عزل رئیس تعمیرات پتروشیمی بوعلی، «فریب افکار عمومی» است!/ مدیرعامل صنایع پتروشیمی و مدیرعامل هلدینگ استعفا دهند

خورنا – علی چاروسائی(مدیرمسئول): سرانجام پس از سه روز آتش سوزی و خسارت مالی زیاد به کشور شعله های آتش در پتروشیمی بوعلی همزمان با اتمام سوخت مخزن ۲۰۰۱c  خاموش شد. خوشبختانه این حادثه خسارت جانی نداشت و ۳۳ نفر مصدوم شدند.

بعد از خاموش شدن این آتش اولین قربانی این حادثه رییس تعمیرات پتروشیمی بوعلی بود که از این سمت برکنار شد. رییس تعمیرات این پتروشیمی ظاهرا به طور مستقیم توسط عادل نژاد سلیم، مدیرعامل هنلدیگ پتروشیمی خلیج فارس عزل شده است! درست مثل اینکه رئیس جمهور، یکی از کارکنان زیر دست وزیر را به علت تخلف یا بروز مشکل در وزارت خانه، عزل کند! هرچند این اقدام از نظر قانونی شاید مشکلی نداشته باشد اما از نظر شکلی و عرفی قطعا اقدام درستی نیست.

در حادثه پتروشمی ماهشهر، اگر نخواهیم بگوییم وزیر باید استعفا میداد، حداقل این بود خانم مرضیه شاهدایی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل صنایع پتروشیمی کشور و همچنین آقای عادل نژاد سلیم مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس باید استعفا میدادند. اما با عزل یک کارمند در پتروشیمی بوعلی سینا، سر و ته آن را هم اورند.

مرضیه شاهدایی که معلوم نیست پیش از تقبل این معاونت مهم و استراتژیک و البته خطیر در چه جایگاه هایی مسئولیت داشته اند و چه تجربیاتی داشته است و شیخ الوزرا بیژن زنگنه بر چه اساسی وی را به عنوان مدیرعامل صنایع پتروشیمی کشور منصوب کرده است، با ۴۰ ساعت تاخیر به ماهشهر آمد تا در نهایت بگوید: امکانات اطفا حریق در منطقه ویژه پتروشیمی باید افزایش یاید! از کرامات شیخ ما این است، شیره را خورد و گفت شیرین است!

البته حضور مرضیه شاهدایی در منطقه، چندان هم فایده ای نداشت، زیرا وی هیچ تجربه عملیاتی و اجرایی نه تنها در حوزه بحران بلکه حتی در حوزه صنعت پتروشیمی ندارد و پیش از این تنها چند ماهی به عنوان مدیر طرح های پتروشیمی فعال بوده است که یک اداره نه چندان مهم در شرکت ملی صنایع پتروشیمی محسوب میشود، از این جهت که عمده فعالیت های پتروشیمیایی در کشور به بخش خصوصی سپرده شده و شرکت ملی صنایع پتروشیمی مستقلا هیچ طرحی ندارد که ایشان بخواهد مدیر آن باشد!

البته نباید نقش پررنگ فاطمه تندگویان (خواهر وزیر سابق نفت ایران در دولت رجایی) و مشاور وزیر نفت در امور بانوان را هم در انتصاب وی نادیده گرفت. انتصابی که ظاهرا بیشتر برای ژست «توجه به زنان» و «حضور زنان در رده های بالا» صورت گرفته است. این انتصاب در هر حال غلط بوده و خانم شاهدایی در این بحران ۳ روزه نشان دادند که توانایی مدیریت چنین جایگاهی را ندارند.

اما در ادامه، فرار روبه جلوی عادل نژاد سلیم مدیرعامل شرکت هلندیگ پتروشیمی خلیج فارس جالب بود بود که طرح «کرامت انسانی و سازمان» در زمان مدیریتش بر پتروشیمی بندر امام را دنبال میکرد و کتابی نیز با همین نام نوشت. حالا فهمیدیم که کرامت انسانی در سازمان های تحت مدیریت آقای نژاد سلیم در هنگام بحران، عزل یکی از کارمندان سازمان و گرفتن ژست مدیر قاطع است!

