حاجی بابایی به خاطر تصادف اتوبوس دختران استیضاح نمی شود

خورنا: علیرضا خسروی امروز درباره بازخورد سانحه اخیر یکی از اردوهای دانش‏آموزی در خانه ملت، ضمن تسلیت جان باختن ۲۶ نفر از دانش‏آموزان، معلمان و بسیجیان زائر سرزمین‏های نور اظهار داشت: بحث استیضاح وزیر آموزش و پرورش که از سوی شماری از نمایندگان مجلس ممکن است بخواهد پیگیری شود، خیلی لازم نیست.

وی تصریح کرد: در این بخش به این دلیل که مسئولیت‏ها بین آموزش و پرورش و مسئولان اردویی در این اعزام‏ها تقسیم می‏شود، ضرورتی به استیضاح وزیر آموزش و پرورش وجود ندارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: آنچه بین نمایندگان مجلس نیز وجود داشت، مبتنی بر استیضاح وزیر نبود.

خسروی بیان کرد: تصادفی که اخیراً رخ داد و سبب فوت شماری از دانش‏آموزان کشورمان شد، در کمیسیون عمران مجلس مورد بررسی قرار گرفت و یک‏سری مسائل در این حوزه بررسی شده است و امیدواریم در این بخش به راهکارهای جدیدی برسیم.

وی تصریح کرد: اردوهایی که به صورت دانش‏آموزی برگزار می‏شود، تقریباً در تمام کشورهای جهان مرسوم است و چنین اردوهایی در سبک‏های مختلف و با نتیجه‏گیری‏های متفاوتی همواره برگزار می‏شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این قبیل اردوها، تعدادی از دانش‏آموزان از خانواده‏ها جدا می‏شوند و فعالیت‏های گروهی را تمرین می‏کنند و در این اردوها، با بسیاری از مسائل و مهارت‏های زندگی آشنا می‏شوند.

خسروی گفت: بخشی از این اردوها، در مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس صورت می‏گیرد اما عمده اینها، کارهای گروهی است که با هدف ارتقای احساس مسئولیت و جدا شدن از خانواده‏ها برای نوجوانان برگزار می‏شود.

وی تصریح کرد: تعداد این دانش‏آموزان از دوره نخستی که اعزام دانش‏آموزان به این اردوها آغاز شده تا امروز که در نظر گرفته شده است این حجم به بیش از یک میلیون نفر برسد، حجم زیادی را شامل می‏شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به نظر می‏رسد با امکاناتی که موجود است، شاید اعزام این تعداد زائر به سرزمین‏های نور زیاد با شرایط تجهیزاتی همخوانی نداشته باشد و باید در این زمینه تجدید نظر شود.

خسروی بیان کرد: در همین راستا، پیشنهادی مطرح شد که دانش‏آموزان در بخشی از این مسیر با قطار جابه‏جا شوند چراکه به طور بدیهی امنیت قطار از وسایل حمل و نقل جاده‏ای بیشتر است و علاوه بر این می‏توان یک‏سری کارهای گروهی را بهتر انجام داد.

وی ادامه داد: باید دستورالعمل ویژه‏ای برای این حمل و نقل‏ها در نظر گرفته شود و همان‏طور که قبلاً در مسیرهای طولانی دو راننده فعالیت می‏کردند به خصوص در این نوع اردوها باید شرایط ویژه دیده شود تا چنین حوادثی را نداشته باشیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: آموزش و پرورش در اعزام دانش‏آموزان به این اردوها نقش نخست را دارد و وظیفه مستقیمی در این زمینه بر عهده خواهد داشت و کسی نمی‏تواند منکر نقش آموزش و پرورش در این اردوها شود.

خسروی اضافه کرد: این امر نشان‏دهنده این است که پیگیری این موارد باید به طور شاخص انجام شود و در مجموعه مجلس شورای اسلامی طرحی با توجه به پیشینه وقوع حوادث جاده‏ای در اردوهای دانش‏آموزی وجود دارد.

به گزارش فارس،وی یادآور شد: بر این اساس حوادث به صورت ویژه از لحظه‏ای که اتفاق افتاده است و کسانی که حافظ این مجموعه بوده‏اند و مسئولیت مستقیم داشته‏اند و آموزش و پرورش و مسئولان استانی و کشوری باید به طور ویژه دنبال شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در این پرونده‏ها، اشکالات کار باید بررسی شود و در مراحل بعدی اعزام، چنین مسائلی پیش نیاید.

خسروی بیان کرد: آموزش و پرورش خانواده وسیعی است و اگر بتوانیم اشکالات موجود را در این طیف به صورت ویژه بررسی کنیم، به طور یقین چنین حوادثی تکرار نخواهد شد.