گرانی ADSL، نتیجه افزایش تعرفه پهنای باند اینترنت؟

خورنا: علی توسلی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با افزایش تعرفه اینترنت اظهار کرد: پیش از این مخابرات برای هر STM۱ که حدود ۱۵۰ مگ حدود ۳۶ یا ۳۷ میلیون تومان از شرکت‌های PAP مطالبه می‌کرد اما طبق مصوبه جدید این رقم به بیش از ۵۸ میلیون رسیده و حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد افزایش تعرفه خواهیم داشت.

او در عین حال یادآور شد: اکنون این افزایش قیمت برخلاف روند هفت یا هشت سال گذشته است چرا که طی این سال‌ها مدام تعرفه‌های اینترنت برای مصرف کننده نهایی کاهش پیدا می‌کرد و اینترنت به عنوان یک خدمت ضروری و زیرساختی در توسعه ملی کشور به شمار می رفت.

او در ادامه در پاسخ به این سوال که برخی می‌گویند با ایجاد این شرایط شرکت‌های عرضه کننده اینترنت مجبور به کم فروشی یا کاستن از کیفیت خود خواهند شد، خاطرنشان کرد: از آنجا که بازار اینترنت در حال حاضر به شدت رقابتی است فکر نمی‌کنم شرکتی چنین ریسکی کند که بخواهد از کیفیت خدمات خود بکاهد. بنابراین تنها راهی که باقی می‌ماند افزایش قیمت‌هاست.

عضو کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌یی ادامه داد: برای یکسان‌سازی تعرفه فروش یکی از راه‌کار بررسی شده (مصوبه ۱۵۲) این است که مبلغ ثابتی برای اتصال در نظر گرفته شود و بعد از آن برای هر میزان مصرف (گیگ مصرفی کاربر) یک رقم در نظر گرفته شود که مجموع میزان مصرف و تعرفه اتصال رقم قابل پرداخت کاربر باشد، مصوبه بعدی افزایش قیمت پهنای باند عملا هزینه حجم مصرفی (گیگ) را در مصوبه قبلی منطقا به زیان کاربر نهایی شده افزایش خواهد داد.

توسلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود عنوان کرد: ‌اکنون مدت‌هاست که شرکت‌های PAP با مسوولان ذی‌ربط برروی این موضوع به بحث و گفت‌وگو پرداخته‌اند و درنهایت به این نتیجه رسیده‌اند که قیمت تمام شده شامل چه مواردی می‌شود؛ اکنون اکثر شرکت‌ها هم برروی این مدل توافق دارند.

او ادامه داد: ممکن است که برروی رقمی که برای هر یک از این بخش‌ها در نظر گرفته می‌شود بحث‌هایی وجود داشته باشد اما مشروط بر این‌که مخابرات هم این قاعده را قبول کند با این شیوه می‌توان در مسیر کم و بیش درست بازار رقابتی حرکت کرد. اما اگر قرار باشد مخابرات از این قانون پیروی نکند دیگر امکان رقابت وجود نخواهد داشت کما این‌که همین حالا هم کسی نمی‌تواند با مخابرات رقابت کند.

وی ادامه داد: اگر قیمت پهنای باند بالا رود به هر حال شرکت‌های اینترنتی چاره‌ای جز افزایش قیمت نخواهند داشت و نکته جالب این که به احتمال زیاد پس از افزایش هزینه پهنای باند احتمالا چندی بعد بحث افزایش هزینه‌های انتقال هم مطرح خواهد شد که درنهایت طرح چنین افزایش قیمتی برای توسعه این صنعت نوپا مناسب نیست و جلوی توسعه ملی ارتباطات را می‌گیرد در شرایط کنونی هنوز کشور نیاز به توسعه تا رسیدن به استاندارد جهانی در این زمینه دارد.

توسلی درباره این که گفته می‌شود از این افزایش قیمت تنها حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد متوجه مصرف کننده نهایی می‌شود خاطرنشان کرد: بعید می‌دانم و قاعدتا باید میزان افزایش هزینه‌های کاربران بیش از این حجم باشد. چرا که معمولا حدود ۳۵ درصد از هزینه‌ای که کاربران پرداخت می‌کنند هزینه پهنای باند است و اگر قرار باشد هزینه‌ها حدود ۶۰ درصد بالا برود برای کاربر نهایی نیز بیش از۲۰ درصد افزایش قیمت خواهیم داشت. این نکته را هم باید درنظر گرفت که اصولا به‌دلایل مختلف حجم مصرف کاربر نهایی در حال افزایش مداوم است.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: با این وجود ضرر اصلی در این بخش متوجه شرکت‌های ارائه کننده اینترنت است چراکه هرچه قیمت بالاتر برود مشکلات آن‌ها برای فروش بیش‌تر می‌شود و جذب کاربر دشواتر.

توسلی همچنین یادآور شد: اکنون نیز در شرکت‌ها برای جذب کاربر جدید دچار مشکل هستند چرا که برای طیف جدید و کم درآمدتر کاربران (باید توجه کرد که اتفاقا این افزایش قیمت فشار بیشتری را بر اقشار کم درآمد که تازه جذب می‌شوند خواهد داشت) هزینه اهمیت جدی‌تری دارد، طی این سال‌های اخیر میزان کاربران اینترنت به سرعت رشد کرده و پس از این در این زمینه در صورت افزایش قیمت ممکن است با نوعی کاهش رشد مواجه شویم.

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا درست است که گفته می‌شود برخی شرکت‌ها جلوی عقد قراردادهای بلندمدت خود برای اشتراک ADSL را گرفته‌اند، توضیح داد: بعید می‌دانم شرکت‌ها چنین کاری کنند چرا که این موضوع به نفع آن‌ها نیست.

وی در عین حال یادآور شد: البته ممکن است برای مدتی و به نشانه اعتراض به افزایش یکباره تعرفه‌ها، شرکت‌ها تا مدتی چنین سیاستی را پیش بگیرند اما به هر دلیل اگر قرار باشد چنین اتفاقی رخ دهد برای شرکت‌های اینترنتی نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

عضو کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌یی در ادامه اظهار کرد: اگر اکنون که مخابرات با تمام توان و تبلیغات گسترده وارد عرصه فروش ADSL شد، باید طبق تعرفه‌های مصوبه مثل سایر شرکت‌های خصوصی عمل کند منطقا نباید قیمت‌های تمام شده مخابرات چناچه درست محاسبه شود با شرکت‌های دیگر تفاوت فاحشی داشته باشد که بتواند ارزان‌تر بفروشد!؟

وی در پایان یادآور شد: تا این اواخر تا آنجا که من از قیمت‌های بین المللی خرید اطلاع دارم قیمت خرید زیرساخت و قیمت فروش به شرکت‌ها فاصله زیادی داشته است و شاید بهتر باشد حاشیه سود کمتری بجای افزایش قیمت در نظر گرفته شود تا توسعه این نیاز زیرساختی کشور در جهان معاصر و پر رقابت دچار اختلال بیش‌تر نشود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *