نویسنده و پژوهشگر آلمانی کتاب خود را به میراث فرهنگی خوزستان اهداء کرد

ایزابل بلانکو دل‎پینال، نویسنده و پژوهشگر آلمانی در سفر به ایران و استان خوزستان جدیدترین تألیف خود با موضوع آثار تاریخی ایران را به مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان اهداء کرد.

به گزارش خبرگزاری خورنا و به نقل از روابط عمومی و امور بین‎الملل اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، این کتاب تحت عنوان “Iran und Al-Andalus Wasserbau und Paradiesische Gärten im Alten Persien” (سیستم مهندسی هیدرولیک ایران و آل‎اندلس و باغ‎های بهشت در ایران باستان) که به زبان آلمانی تألیف شده است را طی مراسمی به اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان تقدیم کرد.

این مراسم باحضور بلانکو نویسنده کتاب، غلام شجاعی سرپرست معاونت گردشگری میراث فرهنگی خوزستان، کاظم پوره پژوهشگر و نویسنده کتاب هویت موسیقی شوشتر، جمعی از کارشناسان اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان و تعدادی از راهنمایان گردشگری در خانه تاریخی ماپار اهواز برگزار شد.

این پژوهشگر آلمانی در توضیح کتاب خود عنوان کرد: این کتاب به طور کلی در خصوص جاذبه‎های تاریخی ایران، باغ‎ها و سیستم‎های هیدرولیکی این کشور و بخش‎های مختلف مرتبط با آن همچون قنات‎ها است.

بلانکو با بیان این‎که عمده پژوهش‎های من درخصوص سیستم‎های هیدرولیکی باستان، در اندلس (بخش اسلامی اسپانیا) انجام شده است افزود: پیش از این کتاب، چندین کتاب درخصوص اندلس نگارش کرده بودم و از مطالعه اسپانیا و سیستم‎های هیدرولیکی موجود در اندلس به این نتیجه رسیدم که این تمدن اگرچه به اروپا کشیده شده بود اما سابقه و قدمت آن در نهایت به ایران باستان برمی‎گردد.

او تصریح کرد: تمدن موریش در اروپا تمدنی است که در مورد سیستم‎های هیدرولیکی، کاربردهای آب، علوم و بخش‎های پزشکی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و در تمام دوره‎ای که من درحال نوشتن و تحقیق بودم این سوال در ذهن من بوده است که این دانش‎ها در دوره پیش از ظهور اسلام چگونه به دست آمده‎اند.

این نویسنده با اشاره به این‎که چندین سفر به کشورهای مختلف از جمله سوریه، اردن، بخش قدیم اردن، ازبکستان، باختر باستان و مراکش که شامل این موضوع می‎شدند داشتم افزود: دو سفر نیز به ایران داشتم و در هر سفر متوجه شدم که مردم اشتیاق خاصی نسبت به نویسنگان آلمانی دارند و از این‎رو در تحقیقاتم به من کمک می‎کردند و پشتیبان من بودند.

وی اضافه کرد: در سفر به ایران قنات‎های شوشتر و یزد و نیز مکان‎های عمومی را دیدم و این مکان‎های عمومی به نوعی مبنای کار من برای نگارش این کتاب نیز بود.

بلانکو در ادامه به بازدید خود از چغازنبیل اشاره کرد و گفت: معبد چغازنبیل یکی از مجهزترین حالت‎های معماری را دارا و مکانی است که بیش از ۳۰۰۰ سال تاربخ دارد؛ این در حالی است که سیستم پالایش آب این مکان نیز در دوران باستان بسیار قابل تأمل است.

او خاطرنشان کرد: خط مبنای من در زندگی کاری این است که اگر شما تاریخ کشوری را ندانید نمی‎توانید انسانهای امروزی آن کشور را نیز درک کنید؛ بنابراین من نگارش این کتاب را با قدیمی‎ترین بخش‎ها مانند چغازنبیل آغاز کردم و سپس به سمت مدرن‎ترین بخش‎ها حرکت کردم.

این پژوهشگر آلمانی اظهار داشت: سیستم پالایش آب در دوران باستان در چغازنبیل، قنات‎ها که بزرگترین و عمیق‎ترین تحول در سیستم‎های آبرسانی ایران هستند و نیز باغ‎های ایرانی به ویژه در پاسارگاد بسیار بی‎نظیر هستند که سعی کردم در این کتاب به تناسب به همه آن‎ها بپردازم.

در ادامه غلام شجاعی سرپرست معاونت گردشگری اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز ضمن تقدیر از اقدام ارزنده این بانوی آلمانی در نگارش این کتاب خطاب به وی گفت: کاری که ما در ایران باید در راستای معرفی آثار تاریخی خود انجام دهیم را شما به نحو احسن انجام دادید و امیدواریم شاهد موفقیت روزافزون شما و پژوهش‎های بعدی شما درخصوص سایر آثار تاریخی ایران نیز باشیم چرا که ایران دارای آثار باستانی و تاریخی بسیار غنی‎ای است.

در پایان این مراسم، شجاعی سرپرست معاونت گردشگری اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان به نیابت از سیدحکمت‎اله موسوی مدیرکل میراث فرهنگی استان، کتاب اهدایی ایزابل بلانکو دل پی‎نال را از او تحویل گرفت و لوحی را به رسم یادبود به این نویسنده آلمانی تقدیم کرد.