مسئولان شهرستان ماهشهر رسیدگی به “امام زاده حمزه” را فراموش نکنند

خورنا: بارگاه مطهر امام زاده حمزه بن موسی الکاظم علیه السلام معروف به امام زاده حمزه در دشت های غزاله ماهشهر واقع در ۲۷ کیلومتری جاده ماهشهر-هندیجان قرار گرفته است.

امام زاده حمزه بن موسی الکاظم علیه السلام متولد نهم شوال المکرّم ۱۵۱ هجری قمری در مدینه النبی و در بیت امام موسی بن جعفر الکاظم علیه السلام میباشد که در تاریخ اوّل ذی القعده ۲۰۴ هجری قمری در منطقه دشت غزاله بندر ماهشهر (کیلومتر ۲۷ جاده ماهشهر-هندیجان) در سن ۵۳ سالگی به شهادت رسیدند.

آرامگاه تن شریف آن حضرت در کنار نهر غزاله بندرماهشهر و در آستان مقدّس امامزاده حمزه بن موسی الکاظم علیه السلام قرار دارد و محل دفن رأس شریف ایشان در استان تهران، شهرری، حرم مطهِّر امامزاده حمزه علیه السلام در مجاورت حرم حضرت سیّد عبدالعظیم الحسنی علیه السلام قرار دارد.

درباره مقام  امام زاده حمزه بن موسی الکاظم (ع) همین بس که حضرت امام جواد علیه السلام در زیارت نامه ایشان میفرمایند: ” السلام علیک یا من بزیارته ثواب زیاره سیدالشهداء یرتجی” (کتاب سّرالمقطین ص ۱۱۰) (سلام بر تو ای کسی که زیارتش، ثواب زیارت سید الشهداء را دارد)

IMAGE634410429563205112

حضرت امام هادی علیه السلام درباره ایشان به حضرت سید عبدالعظیم الحسنی علیه السلام میفرمایند: “خیر ولد موسی بن جعفر علیهم السلام عد آعلی بن موسی الرضا علیهم السلام”، یعنی امام زاده حمزه(ع)، بهترین فرزند امام کاظم علیه السلام غیر از امام رضا(ع) میباشد. (کتاب سّرالمقطین ص ۱۱۱ – کتاب جنه النعیم ص۶۰)

درمتون تاریخی کتب سّرالمقطین و جنه النعیم آمده است که ایشان عالم فقیه، اهل ورع، تقوا، نورانیّت، بسیارشجاع، دارای چشمانی نافذ، گندمگون، قدّی کشیده و لاغراندام، کثیرالعباده، اهل سخنوری و خطابه و کلام، اهل مرثیه سرایی و ذکر مصیبت و اقامه عزای سیدالشهداء علیه السلام و یاران با وفایش بوده است.

محل زندگی ایشان مدینه النبی در محل سکونت حضرت امام رضا علیه السلام بوده است. ایشان همیشه در سفر و حضر به همراه امام علی بن موسی الرضا(ع) بوده است و بعد از ورود به ایران به همراه امام رضا(ع) به سناباد طوس می رود و بعد از مناظره با مأمون (لعنت الله) بدستور امام رضا علیه السلام به منطقه ای دور می آید.

امامزاده حمزه علیه السلام با آب نهر غزاله آن سرزمین را احیاء میکند و کشاورزی میکند و برای تبلیغ و دفاع از ولایت آل الله به ماچوله (بندرماهشهر کنونی) و روستاهای همجوار به مانند ده خور(ده ملا) میرود تا اینکه در هنگام سجده نماز صبح، به دست مزدوران مأمون لعین به شهادت میرسد.

این توضیحات هرچند کوتاه اما کافی بود تا به اهمیت و ویژگی های منحصر به فرد این امام زاده گران قدر پی برده شود.

عدم استفاده های فرهنگی و معنوی از بارگاه ایشان در منطقه بندر ماهشهر در حالی رخ میدهد که دیگر شهرها و حتی روستاهای اطراف (از جمله روستای امام زاده عبداله از توابع هندیجان) آنچنان بناهای با شکوهی برای امام زاده های موجود در منطقه خود میسازند و آنچنان استفاده های معنوی و فرهنگی از وجود امام زاده های خود میبرند که واقعا قابل ستایش است.

مجموعه مدیریتی شهرستان بندرماهشهر میتوانستند با رسیدگی به موقع و کامل به بارگاه امام زاده حمزه که در مقام سید الشهدا امام حسین (ع) و امام رضا(ع) مقایسه شده است، بندرماهشهر را به یک مرکز فرهنگی زیارتی در منطقه تبدیل کند و از بارگاه این حضرت به عنوان مرکز فرهنگی، مذهبی و زیارتی شهرستان ماهشهر و حتی خوزستان استفاده کنند.

رسیدگی و بازسازی هم شان مقام ایشان باعث میشد که گردشگران مذهبی بسیاری به سمت شهرستان ماهشهر حجوم آورند و نه تنها از جنبه فرهنگی و مذهبی منفعت هایی عاید بندرماهشهر میشد که به دلیل حضور گردشگران مذهبی رونق اقتصادی بیشتری در بازار منطقه بوجود می آمد.

