«جدایی بندر امام خمینی از بندرماهشهر» راه درستی برای حل مشکلات نیست/ تبدیل منطقه به «شهرستان ویژه»، تنها راه رفع اختلافات و رسیدن به توسعه است

خورنا – عبدالرضا چاروسائی: اخیرا بحث تفکیک شهرستان ماهشهر و تبدیل بندر امام خمینی به شهرستان و تقسیم صنایع یا بهتر است بگوییم، تکه تکه کردن صنایع، در دستور کار برخی مسئولان محلی قرار گرفته و مردم نیز در این بازی قدیمی، بی حاصل و احتمالا خطرناک گرفتار امده اند. مردمی که دغدغه توسعه شهرشان را دارند و فکر میکنند شهرستان شدن و تقسیم صنایع پتروشیمی، ارتباط مستقیمی با توسعه شهرشان دارد که البته چندان هم بیراه نیست؛ اما راه حل ماجرا از تکه تکه کردن نمیگذرد.عبدالرضا چاروسائی

سیاست تکه تکه کردن شهرستان ها و استانها در دولت احمدی نژاد پدید امد. آنجا که در ۱۶ آذر ۱۳۸۵ محمود احمدی نژاد در سفر استانی خود به مازندران برای تبدیل غرب مازندران به استان گفت «زاد و ولد کنید تا استان شوید!» و حدود ۳ سال بعد در استان کاشان در پاسخ به استان شدن کاشان گفت: «جمعیت تان را بیشتر کنید تا استان شوید!» یا احمدی‌نژاد وقتی به شهرستان‌ خوشاب رفته بود، با درخواست مردم نوده مواجه شد که از او می‌خواستند آنجا را هم شهرستان کنند. احمدی‌نژاد از آنها پرسید جمعیت شما چقدر است؟ مردم نوده گفتند جمعیت آنجا ۴۸۰۰ نفر است.  احمدی‌نژاد هم گفت: «شما باید کسری جمعیت خود را جبران کنید. ماشاالله قدیمی‌ها خیلی بهتر از شما در این باره کار می‌کردند و اگر آنها بودند جمعیت را به سرعت افزایش می‌دادند تا به شهر تبدیل شوند!»

از این موارد زیاد است و شاید در تمام استانهای کشور چنین موضوعی مطرح شده باشد. این سخنان نشان میدهد که سیاست افزایش شهرستانها و استانهای کشور بیشتر درگیر سیاست افزایش جمعیت بوده و یک سیاست فرعی در دولت احمدی نژاد محسوب میشده است و به هیچ وجه نمیتوانسته سیاست اصلی باشد. از این رو میتوان نقدهای بسیاری بر این سیاست وارد کرد.

شاید مدافعان نظریه افزایش شهرستانها و استانها با این استدلال که استقلال عمل مناطق افزایش میاید و بودجه جداگانه ای برای هر منطقه تعیین میشود و از این دست موارد، سعی در توجیه نظرات خود داشته باشند اما این ادعاها به راحتی قابل رد است.

در سطح بین المللی ما میبینیم که کشورهای مختلف با ایجاد اتحادیه ها و گروه های اقتصادی، سیاسی، نظامی و… سعی دارند تا مرزها را بردارند و گامی به سمت مدیریت جهانی بردارند. آنجا که دیگر هیچ مرزی وجود نداشته باشد و مردم کشورهای مختلف در کنار یکدیگر بدون هیچ محدودیتی رفت و آمد کنند و از منافع کشورهای یکدیگر استفاده کنند، در حالی که استقلال منطقه ای خود را دارند.

