مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‎تپه خبر داد:

انتقال پایه‎ستون‎های هخامنشی باغ‎ موزه هفت‎تپه به مرکز پژوهشی پایگاه + تصاویر

مدیر پایگاه میراث جهانی چعازنبیل و هفت‎تپه از انتقال پایه‎ستون‎های هخامنشی واقع در ورودی باغ‎موزه هفت‎تپه به مرکز پژوهشی پایگاه چغازنبیل و هفت‎تپه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خورنا و به نقل از روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، عاطفه رشنویی امروز دوشنبه ۳۰ دی‎ماه ۹۸ ضمن اعلام این خبر گفت: این پایه‎ستون‎های زنگوله‎ای هخامنشی احتمالاً در زمان افتتاح موزه هفت‎تپه در دهه چهل شمسی از محوطه آپادانا در نزدیکی شوش به این محوطه منتقل شده بودند.

او بیان کرد: این پایه‎ستون‎ها در معرض مستقیم عوامل مخرب محیطی مانند نور شدید خورشید، باران‎های سیل‎آسا و عوامل انسانی ناشی از عدم شناخت و برخورد با آثار تاریخی قرار داشتند که به منظور حفاظت بیشتر به حیاط مرکزی بخش پژوهشی چغازنبیل و هفت‎تپه منتقل شدند.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‎تپه عنوان کرد: به منظور جلوگیری از وارد شدن شوک ناشی از جابه‎جایی و انتقال از مکانی که پایه‎ستون‎ها در آن به تعادل رسیده‎اند، تمهیدات و تجهیزات لازم برای جابجایی این پایه‎ستون‎ها پس از انجام مطالعات تاریخی و بررسی‎های محیطی به کار بسته شدند.

او خاطرنشان کرد: همچنین پس از این جابه‎جایی، مطالعات پاکسازی و آسیب‎زدایی پایه‎ستون‎ و مکان‎یابی جدید برای آن‎ها در دستور کار قرار گرفت.