تبدیل بارگاه امام زاده حمزه(ع) ماهشهر به یک بارگاه عظیم و در شان آن حضرت، میتوانست مکانی را برای تجمعات بزرگ مذهبی از جمله مراسمات ماه محرم، مراسمات فاطمیه و از این قبیل بوجود بیاورد و گرمای غیر قابل وصفی به مراسمات این چنینی مردم ماهشهر بدهد.

رسیدگی به بارگاه این حضرت همیشه در سخنرانی های تبلیغاتی نمایندگان مجلس بوده است و همه نمایندگان ماهشهر در مجلس شورای اسلامی قول و قرارهایی را در خصوص بازسازی بارگاه امام زاده حمزه(ع) را به مردم ماهشهر داده بودند.

کمال دانشیار، خلیل حیات مقدم و حالا هم حبیب آقاجری از جمله نمایندگانی بودند که قولهای مساعدی در خصوص رسیدگی به حرم مطهر امام زاده حمزه(ع) دادند. آقای دانشیار و حیات مقدم که اقدام قابل توجه و محسوسی در خصوص رسیدگی به این بارگاه انجام نداند و حالا همه امیدها به حبیب آقاجری است که اصالتی ماهشهری دارد و امید است رسیدگی به این بارگاه را در اولویت پیگیری های خود قرار دهد.

البته ناگفته نماند که از اوایل سال ۱۳۹۰ طرح توسعه و بازسازی مرقد مطهر امامزاده حمزه(ع) ماهشهر شروع به کار کرد اما از همان ابتدای کار مشخص بود که این پروژه لاکپشتی پیش خواهد رفت و اقدام قابل توجهی صورت نخواهد گرفت.

IMAGE634541069366945155

“حجت‌الاسلام حمید شویع‌نژاد رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ماهشهر در مصاحبه ای با خبرگزاری ها در اردیبهشت ۱۳۹۰ با اشاره به اینکه بارگاه فعلی امام زاده حمزه قدمتی ۶۰ ساله دارد، اظهار کرد: طرح توسعه و ترمیم مرقد مطهر امامزاده حمزه(ع) شهرستان ماهشهر در حال اجرا است و هم اکنون ۴۰ درصد پروژه انجام شده است.”

“حمید شویع‌نژاد رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ماهشهر در مصاحبه دیگری در مهرماه ۱۳۹۰ با خبرگزاری فارس اظهار کرد: با توجه به پیگیری های مستمر طرح توسعه این بقعه از ابتدای سال تاکنون پیشرفت مطلوبی داشته و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم این طرح را به پایان برسانیم. از ابتدای سال جاری در راستای توسعه این بقعه متبرکه ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است. در همین راستا امیدواریم مسئولان با اختصاص اعتبارات لازم تکمیل طرح توسعه بقعه امامزاده حمزه(ع) ماهشهر را تسریع ببخشند. اجرای کامل طرح توسعه این بقعه متبرکه نیاز به اعتبارات زیادی دارد که امیدواریم مسئولان با نگاه ویژه در راستای تخصیص اعتبار همکاری کنند.”

…و این ماجرا همچنان ادامه داشت و نه تنها در پایان سال ۱۳۹۰ پروژه بازسازی حرم امام زاده حمزه(ع) به سرانجام نرسید، بلکه در حال حاضر که ماه های پایانی سال ۱۳۹۱ را پشت سر میگذاریم، بارگاه آن حضرت همچنان در وضعیت اسفبار خود رها شده است و بازسازی ها به نتیجه ای نرسیده است.

با این حال و با توجه به همه کوتاهی های انجام شده، باید این نکته را متذکر شد که “ماهی را هر وقت از آب بگیریم، تازه است” و از حالا میتوان به فکر گسترش و بازسازی اساسی بارگاه امام زاده حمزه بود.

اداره اوقاف شهرستان ماهشهر میتواند طرح های مختلفی را در خصوص کمک به بازسازی امام زاده حمزه ماهشهر اجرا کند. از جمله قرار دادن صندوق های جمع آوری کمک در مساجد، هیئت های مذهبی و دیگر مراکز شهرستان، جمع آوری کمک از دانش آموزان ماهشهری، جذب کمک های خیرین در سطح شهرستان و راه های دیگری که برای این امر خیر و مهم وجود دارد.

همچنین اداره اوقاف با همکاری فرمانداری میتواند از ارگان ها و شرکت های موجود در منطقه کمک بگیرد. به عنوان مثال شهرداری بندرماهشهر میتواند مقداری از بودجه فرهنگی خود را در اختیار اداره اوقاف قرار دهد.

همچنین میتوان از شرکت های پتروشیمی خصوصی و دولتی موجود در شهرستان کمک های نقدی جهت بازسازی حرم امام زاده حمزه (ع) دریافت کرد.