به عنوان مثال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که حدود ۲۶ کشور در ان عضویت دارند، باعث شد تا ارزش پول ملی بریتانیا (پوند) کاهش چشمگیری داشته باشد و اقتصاد بریتانیا در دراز مدت دچار بحران شود. بحران های سیاسی و استعفای نخست وزیر این کشور نیز از ادامه پیامدهای منفی اولیه این خروج بوده است. این در حالی است که عمده کشورهای اتحادیه اروپا از پول مشترکی استفاده میکنند و قدرت مالی و چانه زنی خود را در سطح بین المللی افزایش داده اند، هرچند که اکثر کشورهای اتحادیه اروپا در صورتی که عضو این اتحادیه نبودند، جزو ضعیف ترین کشورهای جهان در عرصه های اقتصادی و نظامی و… شناخته میشدند اما حالا، به پشتوانه این اتحادیه، قدرت چانه زنی بین المللی دارند. از این دست زیاد است و جای ذکر آنها در این مقاله نیست.DSC_0078

در بعد منطقه ای نیز سیاست تقسیمات کشوری و تکه تکه کردن سرزمین ها، معمولا توسط مسئولان محلی که به دنبال محبوبیت هستند دنبال میشود زیرا مردم مناطق با ارتقای منطقه خود دچار خوشحالی کاذب خواهند شد و فکر میکنند که با تبدیل به شهرستان یا مرکز استان، توسعه و رونق را مشاهده خواهند کرد اما پس از مدتی که مشاهده شد امورات به روال سابق و حتی ضعیف تر است، ناامید میشوند.

البته گاهی ارتقای بخش ها به شهرستان، به دلیل فاصله زیادی که بین بخش تا مرکز شهرستان وجود دارد و عدم وجود منابع و منافع مهم و مشترک بین دو بخش مرکزی و فرعی، چندان محل اشکال نیست، هرچند همچنان با سیاست های توسعه ای منافات دارد.

به عنوان مثال سالها پیش با هدف استقلال و توسعه بخش هندیجان، این بخش از شهرستان ماهشهر جدا و به شهرستان تبدیل شد و به دلیل اینکه فاصله بیش از ۷۰ کیلومتری بین این دو شهر را دشت بین ماهشهر و هندیجان و چند روستا تشکیل داده بودند، مخالفتی از سوی مردم بخش مرکزی (بندرماهشهر) و مسئولان شهری آن سال ها وجود نداشت و هندیجان به شهرستان تبدیل شد اما حالا سالها از ارتقای هندیجان به شهرستان میگذرد و هیچ اتفاق خاص و قابل توجهی در این شهرستان رخ نداده است.

اما ماجرای بین بندرماهشهر و بندرامام خمینی، پیچیده و عمیق است. فاصله بین دو شهر حدود ۱۰ کیلومتر است که با یک جاده اتوبان به هم وصل شده و در این مسیر کارخانه ها، کارگاه، پل ها، شهرک ها و حتی اداره دولتی وجود دارد. اگر شخصی ناآشنا به منطقه وارد شود و از بندرماهشهر به بندر امام خمینی سفر کند، در این مسیر ۷ – ۸ دقیقه ای، اصلا متوجه نخواهد شد که از شهری به یک شهر دیگر سفر کرده است.

ماجرا انجا عجیب تر میشود که یک سازمان مهم، اقتصادی، عظیم و ملی با عنوان «سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی» بین این دو شهر و در همین فاصله ۱۰ کیلومتری وجود دارد. سازمانی که در محدوده آن بیش از ۲۱ شرکت پتروشیمی بالا دستی عظیم و ده ها کارخانه پایین دستی قرار دارند. چیزی بیش از ۱۸ میلیارد دلار ( بیش از ۶۶ هزار میلیارد تومان) سرمایه گذاری دولتی در این منطقه انجام شده و چیزی نزدیک به ۵۰ درصد از محصولات پتروشیمی کشور در این منطقه تولید میشود.

حال، با تبدیل بخش بندر امام خمینی به شهرستان، این منطقه باید به دو قسمت تبدیل شود. انگونه که همه نمایندگان مجلس از این حوزه، تابحال گفته اند و اسم آن را «تقسیم عادلانه صنایع» نامیده اند، اما کدام عادلانه ؟ این اصلا عادلانه نیست که یک سازمان ملی که محصولات آن تمام قاره های جهان را پیموده اند، بین دو شهرستان کوچک تقسیم شوند و بین دو فرماندار، دو شهر و دو مدیریت سردرگم شوند. این عین ناعدالتی، بی تدبیری و جفا در حق توسعه صنایع و منطقه است.

