با فاجعه آلاینده های نفتی خوزستان چه باید کرد؟؟

خورنا -هژیر کیانی اظهار کرد:  طی نامه‌ای از وزیر نفت خواسته‌ایم هر چه سریع‌تر نسبت به رفع آلاینده‌هایی که زندگی را به کام مردم خوزستان تلخ کرده است اقدام و مسئولیت رفتارهای این وزارتخانه با محیط‌زیست طبیعی و انسانی استان را بپذیرد.

وی تصریح کرد: این وزارتخانه نسبت به اصلاح شیوه‌های ضد محیط زیستی بهره‌برداری از منابع طبیعی که زندگی را برای مردم دشوار ساخته است عمل کند.

کیانی اذعان داشت: رهاسازی صدها تن آلاینده‌های نفتی در شبانه‌روز تخلف آشکار این وزارتخانه و شرکت‌های تابعه است و تمامی خسارت‌های وارد شده به مردم و محیط‌زیست از طریق این فعالیت‌ها بر عهده وزارت نفت است.

نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست خوزستان بیان کرد: وزیر نفت باید ضمن پاسخ‌گویی به مردم و  فعالان محیط‌زیست، هر چه سریع‌تر نسبت به اصلاح شیوه‌های غلط بهره‌برداری پایان دهد که ضروری‌ترین بخش اصلاح این نوع رفتارها اصلاح و حذف آلاینده‌های ناشی از فلرها یا مشعل‌هایی است که کلان‌شهر اهواز  را در رده آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار داده است.

این مقام مسئول افزود: از دستگاه قضایی و سازمان بازرسی کشور می‌خواهیم با استناد به اصل ۵۰ قانون اساسی و ابلاغیه مهم مقام معظم رهبری درباره سیاست‌های کلی محیط‌زیست کشور که بر جرم انگاری محیط‌زیست تأکید شده است به موضوع آلودگی‌های نفتی توسط وزارت نفت در خوزستان ورود کرده و مردم را از این رویه نادرست وزارت نفت و آلوده‌سازی هوای خوزستان و به‌ویژه کلان‌شهر اهواز نجات دهند.

هژیر کیانی خاطرنشان کرد: رشد برخی بیماری‌ها در استان خوزستان و افزایش مراجعه‌کنندگان بیماری‌های سرطان به بیمارستان‌های استان در نتیجه آلودگی‌های محیط زیستی بوده و تداوم این روند خسارت‌های جبران‌ناپذیری بر پیکره جامعه وارد خواهد کرد.

وی یادآور شد: فعالان وطن‌دوست محیط‌زیست استان، همچنان بر خواسته خود مبنی بر رهاسازی تمامی حق‌آبه تالاب هورالعظیم پافشاری می‌کنند و منتظر رهاسازی کامل حق آبه تالاب هورالعظیم توسط وزارت نفت و نیرو هستند.

کیانی بیان داشت: لازم به یادآوری است که در هفته‌های اخیر بخشی از حق‌آبه مسدود شده تالاب هورالعظیم توسط سازمان آب و برق خوزستان رهاسازی شد، اما با توجه به هجوم ریزگردهای ناشی از کانون‌های داخلی ضرورت دارد تمامی مساحت خشکانیده شده تالاب توسط وزارت نفت آبگیری شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.