خودزنی «مدعیان دینداری و ولایتمداری» در انتخاباتی که گذشت!/ نگاهی بر اردوگاه اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم در بندماهشهر

خورنا – دکتر ایمان سلیمانی، در یادداشتی که برای خورنا ارسال کرد، انتخابات مجلس دهم در بندرماهشهر و اردوگاه اصولگرایان را واکاوی کرد: یکی از امثال و حکم زبان فارسی، ماجرای دستمال وقیصریه است که باعنوان “برای یک دستمال قیصریه را به آتش نمی کشند” وجود دارد و ماجرای آن بدین شکل است که یک پسرک بی هنر وبی لیاقت ، براثر شانس و اقبال، در یک مغازه ی بزرگ به شغل پارچه فروشی، شاگردی ارباب را می نموده و چون به هوس ازدواج می افتد و دختری را نشانه می کند در یکی از روزها که صاحب مغازه حضور نداشت، دخترک نامزد شده، برای دیدار به مغازه عزیمت می نماید، تا جوان بی هنر را ملاقات کند. درحین دیدار از دستمالی خوشش می آید و اصرار می کند که با خودآنرا ببرد!؟ پسرک که اجازه ی چنین کاری را نداشت در دو راهی صداقت و عشق گرفتار می آید و پیرو دل می گردد و دستمال را تقدیم! ولی بعد از ساعتی بفکر می افتد که اگر ارباب پرسید چه جوابی بدهد!؟ بی فکری و بی لیاقتی پسر او را به به ترسیم نقشه ی شیطانی وا داشت و با خود گفت مغازه را به آتش می کشم تا ارباب متوجه نبود دستمال نگردد و در اجرای نقشه ی نابخردانه و جاهلانه ی خود یک گل آتش میان پارچه ها گذاشت و درب مغازه را بست و رفت تا اینکه آتش پارچه ها را فراگرفت و مغازه های همجوار و کل سرای بزرگ و قیصریه را نیز به آتش کشید!!

و اما بعد:

مشاهده ی نتیجه انتخابات و سیاه نمایی های وسیعی که در ایام انتخابات مجلس دهم در بندرماهشهر از قبل از انتخابات و همچنین در دور اول ؛ وهجمه ها وخیانت هایی که در دور دوم علیه سردار آقاجری شروع و تا پایان انتخابات نیز ادامه داشت و توسط برخی رسانه ها، مسولین و افراد و احزاب و… با بهانه های واهی “اختلاف بین عرب و عجم” و بحث سیاسی و حاشیه نشینی و بداخلاقی های عده ای منفعت طلب که در پی رسیدن به منافع شخصی و مدیرعاملی منطقه ویژه و…بودند و تمام سعی خود را در ایحاد اختلاف و درگیری بکار بستند که جا داشت و دارد که مسولین امنیتی با بررسی جریان انتخابات برخورد لازمه و قانونی را با این افراد انجام دهند.

همچنین عدم همراهی اصولگرایان سنتی و مدعیان پیروی از ولایت شهرستان بالاخص در دور دوم و اصرار عجیب آنها بر سهم خواهی گروهی و باندی و نیز برخی اقدامات نسنجیده و غیر مدبرانه عده ای با شعار عشایری گرایی، که بر اثر لجاجت و بغض و کینه ی شخصی بود و هم اکنون پس از گذشت حدود ۶ماه از انتخابات و شروع به کار نماینده ی جدید، همه ی این افراد هریک به انحاء مختلف از عملکرد خود پشیمان و نادم هستند ولی دیگر فایده ای ندارد و البته همین ندامت و پشیمانی است که ما را به واکاوی جریان انتخابات واداشت!