اگر بخواهیم از لزوم استعفای وی نیز بگذریم (هرچند که نمیگذریم)، آقای نژاد سلیم کمترین کاری که باید میکرند، عزل مدیرعامل پتروشیمی بوعلی سینا بود. همیشه بالاترین مقام سازمان باید پاسخگو باشد، بخصوص در بحران های عظیم و بزرگی همانند حادثه پتروشیمی بوعلی سینا! اگر قرار بر تعویض رئیس تعمیرات پتروشیمی بوعلی هم بود، اول باید مدیرعامل عزل میشد و مدیرعامل جدید، رئیس تعمیرات را عزل میکرد!

عزل رئیس تعمیرات پتروشیمی بوعلی در نگاه افکار عمومی انچنان تحقیر امیز بود که هرکس میشنید، پوزخندی میزد و میگفت: بدبخت!

زمانی که مردم ماهشهر و بندر امام خمینی پس از ۳ روز بحران و استرس و نگرانی، منتظر استعفای وزیر، معاون وزیر، مدیرعامل پتروشیمی هلدینگ و عزل مدیرعامل پتروشیمی بوعلی بودند، عزل رئیس تعمیرات پتروشیمی بوعلی، فریب افکار عمومی و تمسخر مردم است!

در حادثه ای که تمام کشور را درگیر کرد و پایان آن موجب صدور پیام خسته نباشید توسط مقام معظم رهبری و رئیس جمهور محترم شد، چسبیدن مدیران عالی پتروشیمی کشور به صندلی های خود و عدم برخورد با مسئولان عالی رتبه که به نحوی درگیر ماجرا بوده اند، جز توهین چیزی نیست و دل نگران مردم منطقه را آرام نمیکند.

در حادثه ای که در برخی از لحظات آن ممکن بود فاجعه ای جبران ناپذیر رخ دهد و هزاران میلیارد سرمایه مملکت و جان هزاران نفر در خطر بیافتد و همچنین آسیب های جبران ناپذیری به محیط زیست استان، کشور و حتی کشورهای همجوار وارد کرد، چگونه میشود ماجرا را به عزل رئیس تعمیرات ختم به خیر کرد؟!

پیشنهاد میشود کمیته ای در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی جهت بررسی دقیق این حادثه، نقش مدیران بلند پایه صنعت پتروشیمی درگیر در این ماجرا ( و نه کارگران و کارمندان مظلوم) و سایر عوامل و تخلفات احتمالی منجر به این حادثه عظیم تشکیل شود و هرچه سریعتر گزارشی تهیه و صدای مردم مظلوم خوزستان و بندرماهشهر را به گوش مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور برسانند تا با متخلفان و عاملان این حادثه، برخورد قاطع شود.

همچنین انتظار میرود، سازمان بازرسی کل کشور با ورود به پرونده حادثه پتروشیمی ماهشهر، جزییات عوامل این حادثه را به مردم معرفی کند و متخفان اصلی این حادثه عظیم را به مراجع قضایی معرفی کند، تا دل مردم مظلوم منطقه کمی آرام بگیرد و با سرمایه های ملی رفتار بهتری شود!

و در اخر اینکه برخی مدیران به بهانه خصوصی سازی و صرفه جویی (!) به شیوه دوران عصر حجر  از تجهیزات صنعتی کار میکشند و به فکر نوسازی تجهیزات و دستگاه های فرسوده نیستند تا مبادا ریالی از سودشان کم شود و نتیجه ان میشود چنین بحران هایی که هر از چند گاهی در صنایع پتروشیمی بندرماهشهر رخ میدهد.

این حادثه اول نبود و بعید به نظر میرسد با این مدیران و این شیوه مدیریت، حادثه اخر باشد!