در حال حاضر، این صنایع در شهرستان ماهشهر وجود دارند و همه شهرستان (بندر ماهشهر، بندر امام خمینی و شهرچمران) در حال ارتزاق از حق عوارض و آلایندگی های این صنایع با نسبت سرانه جمعیت میباشند و تکلیف صنایع نیز تقریبا روشن است. با یک فرماندار و یک مدیریت دولتی سر و کار دارند و ساز و کار مشخصی برای پیگیری موارد کمکهای مالی به شهرستان و مسایل امنیتی مناطق و… وجود دارد.

اما امان از روزی که مدیریت این سازمان برای حل مسایل امنیتی و حاکمیتی این منطقه مهم و استراتژیک، مجبور باشد با دو فرماندار و دو نوع تفکر برنامه ریزی کنند. برای کمک به منطقه نیز با این مشکلات روبرو باشند. برای مسایل قضایی و دادگاهی نیز با دو دادگاه سر و کله بزنند. برای مسایل زیست محیطی نیز با دو اداره محیط زیست سر و کله بزنند. برای مسایل مالیاتی با دو اداره مالیات سر و کار داشته باشند. و… و… و… اینجاست که اختلافات به مرور زمان بیشتر شده و مشکلات عدیده ای به وجود خواهد امد. مشکلاتی که شاید پیش بینی برخی از آنها ممکن نباشد اما در صورت رخ دادن این اتفاق حاکی از بی تدبیری، قطعا به وجود خواهند آمد و منطقه را در مشکلات فراوانی فرو خواهند برد که حل انها احتمالا عمده انرژی مسئولان منطقه را خواهد گرفت.

اما حالا در نظر بگیرید که این منطقه به شهرستان ویژه تبدیل شود. اختیارات فرماندار افزایش میاید و به جای دو فرماندار کم قدرت، یک فرماندار ویژه که معاون استاندار است و قدرت چانه زنی بالایی در استان خواهد داشت، به مدیریت شهرستان می آید. اختیارات مدیران منطقه ای و فرماندار افزایش میباید و بسیاری از مشکلاتی که حالا به اجبار در استان حل میشود، در شهرستان قابل حل خواهد شد. صنابع به همین شکل به صورت یکپارچه با یک مدیریت واحد و در یک شهرستان به فعالیت خود ادامه خواهند داد و ماجرای کشکمش بین دو شهر بندر امام خمینی و بندر ماهشهر بر سر حریم و محدوده برای همیشه به پایان خواهد رسید و منافع مالی و عوارض صنایع نیز بر اساس سرانه جمعیت و البته با روش های پویاتر، به روز تر و دقیق تر تقسیم خواهد شد.

در ادامه، راه برای کسب امتیازات ویژه از استان و قدرت نمایش در سطح استان هموار میشود. نگاه ها به این منطقه، ویژه تر خواهد شد و مسیر توسعه هموار تر میشود و راه ها برای پیگیری نماینده و فرماندار ویژه برای کسب امتیاز یک نماینده مخصوص ماهشهر و بندر امام خمینی هموار تر خواهد شد و این قطعا به توسعه نزدیک تر است زیرا که قدرت چانه زنی منطقه را در مجلس افزایش خواهد داد.

همه اینها را که کنار بگذاریم، باید گفت که سیاست دولت تدبیر و امید در حوزه تقسیمات کشوری با سیاستهای غلط دولت سابق در این حوزه، متفاوت است و بنایی برای تکه تکه کردن شهرستانها و افزایش بار مالی دولت و بزرگ کردن دولت ندارد.

پیگیری تبدیل بندر امام خمینی در دولت فعلی جدای از تمام مشکلات و مصایبی که به همراه خواهد داشت، کار بیهوده و احتمالا بی نتیجه ای خواهد بود چرا که دولت و وزارت کشور با چنین اقدامی موافقت نخواهند کرد و نظر دولت فعلی بر روی «ارتقا و رتبه بندی شهرستان ها» میباشد.

دیگر مسئله ای که سد راه شهرستان شدن بندر امام خمینی میباشد، این است که همه شرایط تبدیل شدن به شهرستان را ندارد. همچنین موضوع تفکیک این دو شهر نیز با مسایل امنیتی گره خورده که موجب راکد ماندن این منطقه در بحث تقسیمات کشوری شده است؛ لذا تنها راه خروج از این رکود، اجماع بر روی تبدیل به شهرستان ویژه و تبدیل فرمانداری به معاونت استانداری است و این مورد باید به یک مطالبه عمومی بین مردم تمام شهرستان از بندرماهشهر گرفته تا بندر امام خمینی و چمران و حتی روستاها تبدیل شود.

