توضیحات مدیر پایگاه میراث فرهنگی جندی‎شاپور درخصوص دیوار غیرمجاز ایجادشده در این محوطه

مدیر پایگاه میراث فرهنگی جندی‎شاپور و ایوان کرخه گفت: درخصوص دیوار غیرمجاز ایجادشده در محوطه ثبت ملی جندی‎شاپور پرونده قضائی تشکیل شده و این دیوار برداشته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خورنا و به نقل از روابط عمومی و امور بین‎الملل اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، یعقوب زلقی امروز شنبه ۱۵ تیرماه ۹۸ اظهار داشت: در محدوده محوطه تاریخی جندی‎شاپور (گندی‎شاپور) شخصی به نام آقای منصوری بدون کسب هرگونه مجوز اقدام به حصارکشی با دیوار پیش‎ساخته دور زمین خود کرده است.

او با بیان این‎که محوطه مذکور دارای عرصه و حریم مصوب و هرگونه فعالیت عمرانی در این محدوده ممنوع است افزود: باتوجه به این‎که نامبرده در خط حدفاصل عرصه و حریم به نصب دیوار پیش‌ساخته اقدام کرده است، باعث مخدوش شدن سیمای منظر محوطه شده که از همین‎رو از راه مراجع قضائی نسبت به رفع مشکل و جمع‎آوری آن اقدام شده و در آینده مراحل اجرایی این موضوع اطلاع‎رسانی‎خواهد شد.

گفتنی است؛ شهر باستانی جندی شاپور (گندی‎شاپور) با ۸۰۰ هکتار وسعت در ۱۲ کیلومتری شهر دزفول در مجاورت روستای اسلام آباد واقع است.آثار برجا مانده این شهر در ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۶ در ردیف آثار ملی به ثبت رسید. نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی حدود ۱۸۰۰ سال پیش در این شهر که اکنون بقایایی از آن بر جا مانده است تاسیس شد. گندی شاپور یکی از مهمترین شهرهای دوره ساسانی بود که توسط شاهپور یکم ایجاد شد. جندی شاپور از همان بدو تأسیس به تدریج به صورت یکی از مراکز علمی و پزشکی جهان آن روز درآمد و بنا بگفتهٔ تاریخ‌نویسان شاپور دستور داده بود تعداد زیادی از کتاب‌های طب یونانی را به زبان پهلوی ترجمه و در آنجا نگهداری کنند، خسرو انوشیروان در این شهر بیمارستان بزرگی ساخت و بر توسعهٔ دانشکدهٔ پزشکی آن افزود.