قصد واکاوی کلی انتخابات را در این مجال نداریم که مثنوی هفتاد من خواهد شد، هر چند از عدم انسجام تیم انتخاباتی آقاجری و خیانت و ندانم کاری برخی از اطرافیان هم به راحتی نمی توان گذر نمود ولی هیچیک از این اقدامات نمی تواند توجیه کننده ی عدم همراهی و تخریب سردار از جانب مدعیان دینداری و پیروی از ولایت که سالهاست خود را تافته ی جدا بافته در سطح شهر با مرکزیت برخی افراد مقیم در شهر و غیرمقیم می دانند و در دور اول کاندیدایی را در تقابل با آقاجری معرفی و آرایی را با همان ترفندهای تخریب و…کسب کردند ولی در دور دوم و با وجود نداشتن دلیل و بهانه، قاطعانه با منیت و خودخواهی بر طبل جدایی و اختلاف کوبیدند و حاضر به حمایت از سردار و لیست اصولگرایان در انتخاباتی دوقطبی در مقابل کاندیدای لیست امید نگردیدند و با همصدا شدن با سایر عوامل غیرهمسو با انقلاب، چنین موجباتی را فراهم و چنین نتیجه ای را رقم زدند که صد البته مردم این عدم همراهی آگاهانه ی آنها و پشت پا زدن به منافع شهر را هیچگاه به بوته فراموشی نخواهند سپرد و در انتظار پاسخ دادن به سردمداران مدعی پیروی از ولایت برای این عدم همراهی وعدم حمایت وتخریب وکارشکنی هستند!

اینها باید بگویند، اگر پیرو راستین و واقعی ولایت و رهبری هستند مگر در انتخابات ولایت مدارتر از سردار آقاجری وجود داشت؟ اگر مدعی حمایت از پاکی وصداقت ومستقل و وام دار نبودن و…هستند، چه کسی بهتر از سردار بود؟ هر چند سردار هم در کارنامه ی عملکرد خود دارای امتیازات مثبت و منفی است ولی آیا بایستی برای منافع شخصی وباندی اینگونه رفتار کرد؟

بندرماهشهر منطقه ای حساس و ثروتمند و دارای جایگاه ویژه ای است که متاسفانه منازعات جناحی و قومی و… که عموما برای ثروت و قدرت است، همواره وجود داشته، ولی نباید این موضوعات عده ای را به نقش آن جوان بی هنر و بی لیاقت فرو ببرد که برای جلب منافع خودشان حاضر شوند همه ی منافع و امتیارات مفید به حال عامه را نادیده بگیرند و شهر را به آنش کینه و حسادت خود بسوزانند!

قطعا هر نماینده ای نقاط قوت و ضعف دارد ولی این نوع رفتار از مدعیان پیرو ولایت که اعمال و اقوال آنها با عملکردشان همخوانی ندارد و در منافع عامه هیچ حضوری ندارند و خود را تافته ی جدا بافته دانسته و دچار خودبرتربینی کاذب هستند و مدعی هستند با تکاندن لباس و حرکات دست و پا قادر به پیروز کردن کاندید مورد نظر خود هستند، با معیارهای ولایت مداری در سطح کلان همخوانی وتجانس ندارد!

برخورد این مدعیان دروغین ولایت، در انتخابات گذشته و نحوه ی مواجهه با سردار، بالاخص در دور دوم، نشان دهنده ی عدم شناخت و بی انصافی و بی تدبیری و بی عدالتی آنهاست که علیرغم ادعای خواص بودن، قادر به تشخیص درست و ترجیح منافع عامه و شهر بر منافع شخصی نبودند و در واقع آنها منتقد نبودند بلکه در پی انتقام گیری بودند.

چنین رفتاری از سوی افرادی که خود را مدعی علاقه به نظام و پیروی محض از ولایت و طرفدار کشور و نظام می دانند امری غیر طبیعی و غیرقابل پذیرش است و این حجم از تخریب ها و سیاه نمایی ها و تلاش برای ضعیف و ناتوان جلوه دادن نماینده ی قبلی بیشتر به تخریب های معاندین نظام و سیلی خوردگان از انقلاب شبیه بود تا مدعیان پیروی از ولایت و دینداری!

دست اندرکاران چنین تبلیغات و اقداماتی آیا به زیان های بی حد و حصری که به جوانان با غیرت و مردم متعصب و غیرتمند شهر وارد ساخته اند، فکر کرده اند؟!