علی چاروسائی

مدیرمسئول پایگاه خبری خورنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • خطاب به کارمند بوعلی که کامنت گذاشته در زیر
  کارمند دروغگو . تو مدیری هستی که دستت توی دست مدیر عامل هستش .
  چرا که :
  اولا : در حکم گفته از زحمات بهروز تشکر میشه و محرم زاده معرفی میشه بعنوان سرپرست تعمیرات . این یعنی بهروز برکنار شده است . ( حتی اگه تو دلت نخواد )
  دوم صاحب نسق مدیری است که برای تو مدیره نه کارخونه ای که یکساله ……
  سوم توی حکم نه گفته از سوی کسی بوده و نه گفته حسن و نه حسین . بیسواد بخوان بعد نظر بده
  توی حکم نوشته شده جناب منوچهر محرم زاده بنا به توصیه رئیس محترم مجتمع شما بعنوان سرپرست تعمیرات منصوب میشوید . یعنی ، یعنی ؛ حالا که رئیس تعمیرات برکنار شده است ، رئیس مجتمع پیشنهاد داده اند که محرم زاده جای ایشان بنشینند .
  این بدان معنا نیست که یعنی رئیس مجتمع خواسته بهروز برکنار شود یعنی رئیس محتمع خواسته محرم زاده جای اون بشینه
  ای دستت بر آتش کاش میسوخت که دروغ ننویسی . مرد محترم درسته حکم باید از سوی مدیر عامل زده بشه ولی یعنی واقعا تو خود نمیدانی و دیگران را هم نادان فرض میکنی .
  اگر نزاد سلیم از مدیر عامل بخواهد که خود شما ( که از بهروز بالاتر هستید ) و دستی بر آتش دارید را بر کنار کند مکر مدیرعامل میتواند نه بگوید . تجاهل نکن . ای دست بر آتش
  بیعرضگی و بی تدبیری خود را هم بر گردن تجهیزات فرسوده نگذارید .
  خرابند یا فرسوده ؟ درستشون میکردین .
  برو بابا . دلت خوشه دروغ تا کی . مردم آگاهند . کمی سرتون رو از زیر برف در بیارین ببینین اطزاف چه خبره .

 • آقای چاروسائی چرا از بی تدبیری جدید خبر نمی دهید
  یعد از حادثه به دستور مدیرعامل و رئیس مجتمع ( که خبری از گندی که توسط او زده شده نیست ) دستور داده اند همه پرسنل بصورت ۱۲ ساعته سر کار باشند .
  این یعنی کارکنان عملا روزی چندین ساعت بیکار در مجتمع
  این یعنی زندگی خانوادگی کارکنان را به گند کشیدن
  این یعنی ساکنین اهواز روازانه ساعت ۱۰ شب برسند و تا شام و نماز سریع بخوابن و صبح ۵ صبح علی الطلوع برگردن
  این یعنی اختلال در نظم خانواده ها
  این یعنی تنبیه کارکنان
  این یعنی پاسخ گناه مدیران را کارمندان بدهند .
  این یعنی بهم ریختن سر و سامان در کارخانه و منزل
  مگر کارکنان اداری جارو کار هستن یا تعمیراتی ؟
  چرا روزی ۴ ساعت اضافه تر در کارخانه زندان باشند .
  اینا رو هم در اخبارتون بگین شاید نجات پیدا کنن این محرومان
  نمیگین اینا تقدیر خداوند و خشم خداوند بود از آنهمه ظلمی که در طی یکسال از مدیری که کوچکترین اهمیتی به نیروی انسانی نداده بود .
  مطمِئنا اگر ایشان ابقاء شوند و در کارخانه بمانند اوضاع بهتر از این نخواهد بود چون هیچ وجهه ی تشویق کننده ای نداشته و همش تخریب و آزار و اذیت و رنجاندن کارکنان

 • با سلام و خسته نباشید وتشکرازمطلبی که جز واقعیت نبود دوست عزیز نکته ای را ظاهرا فراموش کردید ذکر کنید و آن اینکه یک جریان مثبت از این اتفاق به وجود آمد که آن ؛ آمدن وزیر نفت عزیزمان و معاونین محترم ایشان به مرکز اصلی وزارتشان (خوزستان )آن هم در تیر ماه‌ میباشد که در تاریخ چندین ساله وزارت نفت در کشور اتفاق مهمی محسوب میگرددو بی سابقه است . حداقل میتوان این اتفاق را به فال نیک هم گرفت .

