روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خوزستان اعلام کرد:

تعیین حریم محوطه‎های تاریخی آسیاآباد و چنیبیه اهواز در دستور کار

روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خوزستان اعلام کرد: با انجام نقشه‎برداری هوایی از محوطه‎های تاریخی آسیاآباد و تپه گلستان (چنیبیه) اهواز، تعیین حریم این مناطق در دستورکار قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خورنا و به نقل از روابط عمومی و امور بین‎الملل اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با دریافت مجوز برای نقشه‎برداری هوائی از مناطق تاریخی آسیاآباد و تپه گلستان(چنیبیه)این کار به وسیله پهباد و به روش فوتوگرامتری انجام شد.

این اقدام از سوی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اهواز و در راستای تشکیل پرونده برای تعیین حرایم این مناطق صورت گرفته است تا در نهایت برای تکمیل مراحل پرونده ثبت آن‎ها اقدام شود.

نقشه‎برداری هوائی قرار است در سایر مناطق تاریخی اهواز همچون منطقه عامری نیز انجام شود تا این مناطق که جزو بافت تاریخی هستند نیز با تعیین شدن حریم، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت برسند؛ این در حالی است که در بحث ثبت خانه‎های تاریخی عامری چندین خانه شناسایی شده‎اند و درخصوص آن‎ها از سوی معاونت میراث فرهنگی استان تشکیل پرونده شده و در نوبت ثبت هستند.

شناسایی، ثبت و احیای بناها و بافت‎های تاریخی از رسالت‎های اداره‎کل میراث فرهنگی استان خوزستان است؛ با این‎حال، ثبت و احیای بناها و بافت‎های تاریخی مستلزم حمایت مدیریت شهری استان از جمله شورای شهر و شهرداری است چرا که اعتبارات میراث فرهنگی به اندازه‎ای نیست که این ارگان بتواند با خرید همه خانه‎های تاریخی درراستای احیای آن‎ها اقدام کند.

گفتنی است، طی جلسه‎ای که چندی پیش میان مسئولان اداره میراث فرهنگی اهواز و شهرداران مناطق یک و هفت شهرستان برگزار، مصوب شد شهرداری پیش از تخریب هرخانه‎ای که قدمت آن بیش از ۴۰ سال باشد، از این اداره کسب استعلام کند.