روزنامه‌نگاران دیگر به زندان نمی‌روند

خورنا: به گفته مدیرکل دفتر حقوقی وزارت ارشاد در آخرین چکش‌کاری‌های لایحه جدید نظام جامع رسانه‌ای در کمیسیون لوایح هیئت دولت، مجازات حبس برای روزنامه‌نگاران حذف شده و احتمال تصویب آن در هیئت دولت زیاد است.

احمدعلی محسن‌زاده در گفتگو با مهر، درباره آخرین وضعیت بررسی لایحه نظام جامع رسانه‌ای در هیئت دولت گفت: تمام مراحل مربوط به این لایحه هم در کمیسیون اصلی و هم در کمیسیون فرعی بررسی و در هیئت دولت مطرح شد و پس از بررسی در کابینه، پیشنهاد شد که برخی از مواد آن دوباره بررسی شود.

وی افزود: در جلسه‌ای با حضور تعدادی از اعضای هیئت دولت در وزارت ارشاد، مواد مورد بحث دوباره و این بار به طور ویژه، مورد بررسی قرار گرفت و تکمله‌های لازم به آنها اضافه شد که به زودی دوباره به هیئت دولت فرستاده می‌شود.

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت ارشاد ادامه داد: این موارد عموماً درباره گستره حمایت از رسانه‌ها بوده است و به عنوان مثال بعضی از مواد این لایحه را که درباره حبس روزنامه‌نگاران بوده، حذف کرده‌ایم.

محسن‌زاده در توضیح بیشتر این مسئله گفت: ماده مذکور با توجه به رویه حبس‌زدایی دستگاه قضایی و در واقع کاهش مجازات حبس و استفاده از مجازات‌های جایگزین تا جایی که امکان دارد، در لایحه نظام جامع رسانه‌ای آمده و در کمیسیون هیئت دولت مطرح و تصویب شده که البته هنوز در هیئت دولت به تصویب نهایی نرسیده است.

وی در پاسخ به این سئوال که «نظرتان درباره مصوبه اخیر مجلس در قانونی کردن مجازات شلاق روزنامه‌نگاران در موارد خاص چیست؟» اضافه کرد: من اطلاعی از این مصوبه ندارم، ولی لازم است بگویم که لایحه نظام جامع رسانه‌ای ما مجازات شلاق برای خبرنگاران وجود ندارد و بیشتر مجازات نقدی و مجازات‌های صنفی مانند توقیف یا تعلیق فعالیت رسانه است.

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت ارشاد با ابراز امیدواری نسبت به تصویب لایحه نظام جامع رسانه‌ای در هیئت دولت در آینده‌ای بسیار نزدیک تاکید کرد: هیئت دولت به جز مواردی که عرض کردم آنها را برای بررسی بیشتر و در واقع تکمیل به ما ارجاع داد، منعی برای تصویب این لایحه نداشت.

وی گفت: حالا که این موارد اصلاح شده است، لایحه نظام جامع رسانه‌ای به احتمال زیاد در اولین فرصت طرح در کابینه، به تصویب اعضای هیئت دولت خواهد رسید و بلافاصله به مجلس ارسال خواهد شد.

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت ارشاد همچنین تاکید کرد: با تصویب لایحه نظام جامع رسانه‌ای در دولت، مجلس و شورای نگهبان، قانون جامع مطبوعات ملغی و لایحه مذکور جایگزین آن خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *