملی آثار باستانی و تاریخی دو شهرستان دشت‌آزادگان و هویزه و آموزش انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی مأمور شوند.