خانه‌هایی که در آتش بی‌تدبیری سوختند/ فرشاد آل‌ناصر

در پی وقوع حادثه آتش‌سوزی در کوی شهید صباغان بندر امام (ره) و سرایت آن به خانه‌های مجاور بیش از شش خانه طعمه حریق شده و ماشین‌آلات بدون آب و خراب آتش‌نشانی تنها نظاره‌گر این سانحه بودند.

به گزارش خبرگزاری فارس از ماهشهر، هفته گذشته شهروندان بندر امامی شاهد سانحه‌ای بودند که ممکن بود با بی‌تدبیری مسئولان این شهر، نتایج تأسف‌بارتر و غم‌انگیزتری داشته باشد اما خوشبختانه غیر از بی‌خانمان شدن بیش از شش خانوار محروم این شهر که گویی در چشم مسئولان بندر امام هیچ انگاشته می‌شود خسارت دیگری در پی نداشت.

براساس این گزارش، یکی از خانه‌های کوی شهید صباغان بندر امام (ره) بر اثر بی‌احتیاطی هنگام نصب ایزوگام طعمه آتش شد و بر اثر آنچه که غیر از بی‌تدبیری مسئولان بندر امامی نمی‌توان نامی بر آن نهاد پنج خانه دیگر را نیز در کام آتش فرو برد.

بنا به اظهارات شاهدان عینی و ساکنان منازل در آتش سوخته، با آغاز این سانحه و هنگامی که دامنه آتش بسیار محدود بود به آتش‌نشانی اطلاع داده شد اما پس از حضور ماشین آتش‌نشانی مشخص شد فاقد آب است.

جالب‌تر و تأسف‌بارتر آنکه ماشین آتش‌نشانی دوم نیز که به محل رسید خراب بود و هر دو ماشین تنها نظاره‌گر وسعت یافتن دامنه آتش‌سوزی و خاکستر شدن خانه‌های شهروندان محرومی بودند که اکنون بی‌سرپناه و محروم‌تر از گذشته همچنان در بی‌تدبیری مسئولان شهرشان می‌سوزند و می‌سازند.

هرچند این حادثه تأمل‌برانگیز تلفات جانی نداشت و غیر از به جا ماندن تلی از خاکستر، دو مصدوم و چندین خانوار بی‌سرپناه که ظاهراً کک مسئولان بندر امامی را هم نمی‌گزد هیچ تبعات دیگری نداشت و این بار ده‌ها نفر از مرگ حتمی نجات یافتند.

اما این نخستین بار نیست که شهروندان بندر امامی قربانی بی‌توجهی و بی‌تدبیری مسئولان خود می‌شوند چرا که چندی پیش نیز کودکی دو ساله در گودال بی‌حفاظی که توسط شهرداری در کوی شهید صباغان حفر شده بود افتاد و بر اثر خفگی جان سپرد.

حادثه‌ای که مسئول بندر امامی را پشت خط تلفن اخبار سیمای خوزستان آورد و وعده داد که ظرف یک هفته این گودال‌ها و مسیرهای عمیق و بی‌حفاظ فاضلاب را پوشانده اما با گذشت حدود دو ماه هنوز این وعده توخالی رخت تحقق به خود نپوشیده است.

و اما وظیفه من خبرنگار …

اگر من خبرنگار به جای سرودن تعریف و تمجیدهای فراوان و در بسیاری موارد غیر واقعی در نشریه زرد خود، اندکی وجدان خفته‌ام را جایگزین درآمدهای سرشار ناشی از ستایش‌نامه‌هایم می‌کردم هیچگاه جان و مال مردم محروم و بی‌بضاعت این خطه ستم‌کشیده هیچ انگاشته نمی‌شد و خانمان و فرزندان طفل معصوم مردم بلاسوز بی‌تدبیری و بی‌توجهی مسئولان این شهر نمی‌شد.

