زنجیر فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای بر گردن کاسب کاران سنتی

یادداشتی به قلم هوشنگ نوبخت، روزنامه نگار و فعال اجتماعی

خورنا- بسیار شنیده‌ایم که می‌گویند، همیشه حق با مردم است یا نوشته‌اند که حق همیشه با مشتری است اما این جملات معنوی و زیبا، تنها کاربرد شعاری پیدا کرده است. متاسفانه امروزه و در اطراف ما به وضوح پیداست که حق همیشه با تجار و پول دارهاست.

آنهایی که همه امور معیشتی مردم را به دست گرفته اند. وقتی نیمی از بدنه دولت یا وزیران مملکت از قشر مرفه و تاجر مملکت باشند، شکی نیست که نگاه اقتصادی آنان به صورت آبشاری به جامعه تزریق می‌شود.

تاسیس بانک‌های خصوصی با عناوین مختلف، حضور در هیئت مدیره بنگاه‌های بزرگ اقتصادی، تشکیل و راه اندازی فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای که زنجیر شان به شدت گلوی بقالان و کاسب کاران سنتی و قدیمی شهر ها را خفه کرده است، تنها گوشه‌ای از حضور تاجران ۴ درصدی جامعه ی ماست که بر ۹۶ درصد اقتصاد مردم حکومت می کنند.

یادش به خیر، چرتکه ها و ترازو ها و بوی خوش عطاری‌ها و بسم الله گفتن کاسبکاران در خروسخوان اول وقت و دست نمازهای ظهرانه شان به پاس موجودی دخل هایی که شاید، خیلی هم پر نبودند از پولهای کثیف.

یادش به خیر، تابلوهای دست نویسی که به بازارهای سنتی ایران زمین، هویت می بخشیدند یادش بخیر دکان دارانی که هویت و اصالت را با مردم شان معامله می کردند، سوغاتی ها، خوراکی ها و محصولاتی که بوی ایرانی ات و مزه اصالت می‌دادند، اما امروزه زرق و برق فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای، چنان کمر بازارهای سنتی و با اصالت ما را بریده است که هیچ شانسی برای ادامه حیات ندارند.

فروشگاه‌هایی که ذات و اصالت و ماهیت چگونگی تشکیل آنان بر همه پوشیده است و به صورت کاملن ناجوانمردانه وارد کارزار رقابت با مردم کف جامعه شده‌‌اند، مردمی که محتاج به کاسبی هستند از برای گذران زندگی و نان شبی که هنوز برایشان بوی گندم بدهد.

به راستی حلقه‌های این زنجیرهای آهنی کیستند که اینگونه گلوی دکان داران و بازاریان قدیم را چنان فشرده اند که رمق فریاد زدن هم برایشان باقی نمانده است؟

جامعه ما، اقتصاد ما و فرهنگ ما، دارند از هویت و ریشه و ذات تاریخی و اعتقادی شان کنده می شوند و البته دست شان به سقف مدرنیته هم نخواهد رسید و چنان معلق خواهند شد و معلق خواهند ماند که این بلاتکلیفی، همه را به ناکجاآباد سوق خواهد داد.

بیائیم در کنار ایجاد فروشگاه های بزرگ در مکان های عمومی و خواص که اتفاقن لازم جامعه ی امروز نیز هستند به کسبه ی سنتی و محله محور نیز توجه کنیم تا عدالت رقابت در بازار شهرهای مان حفظ شود نه اینکه زنجیرهای فروشگاه‌های بزرگ زنجیره ای مان را چنان در رگ خیابان‌ ها پخش کنیم که هیچ خونی در شریان کاسب کاران قدیمی و سنتی مان جریان نیابد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • خدا رو شکر بالخره کسی پیدا شد و به این معضل بزرگ پرداخت / چه بسیار خانواده ها که بخاطر لابی همین فروشگاه های بزرگ بدبخت شدند.