رئیس کل دادگستری خوزستان خبر داد:

رهایی ۴۶ محکوم به قصاص با چوب دار در استان خوزستان

رئیس کل دادگستری خوزستان در جلسه ویدئو کنفرانس با معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس مرکز شوراهای حل اختلاف کشور و استانهای خوزستان، لرستان، کردستان، همدان، مرکزی، کرمانشاه و ایلام از رهایی ۴۶ محکوم به قصاص با چوبه دار با همت و تلاش اعضاء شوراهای حل اختلاف استان خوزستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خورنا حجت الاسلام و المسلیمن صادق مرادی با بیان این خبر اظهار کرد: شوراهای حل اختلاف با وجود نیروی های مردمی که دارند تأثیری زیادی در کاهش دعاوی داشته و استان ولایی و شهید پرور خوزستان در این زمینه و اصلاح ذات‌البین از جایگاه خوبی در سطح کشور برخودار است.

وی یکی از مشکلات عمده شوراهای حل اختلاف را فضای فیزیکی دانست و افزود: در استان خوزستان علی رغم کمبودهای فراوان تلاش کرده ایم فضای فیزیکی مناسبی برای شوراهای حل اختلاف تامین کنیم.

رئیس دستگاه قضایی استان در پایان از تلاش ها و زحمات حجت الاسلام مظفری معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس مرکز شوراهای حل اختلاف کشور تقدیر کردند.

در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین مظفری معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس مرکز شوراهای حل اختلاف کشور اظهار داشت: در سال جاری باید از تمام ظرفیتها برای ارتقاء و توسعه فرهنگ صلح و سازش و اصلاح ذات البین استفاده و بهره برد و با تلاش مضاعفی پرونده های مهم را با مصالحه مختومه کرد.

وی از هماهنگی های صورت گرفته جهت تاسیس صندوق قرض الحسنه برای اعضاء و کارکنان شوراهای حل اختلاف خبر داد و گفت: این موضوع در حال سپری کردن مراحل قانونی آن است.

رئیس مرکز شوراهای حل اختلاف کشور در ادامه افزود: در سال گذشته با هماهنگی های که با معاونت مالی ، پشتیبانی و عمرانی قوه قضائیه اعضاء و کارکنان شوراهای حل اختلاف می توانند از خدمات رفاهی قوه قضائیه استفاده و بهره ببرند.

حجت الاسلام و مسلمین مظفری همچنین با اشاره به توافقات بعمل آمده با سازمان بیمه تامین اجتماعی، بیان داشت: حق بیمه سنواتی همکاران شورا پرداخت شده و در سال جاری نیز بخش عمده‌ای از بدهی این مرکز به عنوان قسط بعدی به این سازمان بزودی پرداخت می شود.

در این جلسه عبدالعباس زبیدی نیا معاون قضایی و رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان ضمن ارائه عملکرد و نظرات و پیشنهادات خود پیرامون شورای حل اختلاف ، میزان مصالحه شوراهای حل اختلاف خوزستان در سال ۹۸ را بیش از ۳۳ درصد اعلام کرد و گفت: با همت ، تلاش و کوشش اعضاء شوراهای حل اختلاف خوزستان در سال گذشته بیش از ۳۳ درصد پرونده های قابل مصالحه با صلح و سازش مختومه شده اند و امسال با تلاش مضاعف و استفاده از تمام ظرفیتها ، امیدواریم افزایش چشمگیر در آمار مصالحه ها داشته باشیم.

وی افزود: در ارزیابی‌های سالانه عملکرد فرهنگی شوراهای حل اختلاف کشور ، واحد فرهنگی شوراهای حل اختلاف خوزستان توانست در سال ۹۸ برای دومین سال متوالی موفق به کسب بالاترین نمره ارزیابی ، به عنوان واحد برتر در سطح کشور معرفی گردد و کسب این مقام مرهون حمایت های رئیس کل دادگستری و زحمات و تلاشهای همکاران در مجموعه فرهنگی شوراهای حل اختلاف استان می باشد.

در ادامه این جلسه روسای شوراهای حل اختلاف لرستان، کردستان، همدان، مرکزی، کرمانشاه و ایلام به ارائه نظرات، پیشنهادات خود پیرامون ارتقاء شوراهای حل اختلاف پرداختند.