 • آفرین آقای چاروسایی

 • تحلیلی بر عزل رئیس تعمیرات
  ۱٫ کمتر کسی است که ندونه رئیس تعمیرات بوعلی سینا یکی از مهره های شاخص و قدر تعمیرات در منطقه ماهشهر هستند .
  ۲-رئیس تعمیرات در زمان حادثه در مجتمع نبوده اند و اجازه هیچ عملی را صادر ننموده و علیرغم تاکید بر اجتناب از انجام کار این کار بدستور رئیس محترم مجتمع انجام شده است
  ۳-همه پرسنل بوعلی میدانند که طی چند سال اخیر رئیس تعمیرات معزول دست راست و مشاور فکری و عملیاتی رئیس مجتمع بوده بطوریکه رئیس مجتمع بدون اجازه ایشان نه تنها کارهای تعمیراتی بلکه در کارهای مدیریتی هم کاری انجام نمیدهد .
  پس چگونه است که در چنین اوضاع بغرنج و حساسی توصیه های استادانه این پیر تعمیراتی را نادیده گرفته و مصرانه و سرخود دستور تعمیر پمپ را میدهند .
  تازه کمتر کسی هست که نداند رئیس محترم تعمیرات و آقای نژادسلیم مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس و همچنین دکتر صاحب نسق دوستان قدیمی بوده که رفت و آمد و معاشرات خانوادگی دارند .

 • آقا صنعت نفت دو نفر حتما درش سهام دارن و گریزی نیست
  ببژن زنگنه و نعمت زاده خلاص.مال خودشونه شما چی میگید اونا ارباب و شما رعیت.سبکش تغییر کرده قصه همون قصه قدیماست.هرکی قبول نداره با سر بره تو پارازالین

 • قصه اینه:لیلی و مجنون ،خسرو و شیرین، روما و ژولیت،بیژن و منیژه ،ببخشید بیژن و مرضیه !!!

  افتاد آها .گرفتی دیگه

 • نژاد سلیم ای وای از دست نژاد سلیم.بعدها خواهید فهمید به صنعت پتروشیمی با غارت و ناکار آمدی چه ها کرد

 • خورنای بی معرفت.چرا به خانم شاهدانی گیر میدی که با تاخیر اومد ماهشهر.اصلا میدونی دلیلش چیه که دیر اومد؟بی دلیل ایشان را متهم میکنید ایشان کار بسیار واجبتری داشتند .ایشان غذا سر اجاق داشتند و اینقدر شما رسانه ها هولشون کردید که غذا هم ته گرفت.با اون آتیش و مخازنتون والا…..

 • درود بر دولت دموکرات کلید ساز بانو پرور بانو محور بانو اول بانو صنعت بانو پترو بانو….آقای روحانی ما میگیم هوای بانوان رو داشتی که همه بانوان بهت رای بدن.ولی انصافا در صنعت پتروشیمی از بانوان بی تجربه و ناکار آمد استفاده نکن.لااقل بانو رو بنداز به صنعت آویز بافی یا منجق یا ….صنعت خطرناکه.ریسک کردیا

 • برید خدا روشکر کنید .رییس تعمیرات رو عزل کردن.اول میخواستن پمپ بله پمپ رو اخراج کنن.دیگه دیدن خیلی ضایعس قرعه به اسم رییس تعمیرات افتاد