عبدالرضا چاروسائی – کارشناس علوم اقتصاد و کارشناس ارشد مدیریت

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • سلام بر دوستان وهمشهریان بندر ماهشهری وسربندری ….
  شاهپور یک زمانی تعدادی خانه آنهم درسایت اداره ی بندرجهت آسایش کاپیتانها وپرسنل رسمی بندرشاپوروبصورت کمپ حلبی و چوبی ساخته شد .
  واین کمپ به محلی که بعدها به دلیل توسعه ی بنادروبا اندازها به سربندر کنونی منتقل شد .
  شاهپور نام اداره ی بنادر وکشتیرانی بوده که پس ازپیروزی انقلاب اسلامی بنام اداره ی بنادر وکشتیرانی امام خمینی (ره) نام گزاری شد ولی نام سربندر به همین بخش فعلی بندرماهشهراتلاق کردیده است.
  لازم به توضیح است ، کسانی که درجشن انتخابات با کلمات رکیک به مردم شریف ماهشهر فحاشی و اهانت کردند باید گفت چرا وبه چه دلیل اینگونه رفتار هارا انجام می دهند؟؟!!!
  محرکین ومسیبین اینگونه رفتارهای مغایر با شئون اسلامی انسانی را بایدفتنه گرنامید ونیز به کسانی این برچسب ها می چسبد که سالها پیش درحالی که مردم تازه ازنگرانی های هشت ساله ی جنگ درخانه هایشان سرگرم امرارمعاش درآن اوضاع بد ونابسامان بودنددرجلسات مخفیانه در سربندر حدود شهرستان را با دغل بازی ونادیده گرفتن حقوق مردم شهرستان بندر ماهشهرکه شامل جراحی ممکو وشهرک طالقانی وشهرک رجایی ومدنی بوده ، خط رسم محدوده ی شهری را ازسچه ی قطاربه درون دریاچه ی نمک منتقل کرده وخودرا بر این امر محق می داند .
  وهمه می دانند که این حربه ی فتنه مهر سکوتی است برزیان مردمی که می خواهند از حقوق و خاک وشرفشان دفاع کنند.
  لذا همه ى ما می دانیم که سربندرباقول شهرستان شدن با تمام پتروشیمی ها به پای صندوقهای رای آمدند ودراین راستاانتظارشان برای تحقق این هدف صد چندان است وقول های داده شده نیز درشرف انجام است ولی استراتژی جدید این است که باکسانی که درجهت احقاق حق قانونی خود سخنی بگویند سریعاً بنام فتنه گرمقابله وازپیشرفت سخنان حق جویانه وحقطلبانه جلوگیری می شود .

 • همچنین پروژه مسکن مهر در ماهشهر با وجود اینکه در سه فاز و چندین برابر پروژه مشابه بندر امام است ولی پیشرفت بسیار زیادی داشته اما همین پروژه در بندر امام وضعیت اسفناک دارد

  • بابا شماها کحا سیر میکنید؟؟؟من خودم توی مسکن مهر ماهشهر از سال ۸۶ ثبت نام کردم خبری نشده هنوز کی گفته مسکن مهر ماهشهر بخوبی پیش رفته؟؟