باشد که وجدان خفته من خبرنگار و مسئول خفته در خواب بیدار شود…

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • شَهروند شهرستان ماهشهر درست فرمودید این مسئولین غیرخوستانی دلشان بحال من وشما نسوخته و نخواهد سوخت ...!! دلیل از این روشنتر؟؟؟؟ فقط برای رسیدن راحتتر به مطامع دنیوی خود دست به تحریک عوام و مردم سربندر میزنند و چه بسا توانی که صرف ایجاد پلاکاردهای تحریک آمیز و پخش پیامکهای اغتشاش زا و دیگر تحرکات را صرف سازندگی شهرشان میکردند امروز شاهد یک سربندر نمونه میشدیم. کاش عزیزان سربندری وارد این بازیهای کثیف عده ای فرصت طلب دنیاپرست نمیشدند.
  • معشوری سلام. متن انتقادی خوبی بود. چه عجب یکی توی این خورنا دلش به حال مردم بندر امام سوخت ! دمت گرم آقای آلناصر عجرکم عندالله
  • ماهشهری جالب قضیه اینجاس که در این حادثه مجبور شدند از ماهشهر ماشین آتشنانی برای خاموش کردن آتش کمک بگیرند. واقعا باید به مسئولین پرادعای سربندر تبریک و خسته نباشید گفت.!!! درحالیکه مدیران این شهر هنوز اصول اولیه مدیریت یه شهر را بدرستی نمیدانند داعیه شهرستان شدن را میکنند!!!!!!!!!
  • نام(لازم)... متاسفانه همیشه این تهمت را به آتش نشانی میزنند .درحالیکه درحالیکه بحث آتش نشانی یک بحث تخصصی است وافراد بی اطلاع از این حرفه و دانش ساده ترین کار که همان اتهام نداشتن آب است را میکنند. یک خودروی آتش نشانی با ظرفیت 5هزارلیتر آب که اکثر ماشینهای شهری آتش نشانی اینگونه هستند دارای یک پمپ با آبدهی حداقل 4هزارلیتر دردقیقه است.وطبیعی است که در صحنه حریق در مدت زمان کمی آب آن خالی شود وبعلت نبود شبکه آب آتش نشانی استاندارد در خیابانها و معابر اینگونه ماشین ها باید به ایستگاه مرکز خود برگشته و آبگیری مجدد کند .در حالیکه در کشور های پیشرفته بعلت وجود شبکه های آب آتش نشانی در خیابانها (HYDRANT)از آب ماشین کمتر استفاده میشود.بنده نه کارمند شهرداری هستم و نه سربندری بلکه با توجه به تخصص و تحصیلاتم می خواستم از هم حرفه ای های خود دفاع کرده باشم .البته به هیچ وجه منکر بعضی از اهمالها نیستم ولی نباید آنرا به همه تسری داد.
  • آقاي نام لازم بايستي بعرض برسانم كه نياز به اضهار فضل حضرتعالي نميباشد بخصوص آنكه بخواهيد توجيه براي اينكار بياوريد كه اين خود عذر بدتر از گناه ميباشد....بسياري از شاهدان خالي بودن تانكر آتشنشاني را در محل آتشسوزي ديدند و وقتي دليل را از امدادگران آتشنشاني جوياشدند به آنها گفته شد كه بدليل شتسوي خيابانهاي شهر توسط تانكرهاي آتشنشاني بعد از پايان سيلاب، تانكرها آبگيري نشده اند....!!! پس آقايان به اصطلاح متخصص اول تانكرهايشان را 1رآب بفرمايند HYDANT پيشكش..!!!
  • نام(لازم)... کدام آدم عاقلی با ماشین بدون آب به محل آتش سوزی میرود.که بعدبخواهد برای نداشتن آب بهانه بیاورد.
  • شهروند ظاهرا آقایان با سواد که همه چیز را سیاه یا سفید میبینند و از نحوه املای کلمات آنها مشخص است جواب منطقی ندارند. به احتمال خیلی زیاد از کسانی هستند که با آمدن شهردار کنونی منافعشان از دست رفته است.
  • حامد با کمال تاسف در رابطه با این حادثه...ولی من نمی دونم چرا بعضی از این ماهشهری همیشه یه جوری حرف میزنن انگاری ماهشهر از نظر امکانات شیکاگو.. بابا به ماهشهر نگاه بندازین خدا وکیلی شما تو ماهشهر امکانات دارین بابا اینو بعفمین اگر شما مرکز شهرستان شدین بخاطر دهاتهای اطرافتونه.. جو نگیرتون ماهشهر از دهات هم امکاناتش کمتره..اتش نشانی تون کجا بود شما..یه ماشین فکستنی فرستادید ابم نداشته..
  • محسن آخه مگه میشه ماشین آتش نشانی آب نداشته باشه...بله خب وقتی کانکس های چوبی اون هم از نوع فرسوده اش شروع به آتش سوزی می کنه مسلما قبل از رسیدن ماشین آتش نشانی پودر میشن میرن هوا دیگه...خب آتش نشانی چیو باید خاموش کنه هان...درسته امکاناتمون کمه ولی آخه با عقل جور در میاد که بگیم ماشین آتش نشانی آب داشته ...تازه من به عنوان یک شهروند سربندری هیچ وقت ندیدمم که با ماشین های آتش خاموش کن و عملیاتی خیابون بشورن و بله میشورن اما با تانکر این کارو می کنن ...میدونین مشکل ما چیه همیشه دوست داریم به همه چی ایراد بگیریم