تردد مسافری در بندر خرمشهر ۴۱ درصد رشد داشته است

خورنا- محمد محسنی امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به‌منظور رونق صنعت گردشگری دریایی در بندر خرمشهر مجوز آموزش ۴۰ لیدر دانشگاه پیام نور خرمشهر اخذ شد.

وی ایجاد زیرساخت گردشگری را اصلی‌ترین مؤلفه این صنعت دانست و گفت: احداث ۴ پست اسکله گردشگری در کارون و یک پست اسکله در مینوشهر تا پایان امسال در دستور کار ما قرار دارد. به‌زودی نخستین دوره آموزش دریانوردی با همکاری موسسه رده‌بندی ایرانیان و منطقه آزاد اروند برای دریانوردان عراقی برگزار می‌شود.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی خرمشهر با اشاره به پیگیری راه‌اندازی مرکز آموزش دریانوردان ویژه دریانوردان عراقی و کویتی با همکاری سازمان منطقه آزاد اروند عنوان کرد: بندر خرمشهر یکی از بنادر کانتینری کشور در خلیج‌فارس بوده و به دلیل هم‌جواری با کشور عراق، یک منطقه استراتژیک ازنظر تجاری و سیاسی محسوب می‌شود. این بندر با قرار گرفتن در محدوده منطقه آزاد تجاری اروند و نزدیکی به پالایشگاه آبادان و صنایع فولاد خوزستان فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری فراهم کرده است.

محسنی با اشاره به افزایش صادرات از بندر خرمشهر، بیان کرد: عمده این محصولات مواد اولیه مصالح ساختمانی، مواد معدنی، آهن‌آلات، سنگ و سرامیک است.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی خرمشهر افزود: صادرات این محصولات که پایه صنعت ساختمان‌سازی و راه‌سازی هستند مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است. تردد مسافری در سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل رشد ۴۱ درصدی داشته است و به ۱۷ هزار و ۲۱۷ مسافر رسیده است.

محسنی بابیان اینکه سامانه مکانیزه بارگیری مواد فله و مواد معدنی برای اولین بار در بندر خرمشهر احداث‌شده است، افزود: این سامانه بااعتبار ۸۰۰ میلیارد ریال مجهز به دستگاه شیپ لودر است که در راستای کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی و توجه به‌سلامت شهروندان خرمشهری احداث‌شده است. تردد شناورها در سال جاری ۳۵۶ فروند بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۷۰ درصد ازلحاظ جمعیت و تعداد گردشگر دریایی رشد داشته است.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی خرمشهر گفت: احداث پایانه اختصاصی کانتینری بندر خرمشهر که به علت مشکلات حقوقی و اختلاف با سرمایه‌گذاران متوقف‌شده بود بااعتباری بالغ‌بر یک هزار میلیارد ریال با ظرفیت ۳۵۰ هزار TEU به پیشرفت ۷۰ درصدی رسیده است. درحالی‌که تا آبان سال ۹۶ پیشرفت فیزیکی پایانه کانتینری بندر خرمشهر ۹ درصد بود و ادامه روند آن با مشکل مواجه شد این طرح هم‌اینک به پیشرفت ۷۰ درصدی رسیده است و تا پایان بهمن‌ماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

محسنی احداث چهار پست اسکله به طول۶۰۰ متر و بااعتبار ۲۰۰ میلیارد ریال را از دیگر پروژه‌های در دست اجرا در بندر خرمشهر خواند و گفت: روند پیشرفت فیزیکی این پروژه که در آبان ماه سال گذشته ۲۸ درصد بوده اکنون به ۶۲ درصد رسیده است.

وی اظهار داشت: طرح احداث پس‌کرانه ۲ تا ۷ بندر خرمشهر نیز که اعتبار آن ۹۶ میلیارد تومان در نظر گرفته شد پیشرفت فیزیکی ۸۷ درصدی داشته است. کارایی و خدمات فراوان در مدت یک سال حضور من در خرمشهر دال بر این مطلب است و ما ادعا داریم که در تحول زندگی اقتصادی مردم پیشرو بودیم.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی خرمشهر گفت: اجرای پروژه‌های مختلف و رشد محسوس آن‌ها ازجمله ساخت اسکله‌های گردشگری، پایانه اختصاصی کانتینری، افزایش آمار صادرات به کشورهای حوزه خلیج‌فارس، انجام خدمات اجتماعی در حوزه‌های مختلف و طرح‌های مختلف دیگر ازجمله اقدامات بندر در یک سال گذشته بود. برخلاف اظهارنظرهای اخیر، گزارشات و عملکردهای ما معتبر، واقعی و مستدل است و به دیگران توصیه می‌کنیم که با دقت مطالب خود را ایراد کنند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.