فاز دوم توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر اجرا میشود

خورنا – منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در محدوده ای به وسعت حدود ۲۶۰۰ هکتار در جنوب غربی ایران و در ساحل خلیج فارس قرار گرفته شده است و فاز دوم این منطقه اکنون مراحل طراحی را پشت سر می گذارد و پس از تکمیل اجرایی خواهد شد.

منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در محدوده ای به وسعت حدود ۲۶۰۰ هکتار در جنوب غربی ایران و در ساحل خلیج فارس، واقع در شهرستان ماهشهر قرار گرفته شده است. این منطقه با توجه به موقعیت طبیعی و جغرافیایی و همچنین برخورداری از تسهیلات قانونی مناطق ویژه، به منظور توسعه صنعت و تجارت به ویژه صنایع پتروشیمی و صنایع پایین دستی آن – تأمین منافع اقتصادی، اجتماعی و ملی، جذب تکنولوژی های جدید و افزایش اشتغال ایجاد گردیده است. از نظر موقعیت جغرافیایی، منطقه بندر امام از طریق خور موسی  به آبهای آزاد بین المللی و از طریق راه های دسترسی به  راه آهن سراسری به ترکیه، اروپا و آسیای مرکزی دسترسی دارد. این منطقه به عنوان بخشی از استان خوزستان، همانند یک پایگاه استراتژیک و تاثیرگذار در مناطق نفت و گازخیز ایران عمل کرده است. دستیابی به منابع نفت و گاز مواد اولیه و خوراک واحدهای صنعتی را بیش از پیش  تسهیل می کند.

بنابراین گزارش، در این راستا سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی جهت مدیریت و تحقق توسعه فعالیتهای صنعتی و اقتصادی در منطقه از جمله صنایع پتروشیمی، به صورت زیر مجموعه ای از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، براساس مصوبه تیر ماه سال ۱۳۷۶ شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی فعالیت های خود را در سال ۱۳۷۷ آغاز کرده و از سرمایه گذاران داخلی و خارجی به منظور سرمایه گذاری در این منطقه مهم اقتصادی دعوت به عمل آورده است. در حال حاضر نیز فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (ماهشهر) اکنون مراحل طراحی را پشت سر می گذارد و پس از تکمیل اجرایی خواهد شد.

این گزارش می افزاید: شانا در این رابطه به نقل از مرضیه شاهدایی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی نوشته است: “منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (ماهشهر) در فاز دوم از تکمیل طرح مطالعاتی و انجام اقدامهای لازم از جمله خرید زمین از منابع طبیعی به صورت قرینه توسعه می یابد. در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی پنج سایت برای اختصاص به واحدهای تولیدی پیش بینی شده بود که اکنون اشباع شده است، از آنجا که یکی از وظایف شرکت ملی صنایع پتروشیمی تامین زیر ساختهای لازم برای توسعه است، در جلسه های مصوب شد تا فاز دوم توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر در دستور کار قرار گیرد. طرح در مرحله مطالعاتی قرار دارد و این طرح با هدف تکمیل زنجیره تولید شرکتهای پتروشیمی و ایجاد صنایع پایین دستی در دستور کار سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی قرار گرفت.”

یادآور می شود: هدف از تاسیس منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی دستیابی سریع و آسان به انش و فن آوری روز، بهره برداری بهینه از منابع غنی نفت و گاز و ارزش افزوده ناشی از توسعه صنایع پائین دستی و مبادله آزاد فرآورده های پتروشیمیایی بوده است. بهره گیری از ۳۳ اسکله بندر امام خمینی و یک اسکله ۷۰ هزار تنی اختصاصی، اتصال به مراکز پرجمعیت داخلی و خارجی از طریق جاده های بین المللی و راه های دریایی اتصال به فرودگاه ماهشهر از طریق یک بزرگراه ۵ کیلومتری و نیز وجود خط آهن دوخطه سراسری بندر امام به اهواز از مزایای این منطقه می باشد. فاصله منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تا اهواز ۱۵۵ و تا تهران ۹۲۷ کیلومتر است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندرامام خمینی (ره) نام کامل آن است.

  • بالاخره
    این منطقه اسمش چی؟
    بندرامام یا ماهشهر

  • اگر دولتمردان ومحیط زیست راست می گویند این منطقه ویژه پیش کش خودشون ،بابا ما منطقه ویزه نمیخواهیم جز آلودگی برای منطقه ،بیکاری ،گرانی ، ترافیک ورود انواع بیماریهاو سرطان بر سر سفره ما عایدی نداشته . بنده درسال ۸۴ در امتحان سراسری منطقه ویژه که در دانشگاه امیر کبیر بود قبول شدم ودر مصاحبه ای که در دفتر مناطق ویزه واقع در میدان هفت تیر خیابان کریم خان بود شرکت نمودم وبه گواه کسانی که از بنده مصاحبه نمودم اعلام کردند که شما بهترین نفر در بین مصحبه شوندگان هستی وان شاله بتوانی خدمات ارزنده ای به منطقه ویزه نمایی که متاسفانه خبری از جواب آن نشد وبعد ها متوجه شدیم عده ای دیگر مشغول به کار شده اند. بابا منطقه ویزه نمی خواهیم.

  • دودش برا ماهاست که همش عامل نازایى و عقب مندگى بچه هامونه سرطان هزارمریضى بیکارى که عادیه و پولش برا آقایون تهرانى