این سیاه نمایی ها و عدم همراهی که برای انتقام گیری بود و نه بخاطر رضای خدا برخلاف تصور آنها نه تنها باعث خارج کردن خدمات سردار از ذهن و اندیشه ی مردم حق طلب و منصف نشد بلکه موجبات محبوبیت و مظلومیت بیشتر را فراهم ساخت و مردم با لحاظ کردن این اقدامات در دوره های بعدی به شعارهای آنها اعتماد نکرده و با آنها همراه نخواهند شد و دست آنها برای مردم رو شده است. ترکش این انتخابات، اول به نظام و بعد به شهر بیشترین لطمه ها را وارد کرد!

این مدعیانی بایستی برای چنین رویکرد و عملکردی پاسخگوی افکار عمومی باشند و بصورت صادقانه به این پرسش پاسخ گویند که چرا در انتخابات بالاخص دور دوم و دو قطبی شدن انتخابات و درمواجهه با لیست امید، به لیست اصولگرایان رای ندادند و حاضر به حمایت نشدند؟

این نوع عملکرد و اقدامات شما تداعی کننده بسیاری از حوادث مشابه از صدر اسلام تا همین زمان و حتی وقایع مختلف ناصواب و درد آور در دوران انقلاب اسلامی است و مردم درانتظار اعلام برائت شما از این اقدام هستند!

زمان پاسخگویی صادقانه با توجه به نزدیک شدن به انتخابات شوراها فرا رسیده و با فرافکنی و سکوت این وجهه، قابل بازسازی نیست، زیرا اعتماد مردم خدشه دار شده و جا دارد ضمن پاسخگویی و اذعان و اعتراف به اشتباه سعی در جبران کنند تا شاید ان شالله خداوند رحمان و مردم نجیب از تقصیرات شما گذشت نمایند!

ایمان سلیمانی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • احسنت..چه زود سفارش رهبر کبیرانقلاب امام خمینی ره زیر پا گذاشته شد..!! آنجا که در وصیت نامه فرموده اند نگذا ید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد..!!
  ؛

 • با سلام
  انتخابات در سراسر کشور جدای از مسائل قومیتی و نژادی در دوره قبل انتخاب تفکر جدید بود و باید عرض شود در شهری به گستردگی ماهشهر گره زدن انتخابات به مسائل نژادی جوابگو نخواهد بود.
  در ضمن مردم با هیچ کسی پیوند اخوت نبسته اند و هر کسی بتواند در عمل شایستگی های خود را برای تصدی پست نمایندگی نشان دهد مورد وثوق قرار خواهد گرفت.
  سردار آغاجری فردی مومن و ولایی بوده و هستند ولی متاسفانه وظایف نمایندگی خویش را به مسائل سیاسی جناحی خاص گره زده و در طول دوره به جای اهتمام به مسائل اصلی منطقه بیشترین همت خود را به پشتیبانی از سیاست‌های جناحی خاص معطوف کردند.

 • با سلام
  انتخابات در سراسر کشور جدای از مسائل قومیتی و نژادی در دوره قبل انتخاب تفکر جدید بود و باید عرض شود در شهری به گستردگی ماهشهر گره زدن انتخابات به مسائل نژادی جوابگو نخواهد بود.
  در ضمن مردم با هیچ کسی پیوند اخوت نبسته اند و هر کسی بتواند در عمل شایستگی های خود را برای تصدی پست نمایندگی نشان دهد مورد وثوق قرار خواهد گرفت.
  سردار آغاجری فردی مومن و ولایی بوده و هستند ولی متاسفانه وظایف نمایندگی خویش را به مسائل سیاسی جناحی خاص گره زده و در طول دوره به جای اهتمام به مسائل اصلی منطقه بیشترین همت خود را به پشتیبانی از سیاست‌های جناحی خاص معطوف کردند.

  • هر نماینده ای گرایش به مسائل سیاسی وجناحی خاصی هست ، هیچ نماینده ای از لحاظ سیاسی بامردم حوزه یک نظر نیست