احداث کریدور و خطوط انتقال روغن خوراکی در مجتمع بندری امام خمینی(ره)

خورنا|باقر گل فر:کریدور و خطوط انتقال روغن خوراکی با هدف افزایش ظرفیت پذیرش و تخلیه کشتی های حامل روغن خوراکی با مشارکت بخش خصوصی در مجتمع بندری امام خمینی(ره) احداث و توسعه گردید.

بنابه گزارش خبرنگار خورنا به نقل از روابط عمومی، معاون مهندسی و عمران اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با اشاره به رویکرد سازمان بنادر و دریانوردی در توسعه ظرفیت بنادر با استفاده از منابع غیردولتی و مشارکت بخش خصوصی در توسعه روساخت های بندری بیان داشت: این پروژه که شامل مسیر ۴خط لوله به طول ۹۰۰ متر است، طی مدت شش ماه اجرایی می گردد.

عبدالرحیم شولکی در تبیین ویژگی های این پروژه ی مهم عمرانی تصریح کرد: پروژه ی مذکور با ظرفیت اسمی ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن  و با ارزش ۶۰ میلیارد ریال در صورت بهره برداری، ۱۳۵ نفر فرصت شغلی جدید فراهم می کند.

وی همچنین افزود: شرکت های توسعه تجارت انصار، روغن کشی خرمشهر و کشت و صنعت گلبرگ بهاران با مشارکت در مراحل ساخت و بهره برداری ده ساله این پروژه ی مهم، تعداد ۳۲ مخزن نگهداری روغن خوراکی جمعا به ظرفیت ۸۳ هزار تن به ظرفیت این مجتمع بندری می افزایند.

معاون مهندسی و عمران این اداره کل در تشریح مزایای بهره گیری از کریدور و خطوط انتقال روغن خوراکی خاطر نشان ساخت: در گذشته به دلیل اشتراک در خط بهره برداری امکان پهلودهی و تخلیه همزمان دو فروند کشتی میسر نبود که این موضوع موجب وقفه در تخلیه  محموله شرکت های دیگر و افزایش مدت انتظار کشتی در اسکله  و در نتیجه تحمیل هزینه های جانبی از جمله پرداخت جریمه دیرکرد و هزینه های ارزی می گردید و با بهره برداری از این کریدور و خطوط لوله انتقال، سرعت تخلیه این کالای اساسی دو برابر افزایش یافته است.

شولکی گفت: همچنین توسعه و بهینه سازی ساختمان انتقال و توزیع روغن خوراکی به مساحت ۱۵۰ متر مربع مشتمل بر ۳۵عدد شیر ۱۲ اینچی و ۱۰ اینچی را از بخش هایی برشمرد که در این پروژه انجام شده است.

یادآور می شود مجتمع بندری امام خمینی(ره) به لحاظ مزیت کوتاهی مسافت با مراکز بزرگ جمعیتی و صنعتی کشور و دسترسی به راه های مواصلاتی ریلی و جاده ای، بندر کانونی تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی از جمله روغن خوراکی به شمار می رود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.