زنگنه وزیر نفت گفت:

موافقت وزارت نفت با تجمیع پتروشیمی‌های فعال

خورنا|باقر گل فر:وزیر نفت با بیان اینکه پتروشیمی نقش بسیار زیادی در بخش ارزی کشور دارد، اظهار کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی و وزارت نفت برای ایجاد تعادل در بازار ارز نقش مهمی ایفا کرده‌اند. در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی نیز بسیار جای کار وجود دارد و باید بیشتر فعالیت شود.

وزیر نفت تاکید کرد: موافق تجمیع پتروشیمی‌های فعال با هم اما نه در قالب شرکت ملی صنایع پتروشیمی (NPC) هستم.

بیژن زنگنه عصر دیروز در جمع مدیران ارشد شرکت صنایع پتروشیمی تاکید کرد: باید به فکر تخصیص منابع مورد نیاز برای واحدهای پتروشیمی بود. تامین منابع مالی در کشور کار سختی نیست اما باید برنامه‌ریزی درستی برای دستیابی به تولید واقعی و سوددهی واحد انجام شود.

زنگنهافزود:در دوره‌ای واحدهای زیادی برای تولید اوره و متانول ساخته شدند که این خود سبب پایین آوردن قیمت‌ها می ‌شود و همه ضرر می‌بینند.

وزیر نفت، زمینه‌سازی برای تجهیز مالی برای توسعه پتروشیمی‌ها را مهم‌ترین وظیفه شرکت ملی صنایع پتروشیمی بیان کرد و افزود: این شرکت گرچه نقش قانونی رگولاتوری در پتروشیمی‌های خصوصی ندارد اما نقش ریش سفیدی دارد و به حل مسائل و مشکلات آنها و ارتباط‌شان با وزارت نفت کمک می‌کند.

وی بر ضرورت تلاش برای تشکیل مجموعه پتروشیمی مقتدر در کشور نیز تاکید کرد و گفت: ‌اکنون ارزش محصولات پتروشیمی تولیدی حدود ۲۰ میلیارد دلار است که این رقم می‌تواند به بیش از ۴۰ میلیارد دلار برسد.

وزیر نفت با بیان اینکه پتروشیمی نقش بسیار زیادی در بخش ارزی کشور دارد، اظهار کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی و وزارت نفت برای ایجاد تعادل در بازار ارز نقش مهمی ایفا کرده‌اند. در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی نیز بسیار جای کار وجود دارد و باید بیشتر فعالیت شود.

وی با ابراز امیدواری نسبت به وقوع جهشی اساسی در صنعت پتروشیمی تا پایان دولت دوازدهم گفت: شرکت‌های خصوصی فعالیت خود را دارند اما برای بهتر شدن کار می‌توان با برنامه‌ریزی درست به پیشرفت هرچه بیشتر این صنعت کمک کرد.

وزیر نفت، وضعیت خوراک در کشور را بسیار مطلوب خواند و افزود: سال آینده باید اتان را برای مصرف وارد خط سراسری کرد زیرا اتان اضافی خواهیم داشت.

زنگنه به ان.‌جی.‌ال های(کارخانه‌های گاز و گاز مایع) ۳۱۰۰، ۳۲۰۰ و خارک اشاره و اظهار کرد: از این واحدها خوراک فراوان ان‌.جی.‌ال به دست خواهد آمد که برای صنعت بسیار ارزشمند خواهند بود.

مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز گفت: این شرکت برای تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی، توسعه آن و ایجاد ارزش افزوده پایدار باید در نقش راهبردی خود قرار گیرد.

بهزاد محمدی با بیان اینکه می‌توان نقاط مشترک بسیاری برای توسعه صنعت پتروشیمی مدیریت و طراحی کرد، افزود: باید از تنوع محصولات در صنعت پتروشیمی در کنار خوراک فراوانی که در کشور وجود دارد، بهره بیشتری برد.

وی همچنین بر توسعه هرچه بیشتر صنعت پتروشیمی در بخش پایین دستی تاکید کرد.

مدیرعامل پیشین شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز به قابلیت استفاده از منابع مالی سرگردان مردم برای توسعه صنعت پتروشیمی به نام بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: بخش اعظم سهام ساخت واحد تولیدی را می‌توان از سرمایه‌گذاران و بخش کمتر آن را از مردم تامین کرد.

رضا نوروززاده به نقش شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به عنوان یک بازوی مهندسی در کنار شرکت ملی صنایع پتروشیمی اشاره کرد و افزود: عملیاتی کردن تحقیقات این واحد بسیار حائز اهمیت است که با بخش خصوصی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان یک تضمین کننده همکاری سه‌جانبه بسیار خوبی دارند.

معاون پیشین وزیر نفت ادامه داد: در یک‌سال گذشته قرارداد تولید ۶ نوع کاتالیست با بخش خصوصی انجام شده و امید است در سه ماه آینده نیز ۶ نوع کاتالیست و یا آغازکننده و بهبود دهنده فرآیند به نتیجه قرارداد برسد.

نوروززاده با بیان این‌که در دوران تحریم، قابلیت‌هاست که ما را به پای میز مذاکره می‌رساند، گفت: با وجود نیروی انسانی گران‌سنگ در صنعت پتروشیمی، می‌توانیم حداکثر بهره را در زمینه تبیین دانش فنی داشته باشیم./نفت ما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.