در نامه ای از سوی دکتر حمید کهرام به رئیس جمهور؛

رئیس ستاد روحانی خواستار عزل شریعتی، استاندار خوزستان شد

خورنا | سرویس سیاسی: دکتر حمید کهرام در نامه ای به رئیس جمهور، خواستار عزل شریعتی استاندار خوزستان به دلیل ضعف مدیریتی و وانهادن انتصابات خوزستان در دستان نمایندگان شد. متن کامل این نامه که نسخه ای از آن به دست خورنا رسیده است به شرح زیر است.

جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام،

درد دلی ۲ ساله پس از انتخابات شورانگیز سال ۹۶ عرضه می‏ دارم امید این‏که در سال‏های انتهایی دولت مورد بهره‏ برداری قرار گیرد.

بیشتر تحلیل‏ ها قبل از انتخابات سال ۹۶ مبنی بر رأی حداکثری رقیب حضرت‌عالی در خوزستان بود، حتی شنیدم در ستاد مرکزی هم تقریباً همین نظر بود. مردم فهیم و قدردان خوزستان البته بخصوص بعد از حضور پرشور شما در اهواز و اطمینان از نظرات توسعه ‏ای حضرت‌عالی برای خوزستان با رأی قاطع به شما باعث سرافرازی خوزستان عزیز شدند و این رأی موجب پیروزی قاطع نظرات اعتدالی و اصلاح‌طلبانه در کشور شد.

انتظار داشتیم استاندار خوزستان به‌عنوان نماینده عالی حضرت‌عالی دارای ویژگی‏ های یک مدیر سطح عالی باشد که متأسفانه هر چه از عمر مدیریتی ایشان در استان می‏ گذرد از این خصایص دورتر می ‏شود! متأسفانه با سپردن کار به نمایندگان استان که اکثراً از اصولگرایان هستند اقتدار مدیریتی ضعیف شده است، به‌طوری‌که بیشتر مدیران استانی از طیف افراد بی‏ صلاحیت که شکست را در انتخابات ۹۶ تجربه کرده‌اند انتخاب‌شده‌اند و حتی بعضی از مدیران کل تحت تأثیر لابی‌گری پیمانکاران تعیین‌شده‌اند! اکثر فرمانداران و بخشدارها با لابی نمایندگان فعلی و البته برای انتخابات مجلس آینده مهره چینی شده ‏اند. این چه فسادی است که در نبود یک نظام دیوان‌سالار سالم متأسفانه شخصیت‏های سیاسی در سطح بالای کشور نفوذ می‏ کنند و دوستان و فک و فامیل خود را به منصب می ‏رسانند. در وزارت کشور به‌گونه‌ای و در منطقه آزاد اروند به گونه دیگر. استاندار هم برای بقای خود و البته برای کسب مناصب بالاتر مدیریت‏های استان را امتیاز می‏ دهد! این باعث شده شایسته‏ سالاری در استان خوزستان بخصوص در دولت دوم شما ضعیف شود. تمامی این اقدامات باعث ضعف اقتدار مدیریتی شده است. چرا در شهرهایی که اکثریت مردم به دولت شما رأی دادند حالا باید متحمل فرماندار طرفدار رقیب شما باشند؟ البته ناگفته نماند این نوع مهره چینی باعث می‏شود مردم عکس‏ العمل نشان داده و در انتخابات ۹۸ به ضرر نمایندگان اصولگرا تمام شود. ولی سخن ما این است که چرا نماینده عالی شما به این مسائل تمکین می‏ کند؟

در ۲ سال قبل علاوه بر مشکلات جاری و باقیمانده از جنگ، مصائب بسیاری به خوزستان وارد شد. از گردوخاک و سیل و اخیراً زلزله که به نظر مردم خوزستان مدیریت عالی استان متأسفانه نتوانست نمره قبولی اتخاذ کند. البته با گزارش‌ها و بازدیدهای وزرا و مسئولین کشوری بخصوص مواردی مثل ترک خانه و کم‏ خوابی مورد تحسین واقع شد. آیا بی‏خوابی از اصول مدیریت است؟ آیا از ایشان پرسیده شده  چقدر به کار دسته‌جمعی که مهم‌ترین اصل مدیریتی است عمل می‏ کند یا حداقل از مدیران و معاونین خود تا چه حد استفاده می‏ کند؟

ویژگی دوم مدیریت عالی استان باید اجرای نظرات توسعه‏ ای و استراتژیک باشد که متأسفانه در این مورد هم در خوزستان ضعف‏ های فاحشی وجود دارد. چه ارتباط پایدار و توسعه‏ ای با عراق، همسایه غربی استان برقرارشده است؟ برای توسعه صنایع جانبی نیشکر و فولاد و پتروشیمی و سرمایه‏ گذاری بخش خصوصی در استان خوزستان چه قدم‏ های جدید و مثبتی از طرف نمایندگی عالی استان برداشته‌شده است. متأسفانه ایشان بیشتر فکر و برنامه را بخصوص در یک سال اخیر برای لابی‌گری در مرکز گذرانده تا به فکر مشکلات و معضلات استان باشد.

انسجام اجتماعی خوزستان ضربه خورده است. در بین جامعه عرب‏های خوزستان بخصوص اصلاح‏طلب‏ ها اختلاف اندازی شده است. متأسفانه با امتیاز تقسیم پست و منصب به اختلاف‏های قومی دامن زده‌شده است. افراد بی ‏هویت جذب شده و باعث ‏کاهش انسجام اجتماعی شده است. در این دوره بیشترین احضارها توسط نهادهای امنیتی انجام شده است، به‌طوری‌که تقریباً تمام جوانانی که در ستاد انتخاباتی حضرت‌عالی فعالیت داشتند حداقل برای ایجاد رعب و وحشت به نهادهای امنیتی خواسته شدند و مورد تهدید قرار گرفتند. لطفاً لیستی از افراد احضاری توسط این نهادها بگیرید و دلایل احضار سؤال شود. چرا نماینده عالی استان برای پیشگیری این موارد تکلیفی ‏احساس نمی‏کند؟

البته قابل‌ذکر است که موارد مثبت هم در شخصیت ایشان بسیار وجود دارد ولی به دلایلی متأسفانه نتوانست مدیریت قابل قبولی در استان از خود برجای گذارد. این‌جانب با استفاده از گروه مشاوران بیش از ۲ سال سعی بر اصلاح امور و توصیه به ایشان گذراندم ولی متأسفانه توصیه‏ ها کارساز نبود، لذا اگر خواهان توسعه استان خوزستان هستید و نیز انتخاباتی رقابتی در استان مورد انتظار است یکی از درخواست‏ها تغییر ایشان است. با تشکر.

حمید کهرام

رییس ستاد انتخابتی دکتر روحانی در استان خوزستان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.