 • حقوق های یک میلیاردتومانی درسال مدیران پتروشیمی ماهشهر چرا نگفتید؟

 • الحق که متن فوق العاده بی پایه و اساسیه و نویسنده اون بدون اطلاع از مسائل و ساختار موجود جملاتی رو سر هم کرده.
  ایراد اول اینکه رییس تعمیرات عزل نشده و آقای مهندس محرم زاده سرپرست تعمیرات قرار داده شده و مسئولیت هایی هم طبیعتا به ایشون محول شده و آقای مهندس بهروز تا این لحظه کماکان ریاست امور تعمیرات رو بر عهده دارند
  دوم اینکه اگه حکم انتساب رو دیده بودید متوجه میشدید که از طرف مدیریت شرکت صادر شده نه از طرف مهندس نژاد سلیم! ضمنا توضیحاتی درباره اخذ این تصمیم نیز به کارمندان داده شد.
  سوم اینکه پتروشیمی بوعلی حدود سه سال قبل به بخش خصوصی واگذار گردیده و شرکت ملی صنایع پتروشیمی هیچ گونه مدیریت و نظارت خاصی بر روی آن ندارد و صرفا نقش رگلاتوری را ایفا میکند نه مدیریت و یا اعمال قدرت!
  چهارم اینکه آقای دکتر صاحب نسق یکی از مدیران موفق صنعت پتروشیمی در داخل و خارج کشور میباشند و کمتر از یک سال است که برای خدمت به این مرز و بوم به ایران بازگشته و این مسئولیت خطیر را عهده دار شده اند لذا استراتژی های کلیدی را که اخیرا نهایی و تصویب شده است هنوز به ثمر نرسانده اند که بخواهیم اینگونه عجولانه درباره ایشان قضاوت کنیم.
  و نکته آخر اینکه من به عنوان شخصی که دستی بر آتش دارد عرض میکنم که تحریم کمر صنعت را خم کرده و سر پا نگه داشتن این مجتمع در کنار نبود قطعات یدکی، عدم تامین کاتالیست ، فرسودگی تجهیزات و ده ها مشکل کوچک و بزرگ عزمی جهادی را می طلبد
  مقصود از گفتن این حرفها این بود که قبل از نوشتن هرگونه مطلب از صحت منابع اطمینان حاصل کنیم و ناخواسته کاری نکنیم که در عزم راسخ این مدیران خللی ایجاد شود و عطای خدمت به کشور را به لقایش ببخشند

 • لطفا به بانو مرضیه گیر ندید .ایشان کرم آفتاب نیاورده بود برا هنین دیر آمد .ایشان از نفت و صنعت پتروشیمی فقط استفاده آن در صنایع پایین دستی آرایشگری را میشناسند

  • جالب گفتی دوست من

 • حقیقتا همینطوره.مردم منطقه خوزستان همه اینکاره هستن .عزل و نصب رو میدونن چیه فیلم رو میدونن استراتژی میشناسن.آقای نژاد سلیم یادت اون شب داشتی گریه میکردی تا گذاشتنت هلدینگ خلیج فارس شمایی که هر چی ترکه آوردی تو حراستها تا بمونی …

 • احسنت بر شما خورنا.خوشم میاد کارشناسی دقیق عادلانه و راه فرار نگذاشتی برای اونایی که بحق نقدشون کردی و البته محکوم

 • از یک خبرگزاری بعیده که چنین مطلب بی ادبانه و جانب دارانه ای رو منتشر بکنه. اعتراض به جای خود، اما با احترام!
  توی این مطلب طرفداری از یک یا چند نفر و همچنین بی احترامی به مسئولین به وضوح دیده میشه که در شان یک خبرگزاری نیست.

  • جالب گفتی دوست من

  • ناشناس عزیزمسئولینی که شمامیفرمائیدچقدربه ملت مظلوم ونجیب خوزستان وبه جنوبهااحترام میگذارندکه شمااینگونه جانبداری میکنید؟اعتراض حق هرفردی ازجامعه است.

 • عجب مطلب جامع و کارشناااسی شده ای،، واقعااا مدیر عامل بوعلی و هلدینگ جای عذرخوااهی و استعفای شخصی شاان ، طلافی ندونم کاری و اهمالشان را سر پرسنل مظلوم این شرکت خالی کردن با ابلاغیه ١٢ساعت کار اجباری حتی در پنجشنبه و جمعه…
  برای ایشوون متاسفیم که این قضیه بی کفایتی شون رو پر رنگ تر کررد

 • اینجوری که پرسنل بوعلی می گفتن . … رفتن به سفرها ی خارجی واسه ریس تعمیرات بوعلی مثل رفتن به اهواز بوده.