تقدیر ایکوم ایران از پایگاه جهانی چغازنبیل

رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران در نامه‌ای به مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه، از این پایگاه به دلیل تلاش در راستای معرفی این دو محوطه و آثار سایت‌موزه چغازنبیل و هفت‌تپه در فضای مجازی طی دوره شیوع ویروس کرونا تقدیر کرد.

به گزارش خبرگزاری خورنا و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، در نامه میرسید احمد محیط‌طباطبائی به عاطفه رشنویی آمده است: «لزوم شناخت و ترویج فرهنگ غنی سرزمین ایران و نشان دادن میزان تأثیر و تأثر آن در فرهنگ بشری در روزهای دشوار درگیری با بیماری همه‌گیر کویدـ۱۹، اهل فرهنگ را بر آن داشت تا با الهام از زیبائی‌های طبیعی و معنوی پیرامون و بهره‌گیری از اصول پایداری و فناوری‌های نوین، نسبت به معرفی یادگارهای ارزشمند نیاکان خویش و میراث فرهنگی ملموس و ناملموس خود، به فاخرترین صورت ممکن در فضای مجازی همت گمارند و چراغ امید را برای آیندگان روشن نگاه دارند.

روز جهانی موزه سال ۱۳۹۹ فرصتی است تا بار دیگر به یاد آوریم که آنچه که امروز به عنوان هویت فرهنگی ایران می‌شناسیم و به آن افتخار می‌کنیم، حاصل سال‌ها تلاش بی‌شائبه عزیزانی است که با مقاومت و پایداری در مقابل سختی‌های طبیعی و انسانی همانند نسل‌های گذشته به حفظ و معرفی آثار فرهنگی این سرزمین کوشش ورزیده‌اند.

از همین‌رو، ایکوم ایران وظیفه خود می‌داند مراتب تقدیر و سپاس جامعه موزه‌داری ایران را برای تلاش و هم‌یاری ارزنده آن موزه در راستای معرفی موزه و آثارش در فضای مجازی و تحقق شعار “موزه‌ها زنده‌اند” تقدیم نماید.»

گفتنی است موزه هفت‌تپه برای نگهداری اکتشافات به عمل‌آمده و همچنین تحقیق و ساماندهی فعالیت‌های باستان‌شناسی، در هفت تپه ساخته شده‌است. ساختن موزه هفت‌تپه در سال ۱۳۳۹ توسط دکتر عزت‌الله نگهبان آغاز و در سال ۱۳۵۲ پایان یافت. ساختن موزه هفت‌تپه با الهام از سبک معماری بومی، متناسب با شرایط اقلیمی و با برداشتی از سبک معماری ایلامی آن دوران ساخته شده است تا محلی برای نمایش آثار بدست آمده از کاوش‌ها برای عموم مردم، بازدیدکنندگان و علاقمندان باشد.

پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه در دوره شیوع کرونا برنامه‌های متنوعی از جمله سفر به میراث جهانی چغازنبیل در قالب برنامه زنده اینترنتی “۱۱هزار کیلومتر در خانه” و همچنین تولید نماهنگ “آشنایی با برخی اشیای تاریخی میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه” را به صورت مجازی تقدیم گردشگران و علاقمندان به میراث فرهنگی کرد.