عدم ثبات مدیریتی و کاهش چشمگیر اعتبارات از جدی ترین معضلات «فرهنگ و ارشاد» بندرماهشهر است/ سینما دریا و تالار شهید آوینی دوباره احیاء می شوند

آمنه محتشمی | خورنا- پریسا مصطفایی ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ماهشهر در گفتگوی اختصاصی خود با خبرنگار پایگاه خبری خورناجدی ترین معضلات این اداره را عدم ثبات مدیریت و کاهش چشمگیر اعتبارات فرهنگی و هنری خواند وگفت:امید است در فعالیت های پیش رو که با هدف ایجاد تحرک و امید تازه در شهرستان است،سینما دریا و تالار شهید آوینی دوباره احیاء شوند.

پریسا مصطفایی ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ماهشهر در ابتدای گفتگوی خود ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ها و همکاری های مداوم هنرمندان با این اداره،کاهش فعالیت های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ماهشهر را عدم ثبات مدیریت و کاهش چشمگیر اعتبارات فرهنگی و هنری عنوان کرد و گفت:عدم ثبات مدیریت و کوتاه بودن دوره مدریتی هر مسول فرهنگی بی شک با برنامه ریزی و خروجی خوبی در فعالیت های خود روبه رو نخواهند بود،از این رو پروسه ها و برنامه های فرهنگی که عمدتا برنامه های زمان بر می باشند با نتیجه مطلوبی همراه نخواهند شد.

وی افزود:کمبود اعتبارات چند سال اخیر ادارات مهم فرهنگی از جمله اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی موجب کاهش برنامه های فرهنگی و هنری که قطعا هزینه بر و مستلزم هزینه کردن می باشند شده است بنابراین کاهش فعالیت های فرهنگی و هنری در شهرستان دور از انتظار نمی باشد.

ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ماهشهر درادامه ضمن خواستار تعامل بیشتر شرکت های صنایع پتروشیمی شهرستان با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت پیش برد بهتر امورفرهنگی وهنری خاطرنشان کرد:وجود صنایع عظیم پتروشیمی در شهرستان بندر ماهشهر نه تنها کمکی به حل معضلات این اداره و هنرمندان شهرستان ننموده بلکه با برگزاری برنامه های فرهنگی با استفاده از هنرمندان غیربومی و پایتخت نشین تهدیدی برای هنرمندان و فعالان فرهنگی بومی شده و بدون در نظر گرفتن فرهنگ بومی با اقدامات خود موجب نابودی فرهنگ بومی شده،این در شرایطی است که می توان با طراحی تقویم فرهنگی خود با استفاده از هنرمندان بومی که بی شک کمک زیادی به انتقال فرهنگ ناب و شفاف بومی به نسل آینده خواهند نمود با اقدام به مشورت با این اداره در اجرای برنامه های فرهنگی شور و سرزندگی خاصی در شهرستان رقم زد.

مصطفایی در ادامه گفتگوی خود ضمن تبریک انتصاب آقای بهزادی فر به ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر امام خمینی (ره)،آغاز به کار این اداره را اتفاق خوشایندی دانست وبیان کرد:مطمئنا با فعالیت های فرهنگی و هنری این دو اداره در شهرستان و همکاری مضاعف این دو شاهد تحول قابل توجهی در اجرای امور فرهنگی و هنری شهرستان خواهیم بود که با آشتی دوباره هنرمندان بومی با این اداره و ایجاد همدلی بین اقوام مختلف موجودامید تازه ای در شهرستان احساس خواهد شد.

ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان از تجهیز و احیای دوباره سینما دریا و تالار شهید آوینی خبر داد و گفت:در برنامه های پیش رو این اداره به حول و قوه الهی تنها تالار شهرمان،تالار شهید آوینی که متآسفانه مورد بی مهری قرار گرفته بود  و در تعطیلی به سر می برد دوباره احیاء خواهد شد و در اختیار هنرمندان قرار خواهد گرفت و همچنین با رایزنی های انجام شده سینما دریا نیز بعد از سال ها تعطیلی به سیستم پخش دیجیتال مجهز خواهد شد و با اکران فیلم ان شاءالله بازگشایی می شود.

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • محمد رضا کارگر، مدیر کل موزه‌های کشور در مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی به رشد ۵۰ درصدی موزه‌های خصوصی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: موزه‌های خصوصی با تدابیر دولت تدبیر و امید برای نخستین‌بار از موزه‌های دولت پیشی گرفتند به طوریکه در دو سال گذشته ۴۰ موزه توسط افراد حقیقی افتتاح شده است.

