تاملی بر خبر تنش کارگری در پتروشیمی مسجدسلیمان

میثاق حاجتی | خورنا: “جنجال در پتروشیمی مسجدسلیمان”، ” تعطیلی پتروشیمی مسجدسلیمان به دلیل درگیری کارگران ایرانی و چینی” ، “دعوای کارگر ایرانی با سرکارگر چینی” و… سرخط خبرهایی است که این روزها با جستجوی نام “پتروشیمی مسجد سلیمان” در فضای مجازی پر بازدید گردیده است و اما چند نکته:

❇ مسجد سلیمان شهری است با دو دوره فراز تاریخی، دوران تمدن ساز باستان با نام های شکوهمند :آساک،سیماش و پارسوماش و دوران حیات اقتصادی،سیاسی و اجتماعی مقارن با اکتشاف نفت با نام سرمسجد ، مسجد سلیمان و صد البته برند جهانی و درخشان MIS

❇مسجد سلیمان ، شرکت شهری است که بیش از ۱۱۰ سال میزبان ملیت ها و اقوام ایرانی گوناگون با فرهنگ و ادیان متنوع بوده است و آنچه پس از گذشت سالیان از این هم زیستی در خاطر باقی مانده است زندگی مسالمت آمیز همراه با احترام دو سویه به فرهنگ،رسوم و باورها می باشد.

یادمانه های خاطره انگیز ،دل نوشته ها و ابراز دلتنگی برای مسجدسلیمان از سوی کسانی که حتی برهه ای کوتاه در این شهر سکونت داشته اند گواه روشنی برمیهمان نوازی و بزرگ منشی مردمان مهربان این دیار می باشد.

هنوز فراموش نکرده ایم در رخداد غم انگیز ناپدید شدن یک کارگر چینی در حوالی مسجدسلیمان یک ” هی جار” و “هیاری” مردمی و سازمانی ، جهت یافتن یک انسان سر داده شد که این میزان همدردی و نوع دوستی موجب شگفتی و سپاسگزاری مسئولین چینی گردید.

❇ به دلیل تنوع ملیت ها و اقوام شاغل در پروژه های بزرگ صنعتی و وجود تفاوت های فرهنگی و همچنین دشواری های زندگی کارگاهی ، بروز اختلاف نظر، تنش و درگیری بین کارکنان مسبوق به سابقه می باشد لکن بی احترامی به کارگر ایرانی به هر دلیلی که رخ داده باشد به هیچ وجه مورد پذیرش نبوده و علاوه بر اینکه خارج از اصول حرفه ای و اخلاقی و حسن همجواری است قابل رسیدگی در مراجع قانونی میباشد که دراین خصوص انتظار می رود مسئولین مربوطه روند اقدامات قانونی صورت گرفته را جهت پیش گیری از تکرار این حوادث تلخ وآگاهی افکار عمومی گزارش نمایند.

✅نیک میدانیم حفظ غرور ملی ، هویت و استقلال میهنی و قومی بر هر مصلحت سنجی ارجح است.✅

❇ بروز واکنش هیجانی و خودسرانه در قبال این گونه مسایل اگر چه به زعم برخی نشان دهنده احساسات پاک و اتحاد قومیتی در پشتیبانی از حق یک کارگر همتبار میباشد لکن به دلیل نادیده انگاشتن قانون قابل دفاع نمیباشد. یادمان باشد خطای یک فرد در یک مجموعه بزرگ نبایستی منجر به چشم پوشی از خدمات و تلاش حرفه ای ومتعهدانه شرکای چشم بادامی گردد .

تلاش این دوستان چینی همپای کارگران، کارشناسان ومدیران سرآمد ایرانی جهت به ثمر نشستن این پروژه عظیم در این شرایط اقتصادی شایسته دست مریزاد می باشد.

❇ دلسوزان واقعی مسجد سلیمان که سالها را با نوستالژی” شهر اولین ها “سرکرده اند اکنون امیدوارانه تر از همیشه چشم به تحول صنعتی عظیمی که به همت فرزندان وفادار این شهر در حال وقوع است دوخته اند.

مِگاپروژه های پتروشیمی و پتروپالایش و سایر صنایع پایین دستی و جانبی که به تدریج در حال اجرا میباشد همان نوشدارویی است که جانی دوباره بر پیکر زخمی این شهر و منطقه بختیاری خواهد بخشید.

با توجه به زیر ساخت های در حال احداث و وجود مزیت های نسبی منطقه، بدون شک وجود یک فضای امن و آرام موجب کاهش ریسک سرمایه گذاری و ترغیب سرمایه گذاران برای حضور فعال تر در این پروژه ها می گردد.

❇همگان آگاه باشیم که عده ای که هیچ گاه خیر خواه این شهر نبوده اند با فضاسازی رسانه ای در حال کوبیدن دوباره برطبل بختیاری هراسی و مسجد سلیمانی هراسی هستند تا به خیال خود بتوانند روند پیشرفت دوباره این شهر را متوقف سازند. به هوش باشیم و ناخواسته در زمین آنها بازی نکنیم.
💠به امید مسجدسلیمانی آباد

✒امیر طهماسبی(سرقلی)،کارشناس ارشد مدیریت

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • درود فراوان بر جناب امیر طهماسبى عزیز و دست شما درد نکند از برسى و تهیه گزارش خوبتان.
    ما مردم مسجدسلیمان باید مثل چینى ها کار و پیشرفت کنیم تا بتوانیم هم از بن بست بدر آییم و با سرعت بیشترى پیشرفت کنیم تا بخشى از گذشته را هم جبران کنیم. راحل آن هم هم پروژه و کار است و نباید اجازه دهیم که جلو پروژه ها گرفته شود. چون هر روز خوابیدن پروژه ها، ضرر آن به مردم و شهرمان میرسد. بخصوص اینکه بىکارى در شهرما ۶٠ درصد و در کشور ۴٠ درصد میباشد.