بدون شک مردم شریف و دین دار بندر ماهشهر برای شرکت در چنین امر خیر و بزرگی لبیک خواهند گفت و هرکس هرچقدر که در توان داشته باشد خالصانه اهداء میکند تا دین خود را در راه ولایت مداری خویش ادا کرده باشد. با این حال، مهمترین و بزرگترین سرمایه میتواند کمک های مردمی باشد که متاسفانه اداره اوقاف شهرستان بندر ماهشهر در این خصوص هیچ برنامه قابل ذکر و محسوسی نداشته است و مردم شریف بندر ماهشهر از چگونگی کمک به بازسازی این بارگاه اطلاعی ندارند.

در پایان از کلیه مسئولان شهرستان و کسانی که از وضعیت مالی مطلوبی برخوردارند تقاضا میشود برای این امر خیر شتاب کنند که در کار خیر، حاجت هیچ استخاره نیست.

گزارش از علی چاروسائی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • علي من تعجب ميكنم امامزاده حمزه را به شهرستان ماهشهر نسبت داده ايد!اين امامزاده تا اونجا كه ما اطلاع داريم جزء شهرستان هنديجان مي باشد
    • ع ما لیاقت این را نداریم که مممیزبان خوبی باشیم .
  • معشوری نه آقا علی . امام زاده حمزه طبق همه اسناد و مدارک متعلق به بندر ماهشهر هست.
  • يه ماهشهري بابا مسئولين ماهشهر به مشكلات توي خود ماهشهر فكر نميكنند اونوقت بيان سي كيلومتر اونورتر بفكر امامزاده حمزه باشن؟؟!! بابا بيخيال پس كي كاراي تبليغاتي و عوامفريب كنه؟؟؟!!!
  • یه دوست امام زاده همزه در جغرافیای ماهشهر قرارداده نه در هندیجان بلکه در جاده هندیجان به ماهشهر قرار داره صرفا جهت اطلاع ایشلا که یه قدمی برای ساختش بر دارن که میدونم بازم هیچ کاری نمیکنند
  • سید معشور سلام جهت اطلاع دوستان ،امامزاده حمزه ع از همه مناطق جداست .هرچندکوتاهی حکومتها وکم کاری آنها باعث توسعه حرم نشده ولی همین که جای بکر ودست نخورده وبه دوراز حاشیه وامور سیاسی است وباعث روشنی دلها میشود جای بسی خوشحالی دارد... خدا رحمت کند مرحوم حاج عسکر وعشیره سادات درویش را که همیشه از قرنهای گذشته پای این خدمت ماندند وهمیشه در گرما وسرما وبدون ذره ای چشم داشت از به پیروی از اجداد محترم خود انجام وظیفه کردند....امیدوارم فضای گنبد دست نخورد وآقایان حکومتی اگر درست نمیکنند خراب نکنند....
  • عبدالرضا السلام علیک یا اباالفضائل یا اباالمکارم حضرت اباالقاسم المرتضی حمزه بن موسی الکاظم ............................................. خدا کند بیدار شویم ...... میترسم اون دنیا جواب متقنی برای این بزرگوار نداشته باشیم ..... ای وای بر ما.... این گنبد نورانی کنونی متعلق به سالهای دهه چهل میباشد که ازقرن گذشته تاکنون چهار مرتبه توسط سادات درویش (مرحوم کل آقاسیدمحمد مجتهد شولستانی معروف به درویش آقا بزرگ) وفرزند برومندش مرحوم حاج اقا عسکر ساخته شدند که با مشقت تمام ونبود امکانات .و بی اهمیتی حکومت وقت در دوران قاجار وپهلوی درست شد واز قبل هم بارها توسط اجداد خاندان درویش تجدیدبنا گردیده است...به اندازه بضاعت خودشان کار کرده اند حالا ببینیم این حکومت با منابع وموقعیت ابزاری ومالی خود چها میکند..... وظیفه همه ماست که به این مهم رسیدگی کنیم.خداوند همه در این امر هدایت وموفق کند...انشاء الله العزیز/من الله التوفیق
  • darvish سلام امامزاده حمزه ع باعث شیعه شدن اهل ماهشهر وحومه شده است .در کتاب سر النعیم نوشته است که (البته به زبان عربی)که زبان علمی رایج آن دوران بوده است.... نوشته ماه شول (معشور) وقبان واطراف آن تا مهروبان تا دورق وحوالی وحومه این مناطق تا قریب بهبهان وامیدیه تا نزدیک دیلم وبوشهر به برکت وجود امامزاده حمزه علیه السلام واولادش شیعه شدند..... یا الله
  • محسن http://arzmoghadashamzavi.blogfa.com/ EMAMZADEHHAMZEH@YAHOO.COM EMAMZADEHHAMZEH.BLOGFA.COM EMAMZADEHHAMZEH.MIHANBLOG.COM EMAMZADEHHAMZEH.TK وبلاگ ها ووب سایت های معرفی امامزاده حمزه بن موسی الکاظم علیهم السلام