چگونه از آنفلوانزا و بیماری تنفسی جلوگیری کنیم؟

خورنا_ مدیر شبکه بهداشت و درمان اندیمشک با بیان این‌ که آنفلوانزا یک بیماری حاد تنفسی است که با علائم تب، سردرد، گلودرد و دردهای عضلانی بخصوص عضلات کمری و ساق پا مشخص می‌شود، اظهار کرد: در بعضی افراد حالت تهوع و اسهال هم مشاهده می‌شود.

عبدالرحمن روحانی مدیر شبکه بهداشت و درمان با اشاره به این‌که آبریزش چشم و بینی، عطسه و سرفه در آنفلوانزا نسبت به سرماخوردگی کمتر دیده می‌شود،‌افزود: علائم این بیماری سه تا پنج روز و گاهی تا هفت روز در بدن بیماران باقی می‌ماند.

وی بیماری‌های عفونی، تب دار و گرمسیری در ادامه پاییز و زمستان را شایع‌ترین فصل بیماری دانست و گفت: بیماری آنفلوانزا براحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود، این ویروس در کل دنیا در حال گردش است و هر فردی در هر سنی را گرفتار می‌کند.

روحانی تصریح کرد:‌ این بیماری یک مشکل بهداشتی خطیر و مسبب طغیان‌های بزرگی در جهان بوده و صدمات بالای اقتصادی، اجتماعی و مرگ و میر در جوامع انسانی حاصل این طغیان‌ها است.

وی با بیان این‌که بیماری آنفلوانزا می‌تواند باعث درگیری شدید تنفسی شود، افزود : بیماری شدید آن در افرادی مثل خانم‌های باردار که سطح ایمنی پایین تری دارند بیشتر دیده می‌شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان اندیمشک اشاره کرد: بیماران دیابتی، بیمار قلبی، بیماری ریوی، کودکان و افراد بالای ۶۰ سال، افراد HIV مثبت، کسانی که داروهای مهارکننده ایمنی مصرف می‌کنند یا تحت شیمی درمانی هستند از دیگر کسانی محسوب می‌شوند که ابتلا به آنفلوانزا در آنها بیشتر مشاهد می‌شود.

روحانی با بیان این که مهمترین راه پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا و انتشار آن در جامعه رعایت بهداشت دست و اصول بهداشت تنفسی و آداب عطسه و سرفه کردن است، گفت:‌ شستشوی دست با آب و صابون یا محلول های حاوی الکل مخصوص، پس از تماس با فردی که علائم آنفلوانزا یا سرماخوردگی دارد مهمترین راه پیشگیری از انتقال بیماری است.

وی با بیان این که شستن دست و صورت قبل از غذا خوردن، قبل از تماس دست نشسته با مخاطات بینی، چشم و دهان، از دیگر ضرورت های پیشگیرانه در خصوص بیماری آنفلوانزا است، خاطرنشان کرد:‌ افراد بیمار باید تا بهبود و کنترل علائم در منزل استراحت کرده و تا حد ممکن از ورود به اجتماعات اجتناب کنند.

وی اظهار کرد: بیماران نیز باید در هنگام عطسه و سرفه با دستمال کاغذی دهان و بینی خود را بپوشانند و دستمال آلوده را در محیط باز رها نکنند، دستمال آلوده را در سطل درب دار بیاندازند یا درکیسه فریزر قرار دهند و کیسه را گره بزنند و بعد آنرا در سطل بیاندازند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان اندیمشک با بیان این که درمان آنفلوانزا شامل کنترل تب، استراحت درمنزل و تغذیه مناسب خصوصا مایعات گرم است، گفت: علائم این بیماری طی سه تا چهار روز و حداکثر هفت روز کاهش می‌یابد، ولی سرفه و خستگی می‌تواند تا مدتها ادامه یابد.

وی با اشاره به این که در مواردی که بیمار تنگی نفس شدید با خستگی شدی ندارد، جهت کاهش آلودگی در اورژانس ها، ویزیت در مراکز سرپایی باید انجام شود، گفت:‌ شروع مجدد تب پس از بهبودی اولیه علایم، افزایش شدت سرفه همراه با تنگی نفس، درد گوش و سردردی که مجددا ایجاد شود می‌تواند از نشانه‌های ایجاد عوارض آنفلوانزا در افراد باشد.

وی رعایت اصول بهداشتی را ضروری دانست و خاطرنشان کرد:‌ افراد جامعه باید به یکدیگر آموزش دهند و بدانیم که تنها راه جلوگیری از انتشار این بیماری و جلوگیری از آسیب های جبران ناپذیر در افراد آسیب پذیر، شستشوی دست و رعایت اصول بهداشتی است.

انتهای پیام/