خطر جانی قالیباف و عملیات اطفای حریق در ماهشهر

خورنا – مهدی مکارمی: در واپسین روزهای فروردین ٩١ پس از بارش شدید باران در پایتخت و شکستن کانال آب در غرب تهران، سیلاب در خط چهار مترو به راه افتاد و شرایط بحرانی را رقم زد.

برخی منابع از خسارت بالای صدمیلیارد تومانی به مترو خبر می دادند و نهایتا شهردار تهران حدود سی میلیارد تومان خسارت را تایید کرد. عملکرد شهرداری هم در عدم پیش بینی های لازم برای پیشگیری و هم در عدم مدیریت سریع موضوع که باعث شکسته شدن و شکاف کانال شد، زیر سوال بود و رسانه ها شهردار را مورد انتقاد قرار می دادند.

در بحبوحه انتقادات از جناب شهردار، خبری در رسانه ها(ابتدا توئیتر) منتشر و فیلمی نه چندان واضح از واژگونی جرثقیل در کنار شهردار منتشر و موج خبری بسود شهردار به راه افتاد تا قالیباف را در متن حادثه و مدیریت عملیاتی بحران و به جان خریدن خطر جانی را به تصویر بکشد.
خبر در سایتهای مخالف منتشر و فیلم آن در شبکه های اجتماعی آن زمان دست به دست می شد.

در واقع اطراف کانال آبی که سیلاب از آن جا به داخل مترو نفوذ کرده بود یک پرتگاه وجود داشت که در حین انجام عملیات یک جرتقیل واژگون می شود که شهردار تهران و تنی دیگر از افراد در فاصله چندمتری این جرثقیل بودند اما هیچ خطری آنها را تهدید نمی کرد.

حتی رسانه های خارجی هم کلیپ را پخش کردند و دستگاه اطلاع رسانی شهردار، مدتی بعد مستند آن عملیات را تدوین و پخش کرد.

فضای رسانه ای و افکار عمومی به جای آنکه عملکرد قالیباف و اتلاف بیت المال را زیرسوال ببرد، از او قهرمانی ساخت و حتی بعدها شهرداری مدعی شد اگر آن حادثه نبود چه بسا آب در شهر جاری می شد و خسارت های سنگین تری ببار می آمد.

در این روزها که پتروشیمی ماهشهر بخاطر برخی غفلتها و احتمالا اثر تحریم ها در عدم تعویض برخی قطعات و همچنین خرید وسایل آتش نشانی لازم برای چنین بحران هایی، در آتش می سوزد وزیر نفت و وزیر بهداشت و استاندار خوزستان و عوامل و نیروهای شان بصورت میدانی در صحنه حاضرند، آتش نشانان و عوامل پتروشیمی جان و سلامتی شان را در معرض خطر قرار می دهند، مسولان حرص و جوش می خورند و شب نخوابی دارند. آنهایی که در صحنه اند از دشواری و خطرهای عملیات می گویند اما دستگاه اطلاع رسانی دولت، میدان را به منتقدان و مخالفان خود داده و پشت امدادگران و آتش نشانان و مسولان را خالی کرده است. نه از مستندسازان در این عملیات بزرگ و مهم خبری هست و نه فضای رسانه ای بخوبی مدیریت می شود.

حالا آتشی که به جان پتروشیمی افتاده فروکش می کند ولی دولت روحانی همچون ماجرای فیشهای حقوقی، همچنان در آتش بی توجهی به حوزه افکار عمومی و علم ارتباطات می سوزد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.