نتانیاهو: ایران ۲.۵ ماه با خط قرمز اسرائیل فاصله دارد

خورنا: نخست وزیر اسرائیل گفت ایران به کسب توانایی برای ساخت بمب اتمی نزدیک می شود و باید در سال ۲۰۱۳ با این مسئله مقابله کرد.

بنیامین نتانیاهو که در جمع خبرنگاران خارجی در مقر نخست وزیری در شهر قدس سخن می گفت افزود: اسرائیل به خطر قرمزی که من در سپتامبر گذشته در سازمان ملل متحد ترسیم کردم، متعهد است. ایران نباید حجم کافی از اورانیوم غنی شده را برای ساخت حتی یک کلاهک هسته ای در اختیار داشته باشد.

نتانیاهو افزود: من توضیح دادم که ایران هر زمان از مرحله غنی سازی اورانیوم عبور کند، فرصت ما برای توقف تاثیر گذار برنامه هسته ای نظامی ایران از بین می رود. ایران نزدیک به دو ماه و نیم با خط قرمز ترسیم شده اسرائیل برای برنامه هسته ای تهران فاصله دارد و بدون شک این موضوع چالش بزرگی را برای ما ایجاد می کند که باید به مقابله با آن پرداخت.

نتانیاهو ادامه داد: تحریم ها علیه ایران به اقتصاد این کشور، آسیب می زند. هیچ شکی در این زمینه وجود ندارد اما هیچ نشانه ای نمی بینیم که تحریم ها، برنامه هسته ای ایران را تعطیل می کند. اسرائیل هم اکنون نسبت به چهار سال پیش که قدرت را در دست گرفتم، برای مقابله با چالش مسئله هسته ای ایران، توانمندتر است.

کارشناسان اسرائیلی گفته اند ایران در بهار یا تابستان ۲۰۱۳ اورانیوم غنی شده را به میزان کافی برای ساخت یک بمب اتمی تولید خواهد کرد. مقامات اسرائیلی برنامه هسته ای ایران را خطری علیه موجودیت خود می دانند.

مقامات آمریکایی و در راس آنها رئیس جمهور باراک اوباما بارها به مسؤولان تل آویو اطمینان داده اند که مانع از دست یابی ایران به بمب اتمی می شوند.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز،ایران در مقاطع مختلف ضمن تاکید بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش و کاربرد غیرنظامی آن، بر آمادگی برای مذاکره و همکاری با آژانس بین المللی انرژِی اتمی تاکید کرده است.

رویترز می نویسد: اعتقاد بر این است که اسرائیل تنها دارنده بمب اتمی در خاورمیانه است. تاسیسات هسته ای ایران از حفاظت قوی برخوردارند. این تاسیسات همچنین در مناطق مختلف ایران پراکنده اند به همین دلیل حمله نظامی احتمالی اسرائیل به آنها، با چالش روبه رو است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *