سرپرست مرکز بهداشت خوزستان

مراسمات محرم خوزستان در کرونا برگزار خواهد شد !

به گزارش خورناسرپرست مرکز بهداشت خوزستان  گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا آئین‌های محرم در تمام کشور برگزار خواهد شد.

علوی افزود: برخی روضه‌های اباعبدالله حسین (ع) در خوزستان بسیار طولانی است. لذا باید مدت زمان این مجالس عزا حداکثر یک ساعت باشد و هیئت‌های عزاداری و مردم از برگزاری مجالس عزاداری طولانی‌مدت پرهیز کنند.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز بر ضدعفونی کردن مستمر سطوح در مجالس عزاداری محرم تأکید کرد و گفت: ضدعفونی کردن سقف و دیوار اهمیت چندانی ندارد بلکه سطوحی که احتمال تماس افراد با آنها وجود دارد باید به صورت مکرر ضدعفونی شوند.

علوی با بیان اینکه مردم از برپایی مجالس عزاداری محرم در اماکن سرپوشیده و بدون تهویه همچون زیرزمین منازل، پارکینگ آپارتمان خودداری کنند، اضافه کرد: به دلیل تأثیر اشعه ماورالبنفش باید محیط مجالس روشن باشد و از آنجایی که گرما و شرجی باعث رطوبت می‌شود و رطوبت نیز تأثیر زیادی در گسترش ویروس دارد در مجالسی که در فضای بسته برگزار می‌شود فاصله اجتماعی ۲ متری نیز باید رعایت شود.

وی یادآور شد: متولیان بهداشت در استان باید تلاش کنند تا برای برگزاری آئین‌های محرم پروتکل‌های بهداشتی مناسبی تدوین شود که ضمانت اجرایی داشته باشد. لذا اگر ضوابط خوبی در نظر گرفته شود و آموزش مطلوبی به مردم ارائه شود قطعاً اوضاع کنترل خواهد شد.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان به لغو مناسک حج و ممنوعیت برگزاری نماز جمعه و مجالس احیا در ماه رمضان به دلیل کرونا اشاره کرد و گفت: اقناع شیوخ و بزرگان و ارائه آموزش‌های بهداشتی به هیئت‌امنای هیئت‌های مذهبی برای توصیه به مردم مبنی بر رعایت ضوابط بهداشتی در ایام محرم باید در دستور کار قرار بگیرد.

علوی با اشاره به تعداد زیاد هیئت‌های مذهبی در خوزستان، اضافه کرد: در دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز بهداشت نیروی کافی برای بازرسی و سرکشی از تمام هیئت‌ها و مجالس عزاداری محرم وجود ندارد. لذا باید خواسته‌های بهداشتی خود را به زبان علمی با این افراد در میان بگذاریم و بخش عمده‌ای از نظارت‌ها بر عهده هیئت‌امنای گروه‌های مذهبی باشد.

وی گفت: اگر هیئت عزاداری نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی‌توجهی کند و جان مردم را به خطر بیندازد باید جریمه شده و اعمال قانون شود