کانال‎ها و آب‎راه‎های تأمین آب آسیاب‎های شوشتر مرمت می‎شود

مدیر پایگاه میراث جهانی شوشتر گفت: پس از تخصیص اعتبار در حوزه اجرایی و در قالب اعتبارات پیمانی، قرارداد مرمت کانال‎های تأمین آب آسیاب‎های شوشتر امضا خواهد شد.

_خورنا- به گزارش روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، بیژن حیدری‎زاده با اعلام این خبر افزود: قرارداد پیمان این کانال‎ها با اعتبارات ملی پایگاه سازه‎های آبی منعقد شده است.

او ادامه داد: در روزهای آینده پیمانکار مربوط به پایگاه موزه‎های آبی شوشتر معرفی و پس از آن فاز اجرایی مرمت و حفاظت آب‎راه‎های مذکور آغاز خواهد شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی شوشتر یادآور شد: با اعتبارات تعیین‎شده، بخشی از این آب‎راه‎ها براساس اولویت و اضطرار مرمت و مابقی آن‎ها پس از تخصیص اعتبار لازم مرمت خواهند شد.

لازم به ذکر است که مجموعه آبشارها و آسیاب‎های آبی شوشتر بخشی از نظام آبی تاریخی شوشتر هستند. این مجموعه به همراه پانزده اثر دیگر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (۵ تیرماه ۱۳۸۸) در شهر سویل اسپانیا با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر بصورت یکجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسیده‌اند.

این مجموعه باستانی در کنار پل بند گرگر و در مسیر رودخانه دست کند گرگر ساخته شده است و در آن تعداد قابل توجهی آسیاب آبی وجود دارد که نمونه کامل و بزرگی از به کارگیری نیروی آب برای چرخاندن آسیاب‌ها را می‌توان در آن مشاهده نمود.

مجموعه آسیاب‎ها و آبشارهای شوشتر از بی‌مانندترین نمونه‌هایی است که جهت استفاده بهینه از آب در ادوار کهن مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

این محوطه، مجموعه‌ای از سدها، تونل‌ها، کانال‌های فرعی و آسیاب‌های آبی است که بصورت یک مجموعه صنعتی ـ اقتصادی بوده و جزئی از مجموعه بزرگ سازه‌های آبی شوشتر می‌باشد که در کتب تاریخی به کرات به آن اشاره شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.