  مدیرکل موزه‌های کشور با بیان این مطلب که در سال گذشته اقدامات مثبتی در حوزه موزه‌ها رخ داده است، گفت: در دو سال گذشته رشد موزه‌های بخش خصوصی و افتتاح ۴۰ موزه توسط افراد حقیقی سبب شد که برای نخستین بار در طول تاریخ موزه داری کشور بخش خصوصی از دولت پیشی بگیرد.

  وی افزود: از آنجایی که وظیفه موزه حفظ فرهنگ و میراث یک سرزمین است، بنابراین لازم است که موزه‌ها توسط فرهنگ آفرینان حفاظت و پژوهش شوند و تا زمانی که دولت متصدی این مسئله باشد ما به هدف و آرمان خود نمی‌رسیم.

  مدیرکل موزه‌های کشور بیان کرد: امیدواریم در سال جاری هر ۱۰ روز شاهد افتتاح یک موزه باشیم و در سال آینده هر هفته به ایجاد یک موزه و در سال های آینده هر روز به افتتاح یک موزه بپردازیم.

  کارگر افزود: این سوال نخ نمای قدیمی که چرا موزه‌ها مخاطب ندارند دارد برای همیشه از اذهان پاک می‌شود. سال گذشته بیش از ۲۰ میلیون بازدید کننده از موزه‌ها و بناهای تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی وجود داشت. به طوریکه اگر این آمار را به دیگر موزه های سطح کشور اضافه کنیم قطعاً به رقم ۲۵ میلیون بازدید کننده خواهیم رسید.

  وی گفت: در کشوری که ۸۰ میلیون جمعیت دارد آمار ۲۰ میلیون بازدید کننده آمار امیدوار کننده ای است. امسال برای نخستین بار نزدیک به ۱۲ هزار بازدید کننده فقط از مجموعه فرهنگی کاخ سعدآباد در ایام نوروز داشتیم.

  مدیر کل موزه‌های کشور به بزرگترین ساماندهی اشیاء تاریخی در سال گذشته اشاره کرد و افزود: در بخش ساماندهی کالبدی فقط در یک مورد ۵۰ هزار ساماندهی در موزه ملی ایران صورت گرفته است به طوریکه تعداد زیادی از اشیایی که چند دهه در موزه ملی رها شده بودند ساماندهی و با ضابطه‌های قانونی و حقوقی به یک مخزن امن منتقل شد.

  کارگر همچنین به بزرگترین ساماندهی علمی اشیاء تاریخی برای نخستین بار در تاریخ موزه داری تاکید کرد و از اهداء یک مجموعه با بیش از ۱۰ هزار شی تاریخی از یک شخص حقیقی به موزه ملی ایران خبر داد.

  وی گفت: تمام این اتفاقات در شرایطی رخ داده است که کشور بدترین سال اقتصادی خود را پشت سر گذاشت.

  به گفته وی، با توجه به اقدامات صورت گرفته در حوزه میراث فرهنگی و موزه داری عشق و علاقه است که حرف اول را می‌زند و اعتبارات و مسائل مالی تنها هموار کننده راه است. در غیر اینصورت تنها اگر به اعتبارات اکتفا کنیم اتفاقی جز فساد رخ نخواهد داد اتفاقی که در سالهای گذشته در همین مجموعه مدیریتی شاهد آن بودیم.

  کارگر بیان کرد: در حال حاضر موزه داران کشور بیش از گذشته به رسالت خود می‌پردازند و با عشق و علاقه و دستانی خالی اما متحد در مسیر حفاظت و توسعه میراث فرهنگی و گسترش دیپلماسی فرهنگی گام بر می‌دارند.

  مدیر کل موزه‌های کشور حمایت مسئولان میراث فرهنگی و موزه داران را در سال جدید عامل مهم برای برداشتن گام‌های سترگ عنوان کرد.

  وی خاطرنشان کرد: هم اکنون وقت آن رسیده که درهای موزه‌ها به روی مردم باز شود و سنت حفاظت از موزه‌ها به مثابه یک جایگاه نظامی را از میان برداشته شود. چرا که موزه مکانی برای مردم است و در حال حاضر نیز سعی داریم نبض فرهنگی جامعه از این پس بیشتر در موزه‌ها به صدا در آید.

  مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی با حضور مسئولان حوزه میراث فرهنگی و موزه داران و کارشناسان برگزار شد.

 • ضمن تقدیر از مدیریت شیرزنان عرصه مدیریت شهرستان ماهشهر
  انتظار است خانم پریسا مصطفایی ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ماهشهر و خانم عبادی رییس میراث فرهنگی
  موزه شهرستان ماهشهر را راه اندازی کنند
  تا انبوهی از اسناد ، مدارک و وسایل قدیمی
  علی الخصوص مربوط به صنایع پتروشیمی ، نفت و حمل و نقل که در منازل در حال از بین رفتن است را به معرض دید شهروندان نجیب بندرماهشهر بگذارند