  • ماهشهر بهشت اما نمی دونم چرا ما قسمت جهنمش زندگی می کنیم

 • متاسفانه تا حالا تمام امکانات که شامل چهار بیمارستان، چند مرکز جراحی و درمانگاه، چندین پزشک و ساختمان پزشکان فقط در ماهشهر بوده که مردم سربندر باید برای کوچک ترین مشکل باید به ماهشهر مراجعه کنند، همچنین مراکز تجاری تفریحی مانند جام جم، نگین ماهشهر، و چند مرکز در دست احداث دیگر، مراکز آموزشی مثل دانشگاه آزاد بزرگ منطقه و دانشگاه دولتی امیرکبیر و..که امکانات متعدد دیگر را در پی داشت،و امکانات متعدد ورزشی فقط در ماهشهر میباشد
  متاسفانه مسئولین ماهشهر به همین اکتفاء نکرده وبرای به زحمت افتادن مردم بندر امام، اقدام به انتقال بعضی از ادارات دولتی به ماهشهر کردند مثل اداره آگاهی، مخابرات مرکزی، آموزش پرورش اتوبوسرانی،کمیته امداد ،… که برای یک امضا باید به ماهشهر مراجعه کنند، دیگر اقدامات برچیدن خط اتوبوسرانی در شهر بندر امام و جایگاه دپو و تفکیک زباله که باید زباله ها دوباره بارگیری و عبور از وسط شهر که موجب مشکلات مردم میشود، عدم رسیدگی به شکایات و معضلات و امنی به دلیل کمبود شدید مراکز امنیتی و انتظامی با وجود جمعیت بالای هشتاد هزار نفر جمعیت تنها دو پاسگاه که سر جمع کل نیروهایش با فرماندهان به سی نفر نمیرسد.

 • اتفاق خاصی نمیشه با شهرستان شدن سربندر، نصبت عوارض و آلایندگی های این صنایع با نسبت سرانه جمعیت میباشند .
  اگر بندر امام شهرستان شود هزینه های دیگری باید کندکه امروز این هزینه ها از بودجه شهرستان تامین یا برعهد شهرستان می باشد مثلا هندیجان قبل از شهرستان شدن به دلیل کم درامدی و فاصله تا مرکز شامل هزینه های بر دوش شهرستان بود اما بعد از تقسیم جدا از اینکه اتفاقی خاص در هندیجان رخ نداد بار هزینه ها از دوش شهرستان کم ترشد. حال چه سربندر جدا از ماهشهر بشود و یا نه عوارضی وآلایندگی صنایع که شامل ماهشهر و سربندر می شود به یک میزان میباشد
  بجای دامن زدن به اختلافاتی که تعدای از ان بهره بردن به فکر ایجاد فرمانداری ویژه بعد از آبادان و دزفول باشیم فرمانداری که معاون استان دار باشد قدرتی بیشتر از فرماندار شهرستان دارد
  به امید روزی که همه مردم شهر ماهشهر و هندیجان و سربندر و امیدیه و جراحی یک دست و یک صداشوند آن روز روز پیشرفت هست

 • پس سهمه هندیجان چی میشه اقا گلمرادی وعدهای زیادی به ما مردم هندیجان دادید پس چرا هیچ خبری از هندیجان نیست

 • این بابا (راقم) یا نادان است یا شارلاتان. یک نمونه از سود (بجز عوارض ) در حوزه های عمرانی، بازرگانی، حمل و نقل، ورزشی و… که از اول انقلاب توسط ماهشهر در بندرامام خمینی انجام گرفته باشد را نام ببرید. حالا نگاهی به سرمایه گذاری های انجام شده در ماهشهر نگاه کنید!
  خورنا برای اینکه ثابت کنی بی طرف هستی درج کن.

 • ظلم و ستم هیچ وقت پایدار نبوده و نخواهد ماند خدا رو شکر ما حداقل یک نماینده بعد از ۳۸ سال فرستادیم خیلی زشته بعضی از پیشرفت کردن سربندر دست و پاشون بلرزه بس نیست این همه خوردید ازمنطقه ویژه شهرستان شدن حق مردم بدبخت سربندر هیچ احدی نمیتونه جلوش بگیره درود به گلمرادی گلمرادی مرد عمل

 • موافقم که عده ای سود جو دارند به اختلاف جدایی ماهشهر و سربندر که هر دو یک پیکرند می کوبند تا به مقاصد کثیف خودشون برسند ماهشهر و سربندر هر دو محرومند .متاسفانه نماینده جدید فقط بر طبل تنش زاست اختلاف وًاختلاف

 • سلام.
  تقسیم سهم عوارض آلایندگی که میفرمایید به به تناسب جمعیت تقسیم میشود به هیچ عنوان عادلانه نیست چون فاصله اولین منطقه مسکونی در سربندر تا ابتدای منطقه ویژه دو کیلومتر میباشد ولی تا ماهشهر بیشتر از چهارده کیلومتر فاصله داره هم چنین شهرهای چمران و بعثت بیشتر از سی کیلومتر فاصله دارند به نظر البته عادلانه شما مدیر محترم کدام شهر باید سهم بیشتر از این عوارض دریافت کنند؟
  همچنین با تبدیل شدن بندر امام به یک شهرستان جداگانه باعث رقابت میان مدیران منطقه ای در ایجاد یک شهرستان با امکانات بهتر و بیشتر و به قول شما رقابت در ایجاد زیرساختهای تبدیل شدن به شهرستان ویژه خواهد شد.
  ماهشهر اگر امکانات و زیرساختهای لازم را جهت شهرستان ویژه شدن را دارد نباید به دنبال استفاده. از زیرساختها و چشم داشتن به منابع بندر امام داشته باشد.
  در جواب دوستانی که از ضعف ودیریت جناب گلمرادی میفرمایند که ایشان در شهرکهای عرب نشین بندر امام طی پنج سال مدیریت شهرداری نتوانستند کاری انجام دهند، در جریان باشید که جناب گلمرادی تنها بیست ماه یعنی کمتر از دو سال شهردار بندر امام بودند.

  • برادر هیجانزده نشید جهت اطلاعتان گلمراد در سربندر نزدیک پنج سال شهردار بودن حالا شما طرفدار ایشون اینو نمیدونستید جالبه…..لطفا اطلاعاتتونو بیشتر کنید دکترجان
   فرمودین رقابت….الان رامشیر و هندیجان و امیدیه سه شهرستان مجاور ماهشهرن ببینم چه رقابتی تو این بیست سال بینشون بوده اعلام بفرمایید تا ماهم متوجه بشیم….
   فرمودین عادلانه بودن تقسیم منابع… اول اینکه متحیر این استدلال فوق بشیری جنابعالی شدم که فاصله رو مبنا قرار داده و شهرهای ماهشهر وچمران رو که پایه گذار و بانی صنعت پتروشیمی در منطقه هستن رو قربانی تعصبات کور خودتون کردین.جهت یادآوری باید عرض کنم هنگام بحث تقسیم عوارض این سه شهر تحت عنوان یک شهرستان تلقی شده و این ادعای جنابعالی بوی تفاق و تعصب و لجاجت و خودخواهی میدهد و این با شعارهای شما و آقای گلنرادی در دوران رای گیری در تضاده… چطور تا قبل از انتخابات شما دم از اتحاد با هندیجان و چمران و ممکو و حتی ماهشهر میزدید ولی امروز با مرزبندی جدید شما روبرو شدیم و فاصله چمران و ماهشهر از منطقه ویژه رو مطرح میکنید!!!!!
   نماینده ای شما که دم از اون میزنید مدیون همون ۱۸ هزار رای ماهشهر و چمرانه که شما امروز میفرمایید حقی از پتروشیمی ندارن باید از این افکار خطرناک ترسید همان افکاری که اقای گلمرادی مدیون اونه
   آخر کلام اینکه امروز اتحاد و تدبیر رمز موفقیت منطقس و بس

 • والله حقه بندرماهشهره شهرستان ویژه بشود

 • شما مردم و کارگزاران ماهشهری برای شهرک طالقانی چه کار کرده از زمان روی کار آمدن گلمرادی دست وپاهای یک عدهای جاه طلب به لرزش افتاده است.

  • دوست من از فردای انتخاب شدن گلمرادی بسیاری از مردم حوزه متوجه ضعفهای بزرگ ایشون شدن وکم کم شمام دیر یا زود متوجه واقعیتها خواهیدشد.
   شما میتوانید وضعیت شهرک را با وضعیت اسفناک مناطق عرب نشین سربندر که اتفاقا خود گلمرادی پنج سال شهردار آنجا بودند رامقایسه بفرمایید بعد قضاوت باشما…. آقای نماینده تنها هنرشان ایراد سخنان تنش زا و اختلاف افکنی بین مردم حوزه میباشد و از این آب گل آلود جهت پیشبرد اهداف خود استفاده میکند وبس و خیالتان راحت همه این بلواها سناریویی بیش نیست که ایشون وحاج خلیل پشت آن هستند و بزودی با هشیاری عقلا و روحانیت و معتمدین آتش این هم فتنه خاموش خواهدشد

  • جناب شهروند ماهشهر ، آقای گلمرادی تنها بیست ماه شهردار سربندر بودند نه پنج سال.

 • الان ماهشهر هم شهرستان ویژه شد چه ربطی به بندرامام دارد ،از امکانات گفتی خواستم بگویم برای یک دکتر باید ۲۰کیلومتر از ترافیک بگذری تا به ماهشهر برسی ،از امکانات ورزشی پتروشیمی ها که در اختیار ماهشهری ها گذاشته از رستوران های پتروشیمی که در ماهاشهر دایر است وصدها مورد دیگر،این صحبتهای نویسنده این مطلب هم فهمیده که کار به آخر رسییده وبندرامام باید شهرستان شود تا مشکلات خود را خود حل کند نه اینکه بعد از ۳۸ سال از انقلاب نیازمند ساختن یک بیمارستان شود .

  • تا زمانی که متعصبانی چون جنابعالی مدام بر طبل اختلاف و تفرقه و تنش این دوشهر میکوبند همین آش خواهد بود همین کاسه… بنظر شما فردای جدا شدن سربندر بهشت موعود خواهد شد؟؟،!!!
   هندیجان مثلا سالهاست شهرستان شده را چه میگویید؟ شصت کیلومتر را طی میکنند تا به بیمارستان بدون امکانات و وقفی حاج معرفی برسند!
   در مورد رستورانهای پتروشیمی هن مطمئنم هیچگونه آگاهی ندارید و فقط از شایعات برخی در کوچه و بازار دارید اظهار فضل میفرمایید زیرا اولا این رستورانها و دیگر خدمات صنایع پتروشیمی فقط مختص پرسنل خودش میباشد و بس که اتفاقا اکثراهم غیربومی هستند و دوما تصمیم در احداث زیرساختهای وزارت نفت هیچ ربطی به مدیریت شهری نداشته و الانم بیشتر زیرساختها به ممکو برده شده یا به بخش خصوصی واگذار شده که مدیریت شهری ماهشهر هیچگونه نقش و اختیاری ندارد و ربطی به شهرستان بودن نداشته پس همینجوری جوسازی نفرمایید دوست من!
   برای نمونه اگر سازمان بنادر در سربندر امکاناتی احداث کرده باید ماهشهر اعتراض کند و اصلا ارتباطی دارند؟،؟
   در پایان لطفا از آن صدها مورد که شما مدعی هستید ده مورد بیاورید انوقت قبول…

 • بابا ماهشهر سربندر مشکلاتی بزرگ تر ازاین ها دارد نه ماهشهر سر تر از سربندر نه سربندر، هر دو منطقه محروم هستند با این حرفا فکر می کنید چیزی درست میشه فقط وضعیت بد بدتر میشه این اختلافات کسای که دارن سودش میبرن به راه انداختن و دودش تو چشم مردم میره
  شهرهای دیگر هستن که یک دهم این سرمایه ها درش وجود ندارد اما وضعیت شهری مناسب تری به نصبت به ماهشهر و سربندر دارد.
  مشکل اصلی ما مردم هستیم که مدت هاست فقط همدیگر تخریب می کنیم
  من شخصا به اقای گلمرادی رای دادم در دو دوره چون یقین داشتم فردی با پشتکار قوی هست. اما متاسفانه سیاست های غلتی پیش رو گرفته که میدانم راه بجای پیش نمی بره و مشکلات جدیدتری بوجود می آورد
  دیگر مردم بعد از نیم قرن با سیاست تفرقه کن ریاست کن آشناه هستند

 • متاسفانه نماینده هم با فرصت طلبان همراه شده و داد جدا شدن ماهشهر و سربندر را میزنه بجای اینکه به نفع منافع مردم فعالیت کنه و لی تازه دنبال شهر شدن شهرک طالقانی هم هست!!!! باید نماینده و تمامی مسولین با مردم همراه بشن و خواسته آنهارا پیگیری کنند که اینکه به مشکلات بیفزایند

 • بسیار بجا فرمودید
  ولی فرصت طلبان نان خود را در جدایی می دانند
  البته وجود پول های کثیف در این جدایی بی تاثیر نیست!!!!!!!!!!

 • شهرستان ویژه واقعا حق منطقه است و باید پیگیری و حمایت بشه،چون تیکه تیکه کردن منطقه هیچ سودی نداره

  • مطلبی که خورنا گذاشته بیشتر دامن زدن به مو ضوعاتی است که در وضعیت کنونی به لحاظ تکرای بودن و نگرش تک بعدی با توجه به وضعیت موجود نمی تواند راهکار مناسبی باشد
   چون بالاخره تکلیف بایستی مشخص بشه و قطعا خواهد شد بصورت عادلانه البته بدور از جو سازی های رسانه ای.

 • اصلا” سربندر باید بشه محله ای از کلان شهر ماهشهر
  قال قضیه کنده بشه

  • این فرمایشتون اصلا جالب نیست دوست من شمام که دارید راهو به ترکستان میروید اخوی….

 • با ویژه شدن ماهشهر و شهرستان شدن بندرامام باتقیسم عادلانه صنایع موافقم،

  • جناب دانشمند شما دیگه چرا اینگونه افاضات میفرمایید؟؟؟؟؟ اگه این دو شهر جدا بشن که دیگه شرایط ویژه شدن ماهشهر و سربندر نقص میشه و دیگه نمیشه کاری کرد…بخدا ایجاد یک معاونت استانداری بسیار بهتر از دو فرمانداری ضعیفه اینو سعی کنید بدون تعصب بررسی و تحقیق بفرمایید

 • فقط شهرستان شدن سربندر باعث اومدن امکانات به اینشهر میشه هر چی بودجه امکاتات به ماهشهر میرسه سربندر هیچ

  • دوست من میشه بفرمایید ماهشهر الان چه امکاناتی داره ماهم مطلع بشیم؟؟؟!بخدا اینجام خبری نیست لااقل یه پارکی توی سربندر داریم گاهی از ماهشهر دست بچه هارو میگیریم میریم سربندر شامی میخوریم
   فقط یه مثلا بیمارستانه که بیشتر یه دخمس و توسط یه خیراحداث شده راجع به بودجه هم بر اساس سرانه جمعیتیه ولی با شهرستان ویژه شدن میشه تحول اساسی تو سربندر و ماهشهر ایجاد نمود که قابل مقایسه با دیگر حالات نیست و با تقسیم کار و ادارات بین این دو شهر میشه یه تعادل نسبی ایجاد کرد
   بجای پافشاری روی بعضی تعصبات بیاییم عاقلانه فکر کنیم ببینیم کدوم راه بهتره؟

 • والا امروز وقت این حرفا نیست الان فرصت طلایی هست واسه شهرستان ویژه شدن منطقه محروم ولی صنعتی ماهشهر وسربندر.فرصتی که هر هزار سال یه بار اتفاق میفته پس چه بهتر که پس از همرای شدن حماسی این دوشهر در جریان انتخابات مجلس الانم در ارتقای شهرستان به معاونت استانداری همدل و هم رای بشیم
  پس ماهشهری و سربندری هشیار باشیم و متحد و پیش بسوی توسعه و ایجاد ابرشهر ماهشهر و بندر امام یاعلی

 • مدت هاست عده ای فرصت طلب مردم با ایجاد اختلاف کاذب به جون هم انداختن و از اصل مشکلات محدوده ماهشهر گمراه کردن شرایط جوری ساختن که مردم هم از کم مدیریتی و هم ضعف مدیریتی از یاد بردن و متاسفانه این رویه همچنان ادامه دارد مردم باید به خود بیان ماهشهر سربندر اول نیاز به توجه دارد هنوز کمترین امکانت شهری در سربندر وماهشهر جود ندارد .

 • والا مردم این دو شهر همیشه با هم خوب بودن و فقط عده ای فزصت طلب دارن آشوب بپا میکنند شهرستان ویژه شدن منطقه رو متحول میکنه

 • مردم دو شهر باید به یه نتیجه برسن دیگه

 • اگر هوای ما سربندری ها هم داشته باشن چرا که نه

 • موافقم